Nejbližší akce

Aktuality

  • Veřejná zakázka na výměnu oken Husova 4

    16.04.2014

    Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. a Ústav dějin umění v. v. i. zadávají veřejnou zakázku na provedení výměny oken a dveří  na jižní a jihovýchodní fasádě Husova 4 s termínem dokončení nejpozději do 30. listopadu 2014. Písemné nabídky je třeba doručit poštou nebo osobním podáním do podatelny na adresu Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i., Jilská 1, Praha 1, do 29. 4. 2014, 12.00. Zadávací dokumentaci včetně příloh viz ZDE.

  • Tomáš Křivý: Mezi člověkem a zvířetem

    07.04.2014

    Knihovna Filosofického ústavu AV ČR srdečně zve všechny zájemce na vernisáž výstavy Tomáše Křivého Mezi člověkem a zvířetem, která se koná ve středu 9. dubna 2014 v 17 hodin v Klubu knihovny, Husova 6, Praha 1. Výstava potrvá do 3. 6. 2014. Viz též plakát.

  • Dnešní svět a jeho přízraky

    01.04.2014

    Dne 9. dubna od 19 hodin se v malém sále Městské knihovny v Praze (Mariánské nám. 1, Praha 1) koná přednáška dr. Michaela Hausera (OSKF FLÚ AV ČR) s názvem Dnešní svět a jeho přízraky. Kapitalismus, politika a zablokovaná imaginace. Po přednášce, která zahajuje cyklus Filosofie pro každého, následuje moderovaná beseda. Více informací zde.

  • CFP Ethics of play

    27.03.2014

    Prague, November 18-20, 2014

    Keynote speakers: Bonnie Mann, Mechthild Nagel, Emily Ryall, Monica Vilhauer
    Submissions: Please send your 200-word proposals for 20-minute-long presentations to the following e-mail address: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , no later than June 30, 2014.
    For more information click here or visit the website.

Právě vychází

    • ceske-vize-evropy

      České vize Evropy?

      Petr Hlaváček (ed.)

      Projekt evropské integrace Evropská unie prožívá svou krizi, která je zároveň novou šancí k promýšlení budoucnosti. Evropa opět hledá svou politickou a kulturní identitu, své místo ve světě. Editor oslovil takřka pět desítek autorů a autorek, kteří se pokusili o reflexi evropské problematiky z české perspektivy. U příležitosti 10. výročí našeho členství v EU tak čtenáři dostávají do rukou jakýsi manuál, který je nejen rekapitulací, ale též formulací českých vizí evropské budoucnosti, a to v kontextu historickém, filosofickém, religionistickém, kulturním, politickém a politologickém, sociologickém, právním i ekonomickém.

      Academia
    • rany-husserl-a-filosofie-jazyka

      Raný Husserl a filosofie jazyka

      Petr Urban

      Předkládaná kniha nabízí poněkud netradiční pohled na filosofii Edmunda Husserla. Jejím cílem je ukázat, jak se Husserlova fenomenologie rodí a rozvíjí v překvapivě úzké vazbě na tázání po povaze a podstatě znaku, jazykového výrazu a významu. Podává historicko-filosofický výklad Husserlova myšlení a jeho pojetí jazyka v období od Filosofie aritmetiky (1891) přes Logická zkoumání (1900/01), Přednášky o teorii významu (1908), Ideje I (1913) až po Rukopisy k fenomenologii výrazu (1913/14), které byly poprvé uveřejněny teprve nedávno. Kniha může čtenáři sloužit rovněž jako úvod do myšlenkového světa Husserlovy fenomenologie ve fázi jejího zrodu na přelomu 19. a 20. století.

      Filosofia
    • od-jazyka-k-logice-1

      Od jazyka k logice

      Vladimír Svoboda, Jaroslav Peregrin

      Filozofický úvod do moderní logiky

      Nyní jako e-kniha

      Kniha nabízí netradiční úvod do světa moderní logiky. Předkládá čtenáři řadu filozofických otázek, které se týkají východisek a cílů logických teorií a jejich formálních aparátů. Krok za krokem pak ukazuje, jak je logika geneticky spjata s přirozeným jazykem a jak se obrysy běžných i méně běžných logických systémů vynořují z reflexe toho, jak běžně odůvodňujeme svá tvrzení. Nabízí tak alternativu k rozšířené představě, podle níž je smyslem logiky zachycení nějakých velice abstraktních a velice fundamentálních zákonů, které vymezují pole působnosti rozumu. Čtenářsky přístupným, ale netriviálním způsobem otevírá cestu k pochopení klíčových pojmů i metod tzv. klasické logiky i nejvýznamnějších systémů neklasických logik. Může tak být užitečná jak pro čtenáře, kteří se chtějí s logikou seznámit, tak pro ty, kdo už mají toto seznámení za sebou, ale zajímají je otázky, jež učebnice logiky obvykle bez povšimnutí přecházejí. 

      Academia
    • universals-in-second-scholasticism

      Universals in Second Scholasticism

      Daniel Heider
      John Benjamins Publishing Company
    • jak-jsme-zkonstruovali-svou-vlastni-mysl

      Jak jsme zkonstruovali svou vlastní mysl

      Jaroslav Peregrin

      Málokdo pochybuje, že člověk nemá jen tělo, ale také mysl. Co to však ta mysl je? Je to nějaký vnitřní prostor, kde se prohánějí myšlenky, pocity a přání, jak to intuitivně vnímáme? Nebo je to spíše jenom činnost mozku, jak nám říkají vědci? Kniha se snaží vyložit pojem mysli tak, aby na jedné straně nebyl ničím ezoterickým a pro vědu nestravitelným, ale aby zároveň ospravedlnil intuitivní představy, které o mysli běžně máme. Mysl, tak jak ji dnes vnímáme, je podle autora jistý společenský konstrukt, který se však v rámci historického vývoje propracoval do pozice skutečné reality.

      Dokořán
    • vysvetlovani-a-rozumeni

      Vysvětlování a rozumění

      Georg Henrik von Wright

      Hlavním tématem knihy je problematika metodologie přírodních a společenských věd a otázka interpretace a smyslu lidského jednání. Wright nejprve rozlišuje dvě základní tradice v přístupu k této otázce – kauzální a teleologickou – a sleduje jejich dějinný vývoj až po soudobé pozice v rámci tzv. sporu mezi vysvětlováním a rozuměním. V systematicky zaměřených kapitolách podrobně zkoumá povahu kauzálního i teleologického (intencionálního) vysvětlování a ukazuje jejich vzájemnou neredukovatelnost, ale i podstatnou souvztažnost. Wright se v tomto díle odvrací od logického pozitivismu a empirismu svých raných prací a v návaznosti na myšlení pozdního Wittgensteina vypracovává pozici, která bývá někdy označována jako analytická hermeneutika.

      Filosofia

AKC