Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Archiv

Picasso, Braque a České umění

29.4.2014

Komentovanou přednášku s tímto názvem uspořádala Národní galerie v Praze k oslavě 90. výročí založení Sbírky francouzského umění. Uvedené téma pojednal ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd ČR prof. Vojtěch Lahoda. Akce se konala 29. 4. 2014 v 16:15 ve Veletržním paláci.

Pohyblivé obzory

28.4.2014

Před 35 lety vydal dlouholetý rozhlasový redaktor Milan Bauman svou první velkou populárně vědeckou knihu Záhady pro zítřek (1979). V nevelkém odstupu ji následovaly publikace Na prahu neznámých světů (1981) a Labyrint říše rozumu (1985) doprovozené ilustracemi od Teodora Rotrekla. Letos v květnu vychází jeho nejnovější kniha Pohyblivé obzory, která se pokouší čtenářům seriózně a srozumitelně podat řadu témat současné vědy. Autor přirovnává touhu po poznání k pohybu po vrcholcích hor, kdy sotva zdoláme jeden, hned jsme hnáni k dalšímu vrcholu, který ještě neznáme. Konec pouti je v nedohlednu, jakkoli se může zdát, že už jsme vše podstatné objevili. Ba co víc – mýlit se je lidské a proklamované pravdy se mohou zanedlouho proměnit v nepravdy. To je velkou výzvou pro pozemskou vědu, techniku i lidskou představivost.

Muslimové a západ aneb proč islám budí strach

28.4.2014

O islámu se v posledních letech hovoří stále častěji a téma vyvolává silné emoce. Nejinak je tomu i v České republice s její nepočetnou muslimskou menšinou. Ještě před nedávnem marginální téma vzbuzuje zájem politiků i aktivistů a vyvolává často bouřlivé rozpravy, v nichž islám vystupuje jako jistá „antiteze“ naší (západní, křesťanské atd.) civilizace. O islámu a o jeho tolik medializovaných „třecích plochách“ budou 13. května 2014 od 19:00 hod. v Knihovně Václava Havla v Praze diskutovat arabisté a islamologové Jan Čuřík, Petr Pelikán a Bronislav Ostřanský.

XLIV. zasedání Akademického sněmu

28.4.2014

V Majakovského sále Národního domu na pražských Vinohradech zasedal 24. dubna 2014 nejvyšší samosprávný orgán Akademie věd ČR. Delegáti a pozvaní hosté projednali zprávu o činnosti Akademické rady za období od předchozího Akademického sněmu konaného v prosinci 2013, návrh výroční zprávy o činnosti AV ČR, zprávu o hospodaření za uplynulý rok a její závěrečný účet. Delegáti rovněž zvolili část členů Akademického sněmu pro funkční období 2014–2018 z řad významných domácích i zahraničních vědců, zástupců průmyslu, obchodních kruhů a bank.

Cena Z. P. Bažanta pro inženýrskou mechaniku 2013

25.4.2014

Česká společnost pro mechaniku udělila v roce 2013 Cenu Z. P. Bažanta pro inženýrskou mechaniku spojenou s finanční odměnou 1200 USD Ing. Anně Machové, CSc., pro její výsledky v oboru molekulární dynamiky, mimořádně rozsáhlou publikační činnost a dlouhodobé úsilí při výchově mladých vědeckých pracovníků. Cena se uděluje každoročně; její statut naleznete na http://www.csm.cz/cena-prof-z-p-bazanta-pro-inzenyrskou-mechaniku/. Z. P. Bažant je profesorem McCormickova Institutu na Northwestern University, Evanston. Je členem NAS, NAE, AAAS a emeritním profesorem na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Česko-německý den vědy

23.4.2014

V prostorách německého velvyslanectví v Praze se 15. května 2014 od 17:00 hod. koná Česko-německý den vědy. Během něj se představí nejvýznamnější německé vědecké a výzkumné instituce, se kterými bude možné navázat kontakt a případnou spolupráci. Akci zahájí náměstek ministra školství pro vysoké školy a výzkum prof. Jaromír Veber spolu s Matthiasem Hackem ze Spolkového ministerstva pro vzdělání a výzkum. Bližší informace naleznete zde.

2014 – Mezinárodní rok krystalografie

23.4.2014

U příležitosti Mezinárodního roku krystalografie (International Year of Crystallography – IYCr) se 23. dubna 2014, v den 102. výročí narození prvního zásadního experimentu zakladatele oboru Maxe von Laue (1879–1960), uskutečnila v sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze série přednášek. IYCr byl zahájen v pařížském sídle UNESCO na konci ledna 2014 a společnosti připomíná sté výročí experimentů a objevů v oblasti difrakce rentgenového záření, která je dodnes primární metodou pro určení krystalové (atomové) struktury látek.

Omluva

22.4.2014

Vážení čtenáři, v příspěvku Kdo zavinil výbuch plynu v Divadelní ulici? (AB 4/2014, str. 23) jsme chybně uvedli hmotnost rozbitého skla, které bylo odklizeno z budovy Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze – správně mělo být uvedeno 11,5 tun). Za chybu se omlouváme.

Workshop o rentgenovské astronomii

22.4.2014

Jedenáctý z řady úspěšných workshopů věnovaných astrofyzice vysokých energií a pozemním experimentům a pozorováním zejména robotickými dalekohledy, se uskuteční v Karlových Varech od 23. do 25. dubna 2014. IBWS (INTEGRAL/BART Workshop) je pracovní setkání odborníků především z oblasti rentgenového výzkumu vesmíru s pomocí družic pozorujících v gama a rentgenovém oboru a návazných pozemních robotických dalekohledů. Workshop pořádá Astronomický ústav AV ČR. Více na http://www.ibws.cz/.

Stříbrné medaile prof. Illnerové a prof. Kouteckému

22.4.2014

Cenu hlavního města Prahy převzali 17. dubna 2014 v Brožíkově sále Staroměstské radnice fyzioložka a biochemička prof. Helena Illnerová a zakladatel české dětské onkologie prof. Josef Koutecký. Badatelské i osobní směřování obou vyznamenaných osobnosti představil v úvodu ceremoniálu čestný předseda Akademie věd ČR prof. Rudolf Zahradník. „Život obou vědců je s Prahou úzce spjat; oba se zde narodili a prožili většinu svých profesních i soukromých životů. Vystudovali Univerzitu Karlovu v Praze a vedli významné pražské instituce – prof. Illnerová stála v letech 2001–2005 v čele Akademie věd ČR, prof. Josef Koutecký byl v letech 1983–2004 přednostou Kliniky dětské onkologie 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol,“ uvedl při předání stříbrných medailí primátor Tomáš Hudeček. Slavnostní setkání doprovodilo hudební vystoupení smyčcového kvarteta sestávajícího z členů kvarteta Kociánova a Nosticova. Stříbrnou medaili se hlavní město rozhodlo udělit jako zvláštní projev úcty a ocenění vědeckého přínosu a šíření mezinárodního věhlasu české metropole ve světě