Projekt mapuje faktory, zdroje a souvislosti procesů a mechanismů genderových nerovností na českém trhu práce v souvislosti se změnami české společnosti po roce 1989 a v souvislosti se vstupem ČR do EU. Projekt využívá kvalitativní sociologickou metodologii, zarámovanou sekundární analýzou dat z kvantitativních sociologických šetření, přičemž důraz je kladen na biografické vyprávění žen v různých fázích životního cyklu a v situacích, kdy jsou ohroženy znevýhodněním na trhu práce (zkušenost s nezaměstnaností) v kombinaci s kategoriemi: fáze mateřství, výše dosaženého vzdělání a věk.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 29, zobrazeno 1 - 10)
The paper explores the construction of work and care in various contexts of breadwinning in the Czech Republic. It looks into what importance mothers of small children attribute to work and care in various family arrangements from the perspective ofbreadwinning. The paper also asks what impact various family set-ups have on the possibility for women’s self-fulfilment andrelatedly gender equality in the family and beyond.
Soukromé je veřejné je nejen tématem čistě sociologickým na teoretické a výzkumné úrovni, ale i velmi aktuálním politikem na úrovni evropské. Aktuální číslo Sociologického časopisu prezentuje některá z rostoucí variety témat, zkoumaných v oblastikombinace soukromého a pracovního života.
To what extent and in what ways does work influence fertility plans? The issue of job instability influences mainly men, the issue of combining work and care pertains mainly women. The chapter explains the low involvement in parenthood of men with low education, the highest childlessness among university educated women, and later entry into parenthood among couples in whichthe man’s education is lower.
Using firm-level data from the Czech Republic in the years 1998, 2002, and 2004, we examine whether the introduction of legislative measures for gender equality connected with the accession to the European Union had a significant effect on gender wage inequality. The central conclusion of our analysis is that within-job wage inequality plays a significant role in the Czech labour market, and that there were no substantive changes during the period studied.
Kapitola se zabývá vývojem pozice žen na trhu práce a vývojem podmínek kombinace práce a rodiny historicky od 50. let 20. století do současnosti. Argumentujeme, že vysoká zaměstnanost žen neznamená automaticky ženskou emancipaci a naplnění jejich občanských práv ve společnosti, která je založena na genderovém kontraktu s genderovým uspořádáním sféry práce a rodiny jako stojících v opozici. Kapitola je založena na analýze historických statistik, práva a dat dostupných šetření.
In this article we compare the models of economic transition that have influenced changes in legislation and employment andsocial policies and have an impact on gender equality in the labour markets of three post-socialist countries during the period ofeconomic transition and accession to the EU (2000-2005) – Czech Republic, Hungary and Slovenia. We argue that the promise for gender equality has not been realised because of the formal approach to the EU accession process in these countries.
The paper focuses on organisations and the conditions for working parents in terms of combining work and care and how those conditions are set up and negotiated in organisations. The research draws on three case studies comparing pairs of companies active in the Czech Republic and in one of the following countries – Germany, France, and Sweden – in the field of engineering.
Autorky v článku mapují teoretické argumenty genderové dimenze sociálního státu. Navrhují tři integrální dimenze konceptualizace rodičovství v české společnosti a na trhu práce: 1) právo být rodičem a právo pracovat, 2) rovnost či nediskriminaci v rodičovství, 3) příležitost dosáhnout kombinace pracovního a soukromého života.
Předložená publikace prezentuje jednak kvantitativní pohled na problematiku genderové segregace – obraz statistiky a jednak kvalitativní obraz sociální reality práce žen, jak ji zobrazují současné české seriály. Poukazujeme na rozsah tohoto problému, jeho souvislosti a jeho zobrazování v médiích. Ke zkoumání genderové segregace na českém trhu práce byla využita analýza statistických dat o trhu práce pomocí indexů segregace, které se běžně využívají v zahraničí.
Tato recenze knihy Barbary Havelkové pozitivně hodnotí komplexnost a přesnost uchopení problematiky nerovností v odměňování žen a mužů v kontextu neexistence antidiskriminačního zákona v České republice. Barbara Havelková zasazuje problematiku do kontextu evropského práva, teorií genderových nerovností i statistických ukazatelů.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- další ›
- poslední »
Facebook
Twitter