Články

04 / 04 / 2014

Výběrové řízení do „Programu podpory perspektivních lidských zdrojů - Mzdová podpora postdoktorandů na pracovištích AV ČR„

Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i. vyhlašuje výběrové řízení na zařazení do „Programu podpory perspektivních lidských zdrojů - Mzdová podpora postdoktorandů na pracovištích AV ČR„ ze zaměstnanců ÚDU AV ČR, v.v.i. Kandidátem může být pouze vysokoškolsky vzdělaný pracovník odpovídající kvalifikačnímu stupni "Postdoktorand", a to nejdéle 2 roky po obhájení titulu Ph.D. , Dr. nebo jejich ekvivalentu, který je zaměstnaný na celý úvazek v ÚDU. Do této doby se nezapočítává doba strávená na rodičovské/mateřské dovolené. Podrobnosti viz příloha. Uzávěrka přihlášek: 23. 4. 2014

Přiložený soubor: Výběrové řízení.jpg

Cultural Rarities and Mass Confiscations: Dispossessed Art and Architecture in the Protectorate of Bohemia and Moravia and Postwar Czechoslovakia
02 / 04 / 2014

Cultural Rarities and Mass Confiscations: Dispossessed Art and Architecture in the Protectorate of Bohemia and Moravia and Postwar Czechoslovakia

Srdečně Vás zveme na další přednášku z cyklu Collegium historiae artium, která se uskuteční ve středu 9. dubna 2014 v 15.30 h v budově ústavu, Husova 4, v přednáškové místnosti č. 117. Přednášející Cathleen M. Giustino (Auburn University) se bude věnovat historii vyvlastňování architektury, umění a starožitností za 2. světové války a v poválečné době na území tehdejšího Československa. Danou problematiku bude prezentovat na příkladu středočeského zámku Dobříš.

Přiložený soubor: 20140409_Giustino.pdf

Memorandum o kostele v Horním Jiřetíně
01 / 04 / 2014

Memorandum o kostele v Horním Jiřetíně

Važení kolegové a kolegyně, věnujte prosím pozornost přiloženému memorandu o kostele v Horním Jiřetíně.

Přiložený soubor: horni jiretin_memorandum_graficky upravenĂ© dopis.docx

Barokní kostel v Horním Jiřetíně a architekt Jean Baptiste Mathey
27 / 03 / 2014

Barokní kostel v Horním Jiřetíně a architekt Jean Baptiste Mathey

Dne 28. března 2014 v 10.45-17.00 h proběhne v kulturním domě města Horní Jiřetín vědecká konference o kostele v Horním Jiřetíně a jeho architektovi. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v městě Horním Jiřetíně je ohroženou stavbou, protože by po prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Podkrušnohoří mohl spolu s celým tímto městem zaniknout. Jde o dílo slavného architekta francouzského původu Jeana Baptiste Matheyho, postavené v letech 1694–1700 na podnět pražského arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna. Vedoucí kateder a ústavů dějin umění na univerzitách v Praze, Brně, Olomouci, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Ostravě a Opavě se proto ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR v Praze, městem Horní Jiřetín a Římskokatolickou farností Horní Jiřetín rozhodli uspořádat vědeckou konferenci. Přední odborníci z českých zemí na konferenci zhodnotí význam jiřetínského kostela v dějinách barokní architektury. Konference bude přístupná pro širokou veřejnost.

Přiložený soubor: jiretin_plakat.pdf

Přiložený soubor: horni jiretin_program.pdf

Kaňka, Braun & Trevisani
26 / 03 / 2014

Kaňka, Braun & Trevisani

Srdečně Vás zveme na další přednášku z cyklu Collegium historiae artium, která se uskuteční ve středu 26. března 2014 v 15.30 h v budově ústavu, Husova 4, v přednáškové místnosti č. 117. Přednášející Martin Pavlíček (Univerzita Palackého v Olomouci) se bude věnovat podobě a osudům hlavního oltáře piaristického kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli. Vedle rekonstrukce původního vzhledu oltáře a nově nalezených děl s ním spjatých (Trevisani, Braun), budou představeny malířské a sochařské multiplikace Trevisaniho ústředního obrazu. V souvislosti s tím bude sledován fenomén kopírování sakrálních děl v baroku (estetické vs. kultovní motivace).

Přiložený soubor: 20140326_Pavlicek.pdf

Středověk v pohybu: Zamyšlení nad architekturou přelomu 13. a 14. století
18 / 03 / 2014

Středověk v pohybu: Zamyšlení nad architekturou přelomu 13. a 14. století

Zveme Vás na další z pravidelných pracovních setkání cyklu Středověk v pohybu, které se uskuteční v úterý 25. března 2014 v 16.00 v budově ústavu, Husova 4, Praha 1, v 1. patře v místnosti č. 117. Přednášející Dalibor Prix (Ústav dějin umění AV ČR) se bude věnovat kostelu Panny Marie v Uničově v širokém kontextu středověké architektury přelomu 13. a 14. století.

Přiložený soubor: SD_18_Dalibor Prix.pdf

Buquoyský Žofín. Aristokratická lovecká sídla v 19. století
12 / 03 / 2014

Buquoyský Žofín. Aristokratická lovecká sídla v 19. století

Ústav dějin umění Vás zve na pracovní setkání Buquoyský Žofín. Aristokratická lovecká sídla v 19. století, které proběhne v pátek 16. května 2014 u příležitosti realizace projektu Obnova buquoyské kulturní krajiny. Záchrana movitého kulturního dědictví jako báze pro obnovu paměti místa a kulturní identity. Místo konání: Penzion Lesovna Žofín, Pohorská Ves u Nových Hradů

Přiložený soubor: workshop_Zofin_pozvanka_140312.pdf

Broumovsko: kraj barokních kostelů
04 / 03 / 2014

Broumovsko: kraj barokních kostelů

Ve čtvrtek 13. března 2014 se v 17 hod koná vernisáž výstavy "Broumovsko: kraj barokních kostelů" ve Window Gallery ÚDU, pořádané Ústavem dějin umění a občanským sdružením Omnium. Vernisáž proběhne ve dvoře, v průjezdu a okolí domu ÚDU v ulicích Husova a Na Perštýně. Jste srdečně zváni!

Přiložený soubor: pozvanka-broumovsko.jpg

Rehoĺný umelec 19. storočia Konrád Švestka
04 / 03 / 2014

Rehoĺný umelec 19. storočia Konrád Švestka

Dovolujeme si Vás pozvat na další přednášku z cyklu Collaegium historiae artium, která se uskuteční ve středu 12. března 2014 v 15.30 h v budově ústavu, Husova 4, v přednáškové místnosti č. 117. Přednášející Katarína Chmelinová (Slovenská národná galéria, Bratislava) a Katarína Beňová (Univerzita Komenského, Bratislava) se budou věnovat tvorbě umělce Konráda Švestky (1833–1907). Aktuálním bádáním odhalené a zhodnocené obsáhlé dílo této osobnosti je ukázkovou case study v málo známé problematice řeholních umělců. Výklad představí Švestkovo působení pro františkánskou provincii Nejsvětějšího Salvátora na Slovensku v kontextu sakrální malby Uherska a střední Evropy v druhé polovině 19. století. Bude věnován též otázkám postavení umělce v řádu, charakteru jeho tvorby. Zhodnoceny budou i možnosti a způsoby praktických realizací se závěrečným poukazem na zjevnou změnu přicházející s nástupem mladší generace na počátku 20. století.

Přiložený soubor: CHA_12.3._Chmelinova-Benova.pdf

26 / 02 / 2014

Výzva k pomoci Ukrajině

Vážení kolegové a kolegyně, dovolujeme si upozornit Vás na výzvu naší kolegyně Mgr. Oleny Butenko z Ústavy experimentální medicíny AV ČR, týkající se pomoci Ukrajině. Děkujeme Vám, že výzvě budete věnovat pozornost a upozorníte na ni své kolegy a blízké.
Mezinárodní projekt Daguerreobase
20 / 02 / 2014

Mezinárodní projekt Daguerreobase

Na podzim roku 2012 byl s podporou evropského Programu pro konkurenceschopnost a inovace (CIP) zahájen unikátní mezinárodní projekt Daguerreobase, který si klade za cíl vytvořit rozsáhlou databázi daguerrotypií, daguerrotypických přístrojů, dobových reprodukcí, publikací a dalšího souvisejícího historického materiálu ve veřejných i soukromých sbírkách v Evropě. Databáze, která bude na konci projektu v březnu roku 2015 obsahovat přes 25 tisíc záznamů o předmětech v různých evropských sbírkách, bude přístupná všem zájemcům z řad odborné i širší veřejnosti. Vznikne tak klíčový nástroj výzkumu a poznávání této pionýrské éry fotografie, jenž bude sloužit nejen specialistům v oblasti fotografického výzkumu, ale i zájemcům z dalších vědních oborů a který navíc přispěje také k ochraně jedné z nejstarších fotografických technik. Péče o daguerrotypie a jejich poznávání je o to naléhavější, že každý daguerrotypický snímek, na rozdíl od většiny ostatních fotografií, je z principu unikátem. Na projektu Daguerreobase, jehož iniciátory jsou muzea fotografie v Antverpách a v Rotterdamu, se podílí řada předních evropských institucí, například Museum Ludwig v Kolíně nad Rýnem, Det Kingelige Bibliothek v Kodani či Atelier de Restauration et de Conservation des Photographies de la Ville v Paříži. V České republice je hlavním partnerem projektu Národní technické muzeum v Praze.
Pražské intermezzo malíře a fotografa Hannese Beckmanna (1934–1948): Dessau – Praha – New York
20 / 02 / 2014

Pražské intermezzo malíře a fotografa Hannese Beckmanna (1934–1948): Dessau – Praha – New York

Dovolujeme si Vás pozvat na další přednášku z cyklu Collaegium historiae artium, která se uskuteční ve středu 26. února 2014 v 15.30 h v budově ústavu, Husova 4, v přednáškové místnosti č. 117. Přednášející Bronislava Rokytová z Památníku národního písemnictví se bude věnovat osobnosti německého umělce Hannese Beckmanna, žáka Vasilije Kandinského, Paula Kleea nebo Josefa Alberse na Bauhasu v Dessau. V roce 1934 emigroval Hannes Beckmann z politických důvodů do Československa a prožil zde patnáct let. Přesto zůstalo Beckmannovo dílo zaměřené na geometrickou a organickou abstrakci téměř neznámé, stejně jako jeho výstava v Guggenheimově muzeu v New Yorku, kde později vedl oddělení fotografie.

Přiložený soubor: 20140226_Rokytova.pdf

Madony na lvu
13 / 02 / 2014

Madony na lvu

Počtem exponátů skromná, ale významem převyšující většinu ostatních výstav Muzea umění Olomouc v letošním roce. Vychází z dlouhodobého badatelského úsilí historika umění prof. Ivo Hlobila z Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky. Mezinárodní projekt Gotické Madony na lvu | Splendor et Virtus Reginae Coeli připravovali čtyři roky historici umění, aby mohli reprezentativním způsobem představit pozoruhodný fenomén evropského vrcholně gotického sochařství – zobrazení Panny Marie sedící či stojící na lvu. V Arcidiecézním muzeu Olomouc nakonec od 13. února do 11. května vystaví patnáct Madon zapůjčených z Polska, Německa, Rakouska i pařížského Louvru.

Přiložený soubor: TZ_MUO_Goticke_madony_na_lvu.docx

Křest nových publikací ÚDU
05 / 02 / 2014

Křest nových publikací ÚDU

Ústav dějin umění si Vás dovoluje pozvat na křest nových publikací, které aktuálně vychází v ústavním nakladatelství Artefactum. Akce se uskuteční v pondělí 10. února 2014 od 16.00 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, 110 00 Praha 1.

Přiložený soubor: krest_Artefactum_pozvanka.jpg

Přiložený soubor: TZ_krest_Artefactum_10.2.doc

Anglosaské pojetí První knihy Mojžíšovy
05 / 02 / 2014

Anglosaské pojetí První knihy Mojžíšovy

Tématem vernakulárních anglosaských rukopisů se budou zabývat ve středu 12. února 2014 v 15.30 ve své přednášce z cyklu Collegium historiae artium PhDr. Lenka Panušková, PhD. z Ústavu dějin umění AV ČR a Doc. PhDr. Jan Čermák, CSc. z Ústavu anglického jazyka a didaktiky, FF UK. Fenomén anglosaských, bohatě iluminovaných rukopisů, zaujal badatele narace tradičních biblických témat, kterou výrazně ovlivnilo staroanglické převyprávěním. Zvlášť cennou je symbióza obrazu a textu v rukopisu Ms Junius 11, který obsahuje dvě vernakulární verze knihy Genesis. Přednáška se koná tradičně v budově ústavu, Husova 4, vpřednáškové místnosti 117.

Přiložený soubor: 20140212_Panuskova_Cermak.pdf

Středověk v pohybu: Ampullae ze Svaté země
08 / 01 / 2014

Středověk v pohybu: Ampullae ze Svaté země

Zájemce o pravidelná pracovní setkání Středověk v pohybu zveme na první přednášku v letošním roce, která se uskuteční v úterý 28. ledna 2014 v 16.00 v místnosti č. 117. Na téma Ampullae ze Svaté země a jejich historická paměť vystoupí Alžběta Filipová (Masarykova univerzita Brno – Université de Lausanne).

Přiložený soubor: Stredoveka dilna.17.pdf

Desakralizace sokoloven
05 / 01 / 2014

Desakralizace sokoloven

Historik umění prof. Rostislav Švácha pronese v budově Akademie věd České republiky, Národní 3 ve čtvrtek 9. ledna 2013 v 17. 00 přednášku na téma proměny forem sokoloven: Desakralizace sokoloven. Pořádá Československá společnost pro umění a vědu. Editor a hlavní autor publikace nesoucí v názvu starý sokolský pozdrav "Naprej!" k tématu své přednášky říká: "Architektura sokolských tělocvičen z poslední třetiny 19. století připomíná chrámy, jako by i sokolské cvičení plnilo funkci posvátného rituálu.

Přiložený soubor: plakat+svacha.pdf

Buquoyský Rožmberk
20 / 12 / 2013

Buquoyský Rožmberk

Právě vychází nová publikace nakladatelství Artefactum. Autoři Jan Ivanega, Petr Šámal a Petra Trnková připravili titul 'Buquoyský Rožmberk. Vizuální kultura šlechtického sídla v období romantického historismu'.

Přiložený soubor: BR_anotace_CZ.docx

PF 2014
17 / 12 / 2013

PF 2014

Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i. Vám přeje vše dobré nejen v nadcházejícím roce.
Mezinárodní kolokvium PALATIUM 1400–1700 v Praze
06 / 12 / 2013

Mezinárodní kolokvium PALATIUM 1400–1700 v Praze

Projekt ESF nazvaný PALATIUM 1400 – 1700 se posunul do své druhé poloviny a od rezidencí rodů Valois a Habsburků se obrátil k tématu letohrádků. V Praze se ve dnech 5.–7. června 2014 uskuteční mezinárodní kolokvium, které připravuje Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i. ve spolupráci s Masarykovou univerzitou Brno. Program kolokvia budou tvořit příspěvky o součástech residenčních areálů, které ve středoevropských pramenech nacházíme od 15.–19. století nejčastěji pod pojmem lusthaus. Důležitou součástí pražského setkání bude vedle ryze filologického vymezení pojmu i kulturně historické a stavebně typologické určení těchto staveb. Zejména v souvislosti s funkčně obdobnými architektonickými úlohami jako byly lovecký hrádek, vila, zahradní pavilon a casino. Badatelé zaměří pozornost také na ikonologii výzdoby těchto doprovodných objektů rezidenčních celků a na urbanistické funkce zahrad, parků a loveckých obor, v nichž tyto objekty stály. Call for papers končí 31. ledna 2014. Více na www. courtresidences.eu