24.4.2014
XLIV. zasedání Akademického sněmu AV ČR se uskutečnilo ve čtvrtek 24. dubna 2014 v pražském Národním domě na Vinohradech. Sněm mj. projednal novou Strategii dalšího rozvoje AV ČR, návrh výroční zprávy o činnosti AV ČR za rok 2013, zprávu o činnosti Akademické rady za období od XLIII. zasedání Akademického sněmu, zprávu o hospodaření AV ČR v roce 2013 a její závěrečný účet. Delegáti též zvolili část členů Akademického sněmu AV ČR pro funkční období 2014–2018 z řad významných domácích i zahraničních vědců, zástupců průmyslu, obchodních kruhů a bank (
seznam nově zvolených členů Akademického sněmu AV ČR).
více zde
28.4.2014
Památník zakladateli moderní rostlinné fyziologie Juliu Sachsovi bude v úterý 6. května 2014 v 11 hodin slavnostně odhalen před budovou Přírodovědecké fakulty (PřF) UK ve Viničné ulici v Praze. Akce se uskuteční pod záštitou děkana PřF UK RNDr. Bohuslava Gaše, CSc. V návaznosti na ni je pak ve 13 hodin na programu ve velkém sálu Novoměstské radnice pod záštitou prorektora Univerzity Karlovy doc. RNDr. Jana Konvalinky, CSc., odborné kolokvium a v 18 hodin vernisáž výstavy „Julius Sachs a počátky rostlinné fyziologie“ v sídle Akademie věd ČR v Praze, tentokrát pod záštitou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše.
více zde
26.4.2014
Akademie věd ČR vystavuje v Chorvatsku. Výstava pod názvem Očima znanstvenika (Očima vědce) je uspořádána v rámci chorvatské popularizační akce Festival znanosti (Festival vědy), která je určena všem zájemcům o vědu, především pak mládeži. Výstava ukazuje na netradičních velkoplošných fotografiích aktuální témata výzkumu vědců z deseti pracovišť AV ČR a představuje tak českou vědu chorvatské veřejnosti. Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnil velvyslanec České republiky v Chorvatsku Martin Košatka. Na přípravě výstavy se podílel Odbor popularizace vědy a marketingu Střediska společných činností AV ČR.
více zde
24.4.2014
Skupina vědců z Masarykovy univerzity a Akademie věd ČR v čele s Jiřím Damborským a Martinem Hofem experimentálně prokázala, že funkci enzymů ovlivňuje nejen jejich struktura, ale také jejich vlastní dynamika a vliv okolního prostředí. Enzymy jsou důležité přírodní látky, které urychlují chemické reakce. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní vědecký časopis
Nature Chemical Biology (viz
abstrakt). Čeští vědci tak významně přispěli k poznání molekulární podstaty těchto procesů a především zpřesnili již 120 let známou hypotézu nositele Nobelovy ceny Hermanna Emila Fischera, že funkce enzymu je určována jeho strukturou.
více zde
24.4.2014
Čeští vědci se zabývají nebezpečím vzniku povodní v horských oblastech Peru. Tyto zátopy mohou vzniknout v důsledku přílivové vlny, kterou způsobí sesuv hornin nebo pád sněhové laviny do horských jezer. „Hlavním cílem výzkumu je zjistit nebezpečná místa a varovat místní obyvatele před stavbami v ohroženém území,“ uvedl za vědecký tým RNDr. Jan Klimeš, Ph.D., z Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR. Nejnovější výsledky prezentují badatelé na odborné konferenci České asociace geomorfologů v Teplicích. Konference se koná od 23. do 25. dubna 2014.
více zde
22.4.2014
Jedenáctý z řady úspěšných workshopů věnovaných astrofyzice vysokých energií, pozemním experimentům a pozorováním zejména robotickými dalekohledy se uskuteční v Karlových Varech od 23. do 25. dubna 2014. IBWS (INTEGRAL/BART Workshop) je pracovní setkání odborníků především z oblasti rentgenového výzkumu vesmíru s pomocí družic pozorujících v gama a rentgenovém oboru a návazných pozemních robotických dalekohledů. Workshop pořádá Astronomický ústav Akademie věd ČR. Podrobné informace naleznete v
tiskové zprávě.
více zde
18.4.2014
Nově vybudované vědecké centrum excelence CzechGlobe, které je součástí Akademie věd ČR, bude slavnostně otevřeno v úterý 29. 4. 2014 v Brně. CzechGlobe je jedním z osmi úspěšných projektů Operačního programu VaVpI (Výzkum a vývoj pro inovace) podporujících vznik Evropských center excelence financovaných z Evropského fondu regionálního rozvoje a ze státního rozpočtu. Jde o moderní výzkumnou infrastrukturu umožňující komplexní výzkum problematiky globální změny. Vědecká práce se zde soustředí na tři základní komponenty působení globální změny – na atmosféru a klima, ekosystémy a socio-ekonomické systémy.
více zde
17.4.2014
Dvěma významným obyvatelům české metropole – fyzioložce a biochemičce prof. RNDr. Heleně Illnerové, DrSc., a zakladateli dětské onkologie v Československu prof. MUDr. Josefu Kouteckému – byla udělena Cena hlavního města Prahy. Rozhodli o tom pražští radní na svém zasedání 14. ledna 2014. Slavnostní akt se uskutečnil ve čtvrtek 17. dubna 2014 v Brožíkově sále Staroměstské radnice. Oba ocenění získali z rukou pražského primátora Tomáše Hudečka stříbrnou medaili spojenou s peněžitou částkou ve výši 100 000 korun.
více zde
17.4.2014
Z iniciativy místopředsedkyně senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice senátorky prof. Evy Sykové se v úterý 15. dubna 2014 shromáždila v Senátu Parlamentu ČR téměř stovka českých vědců, aby diskutovala o problémech udržitelnosti nově vybudovaných výzkumných center. Senátorka za Prahu 4 Eva Syková je současně ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, který je partnerem v projektu BIOCEV – Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy ve Vestci u Prahy.
více zde
16.4.2014
Profesor Vladimír Souček z Matematického ústavu UK, který patří mezi světově respektované badatele v několika oblastech geometrie a jejích aplikací v matematické fyzice, převzal 16. dubna 2014 čestnou oborovou medaili Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách. Na udělení prestižního ocenění jej navrhl Matematický ústav AV ČR. Profesor Souček publikoval tři monografie a 95 původních vědeckých článků; databáze MathSciNet uvádí 627 citací jeho prací. Jako jeden z nemnoha českých matematiků publikoval v jednom z nejprestižnějších matematických časopisů Annals of Mathematics.
více zde
14.4.2014
Mezinárodní konference o Evropské jižní observatoři (ESO), která má připomenout a částečně i zhodnotit sedm roků členství České republiky v této nevládní organizaci, se koná od 14. do 16. dubna 2014 v pražské Lannově vile. Na konferenci vystoupí významní zástupci ESO včetně českých astronomů, kteří představí práce, projekty a jejich výsledky ve spolupráci s ESO. Pořadatelem je Astronomický ústav AV ČR ve spolupráci s Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Astronomickým ústavem Univerzity Karlovy. Podrobné informace naleznete v
tiskové zprávě.
více zde
11.4.2014
Představitelé Akademie věd ČR, Pardubického kraje, Powiatu Klodzko a Sdružení obcí Orlicko projednávali v pátek 11. dubna 2014 aktuální témata této východní části České republiky. Setkání se uskutečnilo v nadmořské výšce 995 metrů v Kramářově chatě na Suchém vrchu v Orlických horách. V úvodu vystoupili předseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, Ph.D., a předseda Sdružení obcí Orlicko Petr Fiala. Poté následovaly příspěvky zúčastněných stran.
více zde
10.4.2014
Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš ocenil ve čtvrtek 10. dubna 2014 nejlepší studentské návrhy loga AV ČR a jejich autorům předal jako odměnu malý dárek z produkce Nakladatelství Academia – publikace o grafickém designu, konkrétně též o tvorbě log. Vítězné práce vybrala Akademická rada AV ČR ze studentských návrhů Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze na Žižkově náměstí, Vyšší odborné školy grafické a Střední průmyslové školy grafická v pražské Hellichově ulici a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
více zde