The Academy of Sciences of the Czech rebublic - II. Life and Chemical Sciences

Search



Jarní exkurze do světa vědy 2014

Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

Funkcionalizovaný nanosystém pro řízené dodávání bioaktivních látek

 

LABORATOŘ TKÁŇOVÉHO INŽENÝRSTVÍ
Vedoucí: doc. RNDr. EVŽEN AMLER, CSc.
 
Laboratoř je především zaměřena na přípravu tkáňových náhrad, tvorbu buněčných nosičů, především biodegradabilních a na bázi nanovláken, modelování proteinových struktur, ale také vyhledávání možností praktického využití výsledků. Pracoviště vyvíjí technologii uvolňování bioaktivních látek s využitím nanovlákenných nosičů obohacených o lipozomy, což umožňuje řízený přísun živin a léků přímo do místa defektu. Připravují se umělé chrupavčité náhrady pro klinické využití v ortopedii.

 

 

 

Podařilo se nám vytvořit nanovlákenné struktury na bázi jádro/plášť a funkcionalizovat je díky imobilizaci liposomů na nanovlákenném povrchu. Zatímco tvorba nanovláken z polymerní směsi s liposomy nevedla k úspěchu, zvýšenou adhezi a lokalizaci liposomů jsme detekovali u povrchově upravených nanovláken s využitím plasmové úpravy v různých atmosférách. Podařilo se nám též inkorporovat do nitra některých nanovlákenných struktur liposomy obsahující bioaktivní látky. Tento systém jsme vizualizovali s využitím speciálních technik elektronové mikroskopie (cryoSEM). Podařilo se nám též prokázat, že lze udržet vodu a aktivní enzymy v nativní struktuře enkapsulované v nanovláknech i v případě, kdy nanovlákna jsou uchovávána v suchém prostředí (nejsou inkubována v pufru). Tento funkcionalizovaný nanosystém jsme použili in vitro pro zvýšení adheze a proliferace chondrocytů, fibroblastů a mesenchymálních buněk.
45-Obr1.png
 Obr. 1. Funkcionalizovaná nanovlákna
 

Nově vyvinutý nanovlákenný funkcionalizovaný systém byl již použit pro první in vivo studii. Byla provedena preklinická studie s cílem řešení osteochondrálních defektů v koleni miniprasete. Bylo použito buněčných i nebuněčných hydrogelových nosičů obohacených o funkcionalizovaný nanovlákenný systém, který sloužil pro postupné uvolňování bioaktivních látek, regenerovaná tkáň byla charakterizována šest měsíců po implantaci makroskopicky, biomechanicky, histologicky i imunohostologicky. Ve všech zkoumaných parametrech bylo dosaženo dobrých výsledků. Regenerace tkáně závisela na množství implantovaných buněk a měla svou optimální koncentraci.
 
46---Obr-2.jpg    
Obr. 2. Silně positivní imunohistochemické barvení s použitím     
monoklonální protilátky proti kolagenu II v osteochondrálním
defektu miniprasete ze skupiny s implantovaným
nosičem z fibrinu, kyseliny hyaluronové a kolagenu I,
osazeným autologními chondrocyty po 24 týdnech od implantace
dokazuje tvorbu hyalinní chrupavky. Zvětšení 40×.
 
       46---Obr-2.jpg
Obr. 3. Negativní imunohistochemické barvení s použitím
monoklonální protilátky kolagenu II v osteochondrálním
defektu miniprasete z kontrolní skupiny s neléčeným defektem
ukazuje tvorbu řídké fibrózní tkáně. Zvětšení 40×.
 
46-Obr4.png 
Obr. 4. (A) Kolonie chondrocytů, (B) Izotropní gelový nosič, (C) Implantace.
 
PATENTY UDĚLENÉ V ROCE 2010
  • PUV 2009 -21119 Kolagen/fi brinová síť s nanovlákny z polykaprolaktonu
  • PUV 2009 -21120 Síťka z polykaprolaktonu nebo z polyglykolové kyseliny nebo ze směsi kyseliny polymléčné a polyglykolové s nanovlákny
  • PUV 2009 -21121 Síťka obohacená nanovlákny z polykaprolaktonu nebo ze směsi kyseliny polymléčné a polyglykolové či polyvinylchloridu s adherovanými liposomy
  • PUV 2009 -21122 Nanovlákenná síťka s nanovlákny s dotovanými liposomy
  • PUV 2009 -21123 Dutá nanovlákna obohacená liposomy
 
PATENTOVÉ PŘIHLÁŠKY ZVEŘEJNĚNÉ V ROCE 2010
  • Způsob a zařízení k výrobě nanovláken přeplavovacím elektrostatickým zvlákňováním.
  • Způsob výroby nanokapslí připravených na bázi nanovláken.
  • Nanovlákenné nosiče s fotoafi nně vázanými mikrosférami a způsob jejich výroby.
 

 

PUBLIKACE ZA ROK 2010
ODDĚLENÍ TKÁŇOVÉHO INŽENÝRSTVÍ
Filová, E., Burdíková, Z., Rampichová, M., Bianchini, P., Čapek, M., Košťáková, E., Amler, E., Kubínová, L.: (2010) Analysis and three-dimensional visualization of collagen in artifi cial scaffolds using nonlinear microscopy techniques. J.Biomed. Opt. 15(6): 066011-1-066011-7.
IF 2.501
Lukáš, D., Pan, N., Sarkar, A., Weng, M., Chaloupek, J., Kostakova, E., Ocheretna, L., Mikes, P., Pociute, M., Amler, E.: (2010) Auto-model based computer simulation of Plateau-Rayleigh instability of mixtures of immiscible liquids. Physica A. 389(11): 2164-2176.
IF 1.562
Nečas, A., Plánka, L., Srnec, R., Crha, M., Hlučilová, J., Klíma, J., Starý, D., Křen, L., Amler, E., Vojtová, L., Jančář, J., Gál, P.: (2010) Quality of newly formed cartilaginous tissue in defects of articular surface after transplantation of mesenchymal stem cells in a composite scaffold based on collagen I with chitosan micro- and nanofi bres. Physiol. Res. 59(4): 605-614.
IF 1.653
Rampichová, M., Košťáková, E., Filová, E., Prosecká, E., Plencner, M., Ocheretná, L., Lytvynets, A., Lukáš, D., Amler, E.: (2010) Non-woven PGA/PVA Fibrous Mesh as an Appropriate Scaffold for
Chondrocyte Proliferation. Physiol. Res. 56(6): 773-781.
IF 1.430
Rampichová, M., Filová, E., Varga, F., Lytvynets, A., Prosecká, E., Koláčná, L., Motlík, J., Nečas, A., Vajner, L., Uhlík, J., Amler, E.: (2010) Fibrin/Hyaluronic Acid Composite Hydrogels as Appropriate
Scaffolds for In Vivo Artifi cial Cartilage Implantation. ASAIO J. 56(6): 563-568.
IF 1.389