Foto: Archiv Kraje Vysočina
Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek podepsali 21. února 2014 Smlouvu o spolupráci mezi Krajem Vysočina a Akademií věd České republiky.
Hejtman Vysočiny uvedl, že se pracoviště Akademie věd a kraj zaměří na řešení úkolů sociálního, ekonomického, ekologického, přírodního a kulturního charakteru prostřednictvím výzkumných projektů základního výzkumu a jeho aplikací. Výsledky přispějí ke zvýšení kvality života v dané oblasti. Pracoviště AV ČR budou garanty odborné kvality projektů, kraj zaručí přínos konkrétních úkolů pro danou oblast. Pravidelně jedenkrát ročně se nad výstupy spolupráce sejdou představitelé AV ČR, kraje a dalších regionálních partnerů.
Kraj Vysočina připravil v současnosti dva projekty společně s Filosofickým ústavem a Ústavem teoretické a aplikované mechaniky, které se budou realizovat v roce 2014. Obě instituce již spolupracují v rámci Rady pro inovace Kraje Vysočina nebo při činnosti znalostních platforem v oblasti vědy, výzkumu a inovací (v rámci Evropského regionu Dunaj–Vltava). Akademie věd má na území Kraje Vysočina dvě odborná pracoviště – Centrum excelence Telč (projekt ÚTAM – podrobněji viz AB 11/2012) a detašované pracoviště Ústavu biologie obratlovců AV ČR ve Studenci.
Foto: Luděk Svoboda, Akademický bulletin
Klimatická komora tamního aerodynamického tunelu, který nese jméno českého fyzika Čeňka Strouhala.
Foto: Jan Hloušek, Archiv ÚBO AV ČR
Na detašovaném pracovišti Ústavu biologie obratlovců AV ČR ve Studenci se v laboratořích a chovných zařízeních umístěných v malebném prostředí u náměšťských rybníků provádí především základní výzkum evoluční ekologie a biodiverzity. Mezinárodní tým zde tvoří zhruba 30 výzkumníků a studentů ze sedmi států
a tří kontinentů. V roce 2013 byla za podpory AV ČR dostavěna nová provozní budova (vlevo dole).
lsd