Previous Next
Přepracování Průvodce, rehabilitace Macury V České literatuře 1/2014 vyšla recenze Josefa Šebka na přepracované vydání Průvodce po světové literární teorii 20....
Aktuální číslo V prvním čísle nového ročníku České literatury vycházejí studie Lucie Kořínkové o Františku Gellnerovi, Tomáše Kubíčka o...
Intertextualita a dílo Bohumila Hrabala MARTIN CHARVÁT V knize Kain podle Hrabala se polský literární vědec Jacek Baluch snaží předložit nový přístup k dílu...

Postgraduální studium

Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., zajišťuje postgraduální studium ve společné akreditaci

 

a) s Filozofickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v programu Dějiny novější české literatury (od roku 1999, současná akreditace 2011-2019),

 

b) s Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně v programu Česká literatura (od roku 2013, současná akreditace 2009–2017).

 

Doktorandi přijatí ke studiu v těchto oborech na školící pracoviště ÚČL AV ČR, v. v. i., jsou zařazeni do badatelských oddělení ústavu a podílejí se na řešení různých grantových i dalších výzkumných projektů. Předpokládá se, že témata svých disertačních prací koordinují s těmito projekty a se zaměřením jednotlivých badatelských oddělení ústavu. Na půdě ústavu plní tu část studijního plánu doktorského programu, která má charakter odborné činnosti, účastní se přednáškových a seminárních cyklů pořádaných ústavem (různé programy Literárněvědného fóra) apod.

 

Kontaktní osobu pro oblast postgraduálního studia v ÚČL je prof. PhDr. Jiří Trávníček, M.A.

 

Oznámení o konání výběrového řízení do společných doktorských programů jsou uveřejňována v aktualitách tohoto webu. V přihlášce je nutno vyznačit, že se kandidát uchází o studium na školícím pracovišti ÚČL AV ČR, v. v. i. O svém zájmu informuje kandidát s dostatečným předstihem prof. PhDr. Jiřího Trávníčka, M.A.

 

Působení doktorandů v ÚČL

Působení doktorandů v ÚČL je obecně upraveno vnitřním předpisem o pravidlech působení doktorandů v ÚČL AV ČR, v. v. i. V ÚČL působí na různých pozicích v badatelských i infrastrukturních útvarech rovněž studenti dalších doktorských studijních programů z jiných vysokých škol. Jejich povinnosti a práva jsou – kromě uvedeného vnitřního předpisu - dány zařazením příslušného doktoranda v ÚČL AV ČR, v. v. i., pokyny školitele, smlouvou mezi ÚČL AV ČR, v. v. i., a příslušnou vysokou školou, pokud existuje.

 

Doktorandská přehlídka

Povinností každého doktoranda působícího v ÚČL AV ČR, v. v. i., je prezentovat alespoň jednou ročně postup své doktorské práce na jedné z doktorandských přehlídek:

 

a) V září se koná pravidelná doktorandská konference ÚČL AV ČR, v. v. i., FF JČU (České Budějovice), FF UK (Praha), FF MU (Brno) a FF UP (Olomouc), původně organizovaná ve spolupráci tří prvně uvedených institucí v rámci doktorského grantového projektu Identita české literatury a její mezinárodní kontext, financovaného GA ČR (GD405/09/H003). Podle místa konání prvních ročníků se konference neformálně nazývá „Bořeticemi“.

 

b) V říjnu či listopadu se koná interní přehlídka, kde vystoupí ti doktorandi působící v ÚČL AV ČR, v. v. i., kteří se v aktuálním roce neúčastnili „Bořetic“.

 

V současné době v Ústavu pro českou literaturu AV ČR působí tito postgraduální studenti:

 

Dějiny novější české literatury (společný program s FF JČU):

Mgr. Stefan Segi (FF JCU)

Mgr. Veronika Jáchimová (FF JCU)

 

Česká literatura (společný pogram s FF MU):

Mgr. Eva Klíčová (FF MU)

Mgr. Jan Pišna (FF MU)

 

Ostatní studijní programy jiných vysokých škol:

Mgr. Petra Čáslavová (FF MU)

Mgr. Eva Formánková (FF UP)

PhDr. Jakub Flanderka (FF UK)

Mgr. Ondřej Hanus (FF UK)

Mgr. Markéta Holanová (FF UK)

Mgr. Michal Jareš (FF UP)

Mgr. Pavel Kořínek (FF UK)

Mgr. Vojtěch Malínek (FF UK)

PhDr. Lucie Kořínková (FF UK)

Mgr. Petr Píša (FF UK)

Mgr. Ina Píšová (FF UK)

Mgr. Jakub Říha (FF UK)

Mgr. Jiří Soukup (FF UK)

Mgr. Vendula Trnková (FF UP)

Mgr. Vladimír Trpka (FF UK)

Mgr. Andrea Vítová (FF UP)

 

 

Setkání doktorandů v Bořeticích 2011

Doktorandská konference v Bořeticích (2010).