Seznam publikací
Hledat publikace podle kritérií
Anebo publikace prohledejte fulltextově
Instituted in 2004, the Czech Republic research assessment has since changed on an annual basis. In this paper I examine how researchers in the Czech Republic negotiate research assessment. Using the concept of epistemic living spaces (Felt & Fochler, 2010; Felt, 2009), I first set in context the Czech research assessment system and second explore the micro-politics of resistance in which researchers engage in their daily conduct.
Téměř každý den mediální zprávy přinášejí české veřejnosti příklady, jak jsou zvolení politici propojení s lobbisty a jejich rozhodnutí s podnikatelskými záměry. Přesto Česká republika stále postrádá legislativu, která by definovala lobbing, stanovila pravidla komunikace mezi lobbisty, zákonodárci a státními úředníky či zakotvila průhlednost těchto vztahů.
Kniha v širokých historických, sociálních a politických souvislostech analyzuje hlavní charakteristiky, vnitřní vývoj a pozici Komunistické strany Čech a Moravy v českém politickém systému po roce 1989. Zabývá se otázkou antisystémové identity strany, její povahy a dynamiky v čase.
První komplexní zpracování vývoje české sociologie od jejích počátků do současnosti. Publikace ukazuje proměny teoretických, metodologických a ideových paradigmat v jejich oborovém i celospolečenském kontextu. Zajímá vás, proč nedosahuje česká sociologie lepších výsledků? Odpověď poskytnou autoři, kteří se kriticky vyrovnávají s postavením sociologie v české společnosti. Kniha je vybavena obrazovým doprovodem.
Autorský kolektiv:
Publikace se zabývá otázkou, jak evropské státy finančně podporují rodiny s dětmi a jak se tato podpora odráží na životní úrovni různých typů rodin a jak souhra sociálního systému a podmínek rodičům pomáhá se o své rodiny postarat. Dále se diskutuje otázka, jaký mají pohled na povinnosti státu samotní rodiče a jak do výpomoci s dětmi vstupují prarodiče. Mapovány jsou tedy jak fungování systému dávek a daní a situace na trhu práce, tak postoje rodičů a mezigenerační výpomoc.
Hnutí New age: Příčiny rozšíření hnutí breathariánství v západním světě. Souvislosti evropského křesťanského náboženství a současného hnutí breathariánů.
The article seeks to describe the poorest class’s notion of time and through this critically address the prevailingly one-dimensional and unproblematised conception of time in the Czech social sciences. The relational concept of the poorest class here refers to individuals united by specific social practices and strategies that are determined by their position and mutual proximity within a social space.
Záměrem článku je interpretovat Heideggerovu teorii rozumění jako zvláštní příspěvek k výzkumu lidského jednání. Nejdříve je vyložen Heideggerův pojem rozumění ve smyslu praktického ohledu obstarávání, který je odlišen od analytické teorie jednání založené na pojmu úmyslu. Následně je na pozadí Heideggerova konceptu světskosti světa zkoumána možnost chápat úmyslné jednání jako odpověď na situaci narušeného rozumění.
Volební chování individuálních voličů je ovlivňováno různými prostorově definovanými faktory. Zpravidla se vliv takových faktorů obecně označuje jako kontextuální efekty.
Hnutí New age: Fenomén breathariánství získává v posledních desetiletích značnou popularitu mezi příznivci myšlenkových proudů New Age. Vznik tohoto hnutí, současní vůdci a jejich následovníci.
Facebook
Twitter