Zpráva o činnosti CMS za rok 1999 doplněná o rok 2000

Personální zajištění a vybavení pracoviště

V úvahu je třeba vzít, že činnnost CMS spočívala a spočívá na třech až čtyřech pracovnících s polovičním úvazkem a na nehonorované spolupráci Fellows. Díky vedení Akademie a Filozofického ústavu AV ČR se podařilo v poměrně krátké době adaptovat a vybavit přidělené místnosti v prvním patře budovy v Jilské 1. Pracoviště CMS v Jilské 1 zahájilo svůj provoz 26. listopadu 1999. Svou životaschopnost CMS prokazuje mimo jiné i tím, že většinu svých akcí si dokázalo zajistit ze zahraničních grantů, neboť jeho rozpočet sotva pokrývá nezbytné provozní náklady.

Mezinárodní kolokvia

První mezinárodní Colloquium mediaevale Pragense s názvem "Geist, Gesellschaft, Kirche im 13. - 16. Jahrhundert" se uskutečnilo v Praze ve dnech 5. až 10. října 1998. Garantem kolokvia byl prof. F. Šmahel ve spolupráci s prof. A. Patschovskym z univerzity v Kostnici (Konstanz). Na kolokviu bylo předneseno 22 referátů a diskusních sdělení. Ze 14 zahraničních doktorandů a habilitandů 6 přijelo z Bernu, 5 z Kostnice a po jednom z Vídně, Lipska a Lublinu. Pět z osmi domácích referentů bylo z Prahy (FF UK 3, HÚ AV 2), jeden z FF MU, jeden z FF UP a jedna z Ped. fakulty UJEP. Všechny referáty byly v cizojazyčném znění vydány v Colloquia mediaeavlia Pragensia I., Praha 1999. Kolokvium a vydání sborníku finančně podpořila Hans-Sigrist-Stiftung při univerzitě v Bernu.
Druhé mezinárodní "Vědecké zasedání k tisícímu výročí úmrtí českého knížete Boleslava II." se konalo ve dnech 8. a 9. února 1999 v Míčovně Pražského hradu. Na jeho organizaci se spolu s CMS podílely Archeologický ústav AV ČR v Praze, Historický ústav AV ČR v Praze, Ústav pro pravěk a ranou dobu dějinnou Filozofické fakulty UK, Správa Pražského hradu a Reiss-Museum v Mannheimu. Zúčastnilo se ho 88 domácích badatelů a 15 odborníků z Polska, Německa a Slovenska. Během jednání odeznělo 19 referátů a příspěvků orientovaných na problematiku vzniku středověkých států v Čechách a ve střední Evropě, dále na vznik mocenských center a církevní organizace a v neposlední řadě též na soudobou hmotnou kulturu. Příspěvky vyjdou v Colloquia mediaevalia Pragensia II. v první polovině roku 2001.
CMS se podílelo též na přípravě mezinárodní konference "The Bohemian Reformation and Religious Practice", která proběhla za aktivní účasti 24 zahraničních i českých odborníků 26. - 28. června 2000 ve Vile Lanna v Praze. Ve dnech 5. - 7. srpna se v sídle CMS uskutečnily semináře letní školy "Summer Institute on Medieval Central Europe" CEU Budapešť, pro níž CMS organizačně zajišťovalo odborný program v české části kurzu.

Vědecký projekt Europas Mitte um 1000

Od svého vzniku se CMS podílí na vědecké přípravě německo-polsko-maďarsko-české výstavy "Europas Mitte um 1000", která je zařazena pod č. 29 mezi projekty rady Evropy. Vědeckým garantem této výstavy je za českou stranu z pověření Akademické rady AV ČR Centrum medievistických studií. V prvé řadě šlo o autorskou a redakční účast na libretu a textech rozsáhlého katalogu ve 4 svazcích, kromě toho se však CMS podílí na koordinaci a organizaci prací při sestavení a řízení autorského kolektivu, při výběru exponátů a jejich přípravě pro expozici, a to ve spolupráci s Národním muzeem v Praze. Koncem září 1998 se konalo početně zastoupené setkání garantů a spolupracovníků české části tohoto mezinárodního projektu. Ve dnech 31. října až 1. listopadu 1999 CMS zorganizovalo úspěšné jednání s německými pořadateli ve vile Lanna. Jednání upřesnilo jednak tematické zaměření, jednak organizační přípravu výstavy. Úspěšně skončilo jednání se Správou Pražského hradu o bezplatné zapůjčení Jízdárny, obsluhu a ochranu výstavy. Dále pokračovala jednání s Ministerstvy zahraničí a kultury ve věci vládních garancí i subvencí, navázány byly i kontakty se správci rukopisných fondů a muzejních sbírek. Pokročilost příprav české části výstavy je kladně hodnocena na schůzích organizačního komitétu. Nejde přitom jen o ryze organizační záležitosti, neboť čeští garanti, jmenovitě dr. Třeštík, dr. Sommer a doc. Žemlička významně pozměnili původní ideový koncept projektu. Podle harmonogramu byla celková příprava české části vědeckého katalogu dokončena v lednu 2000. První část výstavy byla zahájena v srpnu 2000 v Budapešti. K dispozici zatím jsou dva z pěti svazků katalogu. Tento vědecký projekt mj. podporuje Česko-německý fond budoucnosti.

Přednášky a semináře zahraničních specialistů

Jelikož CMS zatím nemělo k dispozici vlastní místnosti pro pořádání několikadenních "workshopů" pro doktorandy, uspořádalo ve dvou návazných semestrech (od října 1998 do počátku dubna 1999) cyklus interdisciplinárních seminářů a přednášek s názvem "Formy recepce Aristotela: Literární druhy a jejich úloha při přijímání a šíření Aristotelova myšlení v pozdním středověku". Hosty CMS byli prof. Jacqueline Hamesse, dr. Baudoin Van den Abeele a dr. Isabelle Draelants z Katolické univerzity v Lovani, prof. Helmut Wather z Jeny, prof. Olga Weiers z Gravenhage, prof. Sten Ebbesen z Kodaně, prof. Georg Wieland a prof. Jacob Hans J. Schneider z Tübingen, prof. Alessandra Tarabocchia a dr. Alessandro Ghisalberti z Milana, prof. Nancy van Deusen z Clermont/California, prof. Christof Flüeler a prof. Rudi Imbach z Fribourgu, prof. Rolf Schönberger z Řezna, prof. Roberto Lambertini z Macerata a prof. Gianfranco Fioravanti z Pisy.
Další tříletý cyklus s názvem "Nové badatelské přístupy a metody medievalistiky", který finančně podporuje Fritz Thyssen Stiftung, zahájil 11. ledna 2000 v CMS prof. Werner Maleczek z Vídeňské univerzity. V jarní části dále pronesli přednášky dr. Gabriel Silagi z MGH München, doc. Frank Hirschmann a dr. Monika Escher z univerzity v Trevíru, prof. Kaspar Elm z Freie Universität v Berlíně a prof. Jan A. Aertsen z Thomas Institutu v Kolíně nad Rýnem, v podzimní pak prof. Stanisław Suchodolski z Polské akademie věd ve Varšavě, prof. Andreas Speer z univerzity ve Würzburgu a prof. Heiko Steuera z Universität Frieburg im Breisgau.

Evidence a výchova doktorandů

Přestože CMS má institucionální základnu v Praze, vyšlo vstříc zájmu středisek postgraduálních medievistických studií při Filozofických fakultách Masarykovy unizerzity v Brně a Palackého univerzity v Olomouci a ve spolupráci s nimi provedlo evidenci doktorandů a jejich projektů. Ve školním roce 1998-1999 tak bylo podchyceno celkem 63 doktorandů z různých historických oborů, s nimiž CMS navázalo písemný kontakt a pro něž 20. května a 13. října 1999 uspořádalo v Praze celodenní setkání s tematicky zaměřenými panely. Ve spolupráci s výše uvedenými středisky CMS pro rok 1999 připravilo tři menší kolokvia v Brně a v Olomouci. V roce 2000 proběhla další dvě celodenní setkání doktorandů: dne 26. dubna byly na programu opět tematické bloky referátů a diskuse, 15. listopadu 2000 byly navíc zařazeny specializované semináře k ranému středověku. V podzimním semestru 2000 dosáhl počet evidovaných doktorandů 107.
Od ledna 2000 započaly v CMS pravidelné týdenní lekce středověké latiny pro pokročilé. V květnu a červnu 2000 se uskutečnily tři intenzivní semináře ediční praxe. S ohledem na mimopražské účastníky probíhá výuka latiny ve školním roce 2000-2001 formou individuálních konzultací.

Zahraniční kooperace

Řádným členem federace institutů středověkých studií (FIDEM - Fédération internationale des instituts d´études médiévales) se CMS stalo 13. listopadu 1998, a to na základě doporučení předsedkyně FIDEM paní prof. Jacqueline Hamesse. Ze zahraničních partnerů uvádíme pouze ty, s nimiž již aktivně spolupracujeme: Belgie: Institut Supérieur de Philosophie, Université Catholique de Louvain; Dánsko: Institut for Graesk og Latin Middlealderfilologi, Kobenhavns Universitet; Holandsko: Constantin Huygens Institut, Den Haag; Itálie: Dipartimento di Filosofia, Universita Macerata - Dipartimento di Filosofia, Universita Cattolica de S. Cuore, Milano - Dipartimento di Filosofia, Universita Pisa; Maďarsko: Collegium Budapest - Department of Medieval Studies, Central European University, Budapest; Polsko: Instytut Archeologii i Etnolodii PAN, Warszawa - Instytut Historii PAN, Warszawa - Instytut Historii PAN, Poznań - Instytut Geografii Historycznej, Katolicki Uniwersytet, Lublin; Spolková republika Německo:Deutsches Historisches Museum, Berlin - Friedrich-Meinecke-Institut, Freie Universität Berlin - Historisches Seminar, Universität Frankfurt - Institut für Ur- und Frühgeschichte und Archäologie des Mittelalters, Universität Frieburg im Breisgau - Historisches Institut, Universität Greifswald - Historisches Institut, Friedrich-Schiller-Universität Jena - Thomas Institut, Universität Köln - Fachgruppe Geschichte, Universität Konstanz - Reiss-Museum der Stadt Mannheim - Monumenta Germaniae Historica, München - Institut für Philosophie, Universität Regensburg - FB III. Sonderforschungsbereich 235, Universität Trier - Graduiertes Kolleg für Mittelalterforschung, Universität Tübingen; Švýcarsko: Historisches Institut der Universität Bern - Séminaire de Philosophie, Université Miséricorde, Fribourg; U. S. A.: Music Department, California State University

Záměry a výhledy

Úspěšně pokračuje budování fondu studijní knihovny CMS. Průběžně je doplňována aktuální česká medievistická literatura, základní řady edic a časopisů. Z grantových prostředků získala knihovna CMS edice sebraných spisů středověkých filosofů (Albert, Occam, Scotus, Gerson), darem pak vybrané tituly z produkce Monumenta Germaniae Historica. Pro čtenáře jsou nebo v nejbližší době budou připraveny základní zahraniční příručky (LexMA, LThK, TRE, LCI, Handbuch der europäischen Geschichte, The New Cambridge Medieval History). K dispozici je fond duplikátů pro výměnu s knihovnami jiných institucí. V CMS jsou mimo to zpřístupněny elektronické medievistické databáze Patrologia Latina, CETEDOC a International Medieval Bibliography. V plánu je další doplňování knih a CD-ROMů, zejména nové zahraniční produkce podle odborného zájmu doktorandů a fellows. Významnou položkou v akvizici nových knih, za niž CMS vděčí kolegialitě historiků i institucí, jsou autorské dary knihovně.
CMS by v budoucnu mohlo být v ještě větší míře platformou pro projekty iniciované také jinými pracovišti na poli medievistiky. Může se jednat o přednášky, kolokvia, semináře, kulaté stoly, diskusní setkání a podobně. V zasedací místnosti - studovně CMS je pro to k dispozici potřebné technické vybavení včetně dataprojektoru.
Počátkem roku 2001 budou uvedeny do provozu internetové stránky CMS, kde budou zveřejňovány informace o přednáškách a dalších akcích, o přírůstcích knihovny apod. Uvažuje se také o založení e-mailového fóra českých medievistických pracovišť a badatelů pro rychlou informaci o akcích pořádaných v různých střediscích bádání po celé České republice.


Informace o CMS