Vyhledávání



Academia 

Otevřená věda

otevrena.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < duben > 
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Akademie věd ČR  › Vědní oblasti  › Vědy o živé přírodě  › Aktuality

Aktuality

Poškození mozku a vznik epilepsie

4.4.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140404-poskozeni-mozku-a-vznik-epilepsie.jpg

Přednáška prof. Asly S. L. Pitkänen
 
Fyziologický ústav (FgÚ) AV ČR zve v rámci oslav 60. výročí svého založení na další přednášku Burešova cyklu světoznámých vědeckých osobností, tentokrát finské profesorky a členky Učené společnosti Finska Asly S. L. Pitkänen z University of Eastern Finland, A. I. Virtanen Institute, Kuopio. Uskuteční se 10. dubna 2014 v 15 hodin v přednáškovém sále FgÚ AV ČR a autorka ji nazvala „Preventing the development of epilepsy after brain injury – How far are we in 2014?“ (Prevence rozvoje epilepsie po poranění mozku – Jak daleko jsme v roce 2014?). Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek navštívil ústavy AV ČR

1.4.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140401-vicepremier-pavel-belobradek-navstivil-ustavy-av-cr-038.jpg

V doprovodu předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše navštívil v úterý 1. dubna 2014 místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace MVDr. Pavel Bělobrádek tři pražská pracoviště Akademie věd ČR. Nejprve se vydal do Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) AV ČR, kde ho přivítal ředitel ústavu prof. Václav Hořejší. Vicepremiér Pavel Bělobrádek se zde seznámil se zaměřením výzkumné činnosti ÚMG AV ČR i s moderními technologiemi, jimiž jsou jednotlivá oddělení vybavena. Poté se zúčastnil besedy se zaměstnanci krčského areálu Akademie věd ČR.

Moderní pohled na Hofmeisterovu iontovou řadu

26.3.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140326-moderni-pohled-na-hofmeisterovu-iontovou-radu.jpg

Prestižní časopis Nature Chemistry publikoval rozsáhlý komentář prof. Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR spolu s prof. Paulem Cremerem z Pennsylvania State University o moderním pohledu na Hofmeisterovu iontovou řadu. Před více než 125 lety prof. Franz Hofmeister na německé části Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze vytvořil tzv. lyotropní (později nazývanou též Hofmeisterovu) řadu iontů solí podle jejich schopnosti vysolovat vaječné bílkoviny z vodného roztoku. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Unikátní technologie recyklace PET obalů míří do výroby

25.3.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140325-unikatni-technologie-recyklace-pet-obalu-miri-do-vyroby.jpg

Objev vědců z ÚCHP AV ČR
 
S rostoucí produkcí PET (polyethylentereftalát) obalů narůstají problémy s hromadícími se použitými obaly, zejména PET lahvemi. Většina netříděných odpadních PET obalů se v současné době likviduje spalováním. V Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR byla za účelem řešení tohoto problému vyvinuta zcela unikátní technologie zpracování odpadního PET materiálu na produkty, které jsou použitelné k opětovné výrobě tohoto polymeru. Nyní se navíc otevírá možnost jejího uplatnění v praxi.

BrainView a MitEnAl – nové evropské projekty FGÚ AV ČR

14.3.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2013/FGU-logo.jpg

Dotaci na dva nové projekty, jejichž cílem je vybudování nových výzkumných kapacit, a tím zvýšení konkurenceschopnosti Fyziologického ústavu (FGÚ) AV ČR na poli vědecké excelence, získalo nyní toto pracoviště z Evropského fondu pro regionální rozvoj Praha a EU v rámci Operačního Programu Praha Konkurenceschopnost. Konkrétně se jedná o projekty BrainView – Centrum pro studium neurovývojových a neurodegenerativních onemocnění (CZ.2.16/3.1.00/21544) a MitEnAl – Systém pro multifaktoriální analýzu buněčné energetiky (CZ.2.16/3.1.00/21531).

Od mozku přes srdce až po tkáňové náhrady

26.2.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2013/FGU-logo.jpg

Oslavy 60. výročí založení Fyziologického ústavu AV ČR

V rámci oslav 60. výročí založení Fyziologického ústavu AV ČR můžete v březnu poznat toto pracoviště blíže i formou výstavy ve výloze knihkupectví Academia v Praze na Václavském náměstí č. p. 34. Expozice je věnovaná historii a současnosti ústavu a nese název „Od mozku přes srdce až po tkáňové náhrady“. V 1. patře knihkupectví se pak seznámíte s historicky nejuznávanějšími publikacemi pracovníků ústavu a s nejvýznamnějšími současnými výsledky aplikovatelnými do lékařské praxe.

Ledabylá práce proteinu BRR2 vede k onemocnění sítnice

24.2.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140224-ledabyla-prace-proteinu-brr2-vede-k-onemocneni-sitnice.jpg

Objev českých molekulárních genetiků
Genovou mutaci, která způsobuje onemocnění retinitis pigmentosa, popsal tým doc. Davida Staňka z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Výsledky jejich výzkumu jsou shrnuty v článku, který právě vyšel v mezinárodním odborném časopise Human Mutation (viz abstrakt). Retinitis pigmentosa je dědičné onemocnění sítnice, které může vést až ke slepotě. Vyskytuje se přibližně u jednoho ze 4000 obyvatel a první příznaky se dají vypozorovat již u desetiletých dětí. A ačkoliv se jedná o poměrně častou chorobu, zatím neexistuje účinný způsob její léčby.

Návštěva předsedkyně Královské švédské akademie věd prof. Barbary Cannon

14.2.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140217-B_Cannon_medaile_062web.jpg

Přednáška a převzetí medaile AV ČR
Předsedkyně Královské švédské akademie věd a vynikající profesorka fyziologie ze Stockholmské Univerzity Barbara Cannon, Ph.D., vystoupila v pátek 14. února 2014 ve Fyziologickém ústavu (FGÚ) AV ČR s přednáškou „Hnědá tuková tkáň: výsada savců“. Ta se uskutečnila u příležitosti oslav 60. výročí založení FGÚ AV ČR v rámci Burešova cyklu světoznámých vědeckých osobností. Po přednášce pak předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš vyznamenal prof. Barbaru Cannon čestnou oborovou medailí Jana Evangelisty Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách.

Zemřel přední český fyziolog prof. Jiří Křeček

5.2.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140205-zemrel-predni-cesky-fyziolog-prof-jiri-krecek.jpg

Fyziologický ústav Akademie věd ČR se smutkem oznamuje, že ve čtvrtek 30. ledna 2014 zesnul profesor MUDr. Jiří Křeček, DrSc., emeritní pracovník Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze. V roce, kdy Fyziologický ústav AV ČR oslavuje šedesát let své existence, odešel jeden ze zakládající generace nadšených poválečných fyziologů, kteří formovali profil české vědy a zasloužili se o její úspěchy na poli základního výzkumu a jeho spojení s praxí.

Otevření Centra bio-medicinálních polymerů

30.1.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140130-otevreni-centra-bio-medicinalnich-polymeru.jpg

Využití nalezne v lékařství a bio-technologiích
 
Mezioborové inovační centrum pro výzkum speciálních polymerů využitelných v lékařství a bio-technologiích bylo ve středu 29. ledna 2014 slavnostně otevřeno v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Tři moderně vybavené laboratoře Centra bio-medicinálních polymerů jsou zaměřeny na metodické přístupy klíčové pro cílený bio-materiálový výzkum. Pomáhají tak překonat bariéru mezi úrovní poznatků dosahovaných chemickým a inženýrským výzkumem a úrovní nezbytnou pro aplikaci biomateriálů v biologii či lékařství.

Centrum excelence Nikon pro super-rezoluční mikroskopii

22.1.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140122-centrum-excelence-nikon-pro-super-rezolucni-mikroskopii.jpg

Nejnovější technologie v Ústavu molekulární genetiky AV ČR
 
Špičkové centrum excelence pro super-rezoluční mikroskopii slavnostně otevřel v úterý 21. ledna 2014 ve spolupráci s firmou Nikon Ústav molekulární genetiky AV ČR. Super-rezoluční mikroskopie je převratná mikroskopická metoda, která umožňuje pozorování menších detailů, než bylo dosud možné konvenčními mikroskopickými postupy. Využití nalézá především v buněčné biologii. Centrum je součástí evropské sítě center excelence Nikon, přičemž v Evropě jich je pouze pět (ÚMG AV ČR, ICFO Barcelona, Koki Budapešť, UvA Amsterdam, Stockholm). Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Vyšla monografie Jiřího Komárka o sinicích

7.1.2014

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140107-vysla-monografie-jiriho-komarka-o-sinicich.jpg

Dlouho očekávaný třetí díl monografie o sinicích, po němž volali vědci i odborníci z praxe z celého světa, vyšel v nakladatelství Springer Spektrum v rámci ediční řady Süsswasserflora von Mitteleuropa. Autorem tohoto anglicky psaného rozsáhlého díla je prof. Jiří Komárek z Centra pro algologii Botanického ústavu AV ČR v Třeboni a Přírodovědecké fakulty JU v Českých Budějovicích. Monografie přináší dosud nejucelenější soubor informací o druhové bohatosti evolučně nejpokročilejších heterocytózních sinic a slouží současně jako určovací pomůcka pro tuto skupinu mikroorganizmů. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Norský vědec Dr. Andreas Hejnol bude přednášet o genetickém stromu života

11.12.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/FGU-logo.jpg

Fyziologický ústav (FGÚ) AV ČR zve v rámci oslav 60. výročí svého založení na další přednášku Burešova cyklu světoznámých vědeckých osobností nazvanou From Genomes to Morphology – The Evolution of Developmental Diversity. V přednáškovém sále FGÚ AV ČR v Praze (areál Akademie věd ČR v Krči) s ní 16. prosince 2013 ve 14 hodin vystoupí význačný genetický biolog Dr. Andrease Hejnola ze Sars International Centre for Marine Molecular Biology v norském Bergenu. Badatel proslul výzkumem v oblasti srovnávací a vývojové biologie orgánů živočichů a člověka. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

archiv