Dějiny českých zemí.

Hlavní stránka » Publikace » Soupis vydaných titulů » Dějiny českých zemí. »

Pánek, Jaroslav; Tůma, Oldřich a kol.: Dějiny českých zemí. Praha, Karolinum 2008. 488 s. ISBN 978-80-246-1544-8.

Dějiny českých zemí jsou první prací, která podává soustavný výklad naší historie od pravěku až do vzniku České republiky roku 1993. Sleduje vývoj českého státu a národa, stejně jako menšin žijících na českém území, zejména Židů, Němců, Poláků a Slováků. Osu výkladu tvoří proměny státu (včetně území patřících k němu jen dočasně) a společnosti v něm žijící, ale vyvážená pozornost je věnována rovněž kultuře, náboženství, populačnímu vývoji a tisíciletému přetváření krajinného prostředí. Za vedení dvojice předních českých historiků – Jaroslava Pánka a Oldřicha Tůmy – knihu zpracoval kolektiv odborníků z Historického ústavu a z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Cílem autorů bylo oproti dosavadní praxi připravit věcně pojatý, co nejvýstižnější a zároveň aktuální přehled české historie, soustředěný v jedné knize a psaný i s ohledem na vnímání českých dějin v zahraničí (k vydání se připravuje anglická mutace). Dílo je určeno nejen profesionálním historikům a studentům, ale i širokému okruhu čtenářů, kteří se zajímají o dějinné základy naší současnosti.


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Current events in picture

Bruce Lockhart Lecture at the Embassy of the United Kingdom on 5 June in the evening: Profesor Richard Overy (University of Exeter) lecturing on British political warfare and occupied Europe.
Photo: British Embassy
The first conference panel called The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Anticlockwise: Albert Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (The London School of Economics and Political Science), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (chair; University of Southampton), Jan Bečka (Charles University – Faculty of Social Sciences)
The second conference panel called The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). From left to right: Vít Smetana (conference co-ordinator; Institute for Contemporary History, Prague), Jiří Ellinger (chair; Foreign Ministry, Prague), Edita Ivaničková (The Institute of History, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Lodz University), Viktoria Vasilenko (Belgorod State University)

The international conference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6-7 June 2013

more...