Krátké zprávy

UK zpřístupnila první českou virtuální sbírku glóbů

83 unikátních exponátů, mezi než patří i staré glóby, glóby Měsíce nebo originální učební pomůcky, teluria a armilární sféra, bylo odborně katalogizováno, vyfotografováno  a zpřístupněno online – mapovasbirka.cz/

Prohlášení LIBER k autorskému právu

LIBER (the Association of European Research Libraries) zveřejnila prohlášení k autorskému právu v digitálním věku.

Veřejná konzultace k unijní úpravě autorského práva

Ministerstvo kultury zveřejnilo překlad dotazníku ke konzultaci.  

Dánsko zveřejnilo modelový program pro knihovny – jedná se o sadu myšlenek a nástrojů pro budování knihovny v digitálním věku. Program je volně k dispozici a je rozčleněn na tři části – proměny veřejné knihovny, design a výzvy a příklady pro inspiraci (z  Dánska, … Číst dále »

Konference LIDA 2014

Letošní ročník konference s názvem Knihovny v digitálním věku (Libraries In the Digital Age) se bude konat od 16. do 20. června v chorvatském Zadaru. Podrobnější informace jsou na http://ozk.unizd.hr/lida/.

Inspirativní video

Rakouská asociace knihoven zveřejnila nové video: Čtěte a nechte číst (Lesen und lesen Lassen)

Kurz práce s informacemi

Studijní materiály k e-learningovému kurzu „Kurz práce s informacemi“ se nachází na http://goo.gl/uDbCD5. Je možné shlédnou prezentaci např. kde a jak hledat informace, jak pracují internetové vyhledávače a mnoho dalších.

Vydejte si vlastní knihu

Amazon nabízí nezávislé vydavatelské služby se kterými můžete získat miliony čtenářů po celém světě. Můžete publikovat tištěné knihy s CreateSpace, digitální knihy s Kindle Direct Publishing nebo vytvářet audioknihy s ACX. Více informací…

Open Library of Humanities

Open Library of Humanities je projekt, ve kterém skupiny různých knihoven zaplatí publikační náklady tak, aby jednotlivé knihy pro humanitní a společenské vědy byly dostupné volně. Bližší informace včetně informací o tom jak se lze zapojit lze nalézt na výše uvedených … Číst dále »

Listen to Wikipedia

„Poslouchejte Wikipedie“ je vizuální a zvuková ilustrace aktivity úpravy jednotlivých příspěvků v online encyklopedii Wikipedii. Výška zvuku odpovídá rozsahu velikosti úprav – čím větší změna, tím je větší kruh a hlubší zvuk.