Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Vedení ústavu
 

prof-sykova-2.jpg
Ředitelka:
prof. MUDr.Eva Syková, DrSc.,FCMA

 

doc-chvatal.jpg
Zástupce ředitelky:
doc. RNDr. Alexandr Chvátal, DrSc., MBA


Předsedkyně Rady instituce:
prof. MUDr. Eva Syková, DrSc.,FCMA

 

Předsedkyně Dozorčí rady:
RNDr. Hana Sychrová, DrSc.
 

 

Adresa a kontakt:

 

Ústav experimentální medicíny
Akademie věd AV ČR, v.v.i.
Vídeňská 1083
142 20 Praha 4-Krč
Česká republika
 
Telefon: +420 241 062 230
(sekretariát ředitelky ústavu)
Fax: +420 241 062 782
Webové stránky: www.iem.cas.cz, www.uem.cas.cz

 

 

Kontakty >>

 

contacts1.jpg
 

 

Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR, v.v.i. je uznávaným centrem základního biomedicínského výzkumu v České republice, zvláště v oblasti buněčné biologie a patologie, neurobiologie, neurofyziologie, neuropatologie, vývojové toxikologie a teratologie, molekulární epidemiologie, molekulární farmakologie, imunofarmakologie, výzkumu rakoviny, molekulární embryologie, kmenových buněk a tkáňových náhrad.
Výsledky výzkumu jsou vysoce hodnoceny i na mezinárodní úrovni - svědčí o tom udělený status Centra excellence EU – MEDIPRA, účast pracovníků ústavu v projektech 6. a 7. rámcového programu EU a rozsáhlá domácí a mezinárodní spolupráce. V ústavu  pracují zahraniční postgraduální studenti financovaní z grantů EU i ze mzdových prostředků ústavu a jsou podporováni mladí vedoucí skupin. Ústav je zařazen do projektu Evropské unie ENI-NET, který sdružuje excelentní evropské ústavy v oblasti neurověd a je také sídlem komise biomedicíny pro obhajoby titulu DSc. ÚEM má procentuálně největší množství doktorandů z ústavů AV ČR. Výsledkem výzkumu probíhajícím na půdě ústavu jsou již aplikovatelné výsledky v oboru ochrany životního prostředí, neurověd, regenerativní medicíny, farmakologie a diagnostických metod.
V současné době má ústav 10 samostatných vědeckých oddělení a jednu laboratoř.

 

 

 


brain.jpg

„Věda byla vždy velkým a krásným dobrodružstvím, tvrdou prací a uměním experimentovat, prací zahrnující všestrannou kreativitu, uměním sdělit své výsledky nejen kolegům v odborných přednáškách, studentům a dalším zájemcům, ale aktivně se podílet i na jejich aplikaci v lékařské praxi. Neustálý tok nových myšlenek, nápadů, pochyb a kritického hodnocení výsledků, je každodenní realitou vědeckého pracovníka. V lékařském výzkumu celou situaci dokresluje naše touha zmenšit utrpení nemocných a zlepšit jejich kvalitu života, ale i nutnost vyrovnat se s etickými otázkami, které náš výzkum provázejí“.

 
Eva Syková

 


Týden mozku 2014

 

brain.jpg

Nejsložitějším orgánem lidského těla je mozek. Jeho výzkumu se věnují početné vědecké týmy na celém světě - a každým rokem již tradičně v březnu vědci informují širokou veřejnost v USA a v Evropě o nových poznatcích týkající se fungování mozku, jeho poškození, onemocnění a možností léčby. V pořadí již šestnáctý Týden mozku představí nejen nejnovější poznatky o nejméně probádaném lidském orgánu, ale rovněž se veřejnost a studenti mohou na přednáškách dozvědět jak mozek chránit a procvičovat.

 

Po celý týden od 10. do 14. března 2014 budou probíhat v sálech Akademie věd ČR v Praze 1 na Národní třídě přednášky našich předních odborníků věnujících se výzkumu mozku. Na organizaci Týdne mozku v České republice se podílejí Ústav experimentální medicíny AV ČR, Středisko společných činností AV ČR, Česká společnost pro neurovědy, Pořádání této akce v Evropě koordinuje European Dana Alliance for the Brain (EDAB) a na americkém kontinentě Dana Alliance for Brain Initiatives.

 

Více informací a registrace na přednášky na: www.tydenmozku.cz