Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu

Spolupráce

Daňové modely pro Ministerstvo financí ČR

V letech 2012-2013 řešil tým ve složení Daniel Munich, Libor Dušek, Klára Kalíšková a Petr Janský projekt „Model pro empirické hodnocení a predikce dopadů daňových změn“. Projekt byl podpořen grantem Technologické agentury České republiky TAČR TD001033. Výsledkem projektu jsou dva mikrosimulační daňové modely TAXBEN a QUAIDS, které umožňují odhadovat dopady změn přímých daní a sociálních dávek (TAXBEN) nebo daně z přidané hodnoty (QUAIDS) na daňové poplatníky, domácnosti a státní rozpočet.

Oba modely byly vyvinuty ve spolupráci s Ministerstvem financí. Budou též předány Ministerstvu financí k dalšímu využívání. Ministerstvo tak dostává k dispozici analytický nástroj, který umožnuje s minimální časovou náročností vyhodnotit a porovnat alternativní návrhy daňových reforem.

Dokumentace k oběma modelům (certifikované metodiky) a software, který provádí simulace, jsou dostupně zde:

Certifikovaná metodika „Model TAXBEN pro hodnocení dopadů daňových změn

Certifikovaná metodika „Model pro hodnocení dopadů změn nepřímých daní na domácnosti a veřejné rozpočty v České republice s využitím modelu QUAIDS

Popis funkčnosti obou softwareu

Software pro empirické využití metodiky TAXBEN: software v zip souboru. Popis instalace a ovládání software je součástí výše uvedené certifikované metodiky, kapitola 3.1. S dotazy (zejména ohledně zaškolení práce se software) se obracejte na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

Software pro empirické využití metodiky QUAIDS: software v zip souboru. Popis instalace a ovládání software je součástí výše uvedené certifikované metodiky, kapitola 3.1. S dotazy (zejména ohledně zaškolení práce se software) se obracejte na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

 

Commitment to Development Index

Petr Janský spolupracuje s americkým think tankem Center for Global Development na vytvoření tzv. Commitment to Development Index (CDI). CDI ukazuje, které bohaté země nejvíce pomáhají těm chudým. Česká republika má v pomoci chudým zemím co zlepšovat, umístila se v roce 2013 až na 24. místě z celkem 27 bohatých zemí. Petr Janský úspěšně navrhl začlenění ukazatele finančního tajemství v CDI a přispěl tak k nově pojmenovanému komponentu CDI Finance.  

  • Petr Janský, ve spolupráci s absolventkou IES FSV UK Zuzanou Řehořovou, představili vůbec první výsledky CDI pro Českou republiku ve studii IDEA 6/2012.

European Expert Network on Economics of Education

Daniel Münich je součástí sítě European Expert Network on Economics of Education (EENEE), kterou s podporou Evropské komise koordinuje Centre of Economic Studies při Ifo Institute v Mnichově. EENEE je think tank EU v oboru ekonomie vzdělání, jehož cílem je přispět ke zlepšení rozhodování, politik a v konečném důsledku reforem v oblasti školství a vzdělávání v Evropě.

EUROMOD

CERGE-EI IDEA je národním partnerem mezinárodního projektu EUROMOD koordinovaného Essex Univerzity ve Velké Británii. EUROMOD je komplexní model daňových a sociálních systémů pro všechny státy Evropské unie. Model pracuje s reálnými daty o příjmech, výdajích a situaci jednotlivců a rodin v těchto zemích. Možné je mezinárodní srovnání nejrůznějších aspektů systémů daní a dávek, srovnání vývoje v čase a modelování hypotetických i reálných reforem.

  • Výzkumný tým CERGE-EI IDEA, zejména Klára Kalíšková a Daniel Münich, využívá model EUROMOD pro srovnávací a dopadové analýzy daňově-dávkových systémů jak v České republice tak v dalších zemích. Příklady využití modelu EUROMOD jsou studie IDEA 8/2013 a IDEA 7/2013.

ERAWATCH

Martin Srholec je korespondent za Českou republiku v projektu ERAWATCH, který pod záštitou Evropské komise organizuje Joint Research Centre - Institute for Prospective Technological Studies v Seville. ERAWATCH je informační portál o národních, regionálních a evropských polikách výzkumu, vývoje a inovací. Cílem je přispět ke zlepšení jejich mezinárodní koordinace a tím pomoci k vytvoření Evropského výzkumného prostoru. Vlajkovou publikací je každoročně vydávaný ERAWATCH Country Report: Czech Republic.

European Employment Observatory

Daniel Münich je zapojen do European employment observatory (EEO), což je mezinárodní síť expertů v oblasti trh práce, kterou organizuje CERGE-EI ve spolupráci s GHK Consulting v Birmingramu. EEO prostřednictvím informační podpory, srovnávacího výzkumu a hodnocení politik zaměstnanosti a trendů na trhu práce přispívá k rozvoji European Employment Strategy.

Financial Secrecy Index

Petr Janský spolupracuje na Financial Secrecy Index (FSI) vydávaného nevládní organizací Tax Justice Network. FSI ukazuje, které země nejvíce přispívají ke globálnímu finančnímu tajemství. FSI mimo jiné ukazuje, že mezi nejvýznamnější přispěvatele k finančnímu tajemství patří nejen malé ostrovní státy (včetně daňových rájů), ale i některé velké ekonomiky. Petr Janský se zabývá především kvantitativní částí FSI a odhaduje míru exportu finančních služeb. 

IMD World Competitiveness Yearbook

Vilém Semerák je partnerem za Českou Republiku pro World Competitiveness Yearbook, který každoročně vydává International Institute for Management Development (IMD). IMD World Competitiveness Yearbook je jednou z celosvětově nejčastěji citovaných zpráv o konkurerenceschopnosti zemí, která s pomocí údajů z dostupných statistik i vlastního dotazníkové šetření poskytuje ucelené hodnocení vývoje národní konkurenceschopnosti v širokém mezinárodním srovnání.