Ostatní studentské práce

V rámci projektu Otevřená věda nabízí Ústav fotoniky a elektroniky témata pro středoškolské odborné činnosti.

Témata studentských prací:

  1. Přesné měření času
  2. Příprava vrstev InP kapalnou epitaxí z mikrokanálů a studium jejich vlastností pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu
  3. Měření elektrických vlastností polovodičových podložek s mikropóry 
  4. Ověření možností použití takových struktur jako senzorů plynů 
  5. Měření vlivu anizotropie polovodiče s póry na citlivost k různým plynům a využití tohoto efektu k selektivní funkci senzoru 
  6. Výpočet reálné a imaginární složky impedance RC modelu s rozptýlenými parametry pro mikropórové struktury
  7. Měření topografie tenkých vrstev skutteruditu pomocí rastrovacího tunelového mikroskopu
  8. Dosažení ultravysokého vakua 
  9. Programování zpětné vazby zařízení na protahování optických vláken

V případě zájmu prosím kontaktujte Adélu Michkovou na email: michkova@ufe.cz, telefon: +420 266 773 429.


Další studentské práce:

Vývoj vláknově-optického senzoru teploty

Průmyslově - akademické spolupráce

Teplotu lze měřit řadou metod, z nichž vláknově-optický přístup může mít řadu předností a nezřídka je i jedinou nezastupitelnou metodou. Navrhované uspořádání teplotního senzoru je založeno na charakterizaci teplotní závislosti florescence anorganického luminoforu fixovaného různým způsobem na/do optického vlákna.

Hlavním cílem práce je dosažení dobré opakovatelnosti výroby sond a reprodukovatelnosti měření. Obsahem práce je charakterizace vláknových sond a jejich fluorescenčních vlastností a výzkum optimálního způsobu fixace luminoforu. Výchozím uspořádáním je lepení terčíků luminoforu na konec vlákna.

Podstatná část práce bude prováděna ve firmě Safibra (www.safibra.cz), Říčany u Prahy. Znalost základů práce s optickými vlákny se předpokládá; vhodné pro skupinu  Bc +.

 

Vliv metodiky přípravy aktivních optických vláken na jejich luminiscenční vlastnosti

Školitel Ing. Jan Mrázek, Ph.D. , student Ing. Jakub Cajzl (VŠCHT)

V současné době je výzkum v oblasti přípravy aktivních optických vláken zaměřen na přípravu nanokrystalických (sklo-keramických) materiálů přítomných v jádře optického vlákna. Nanokrystalická struktura jádra má zlepšit optické vlastnoti optických vláken. Při přípravě aktivních křemenných optických vláken přesahuje teplota zpracování 2000°C. V jejím důsledku dochází při zpracování ke změně původní krystalické struktury jádra.Vzhledem k relativně nízké koncentraci dopantů v preformách selhávají konvenční analytické metody jako je XRD, XPS, Ramanova spektroskopie a pod. Proto lze informace strukturním uspořádání dopantů v preformách a vláknech získat ve vláknech a pouze spektroskopickými metodami v UV-VIS a NIR oblasti spektra.

Cílem práce je porovnání vlivu metodiky přípravy optických vláken na jejich spektroskopické vlastnosti. Vedlejším cílem práce je vypracování metodiky měření útlumu optických vláken v UV-VIS oblasti na spektrofotometru Fluorolog a porovnání s konvenčními absorpčními spektrometry.

V rámci práce budou analyzovány vzorky čtyř optických vláken dopovaných ionty erbia a hliníku připravených různými technologickými postupy. Jednotlivé postupy se liší metodikou dopace Al a Er.

 

Příprava a charakterizace ITO vrstev připravených depozicí z koloidních roztoků

Školitel: Ing. Jan Mrázek, Ph.D.

Cílem práce je nalezení optimálních parametrů pro přípravu transparentních vrstev ITO s nízkou rezistivitou pro aplikaci v optice a fotovoltaice.

Práce bude sestávat z přípravy vrstev ITO z  koloidních roztoků na skelné planární a vláknové substráty metodou dip-coatingu. Na připravených vzorcích budou studovány jejich mechanické a elektrické vlastnosti v závislosti na podmínkách depozice a tepelně-chemickém zpracování v teplotním intervalu 100-600°C. Výsledky budou porovnány s vrstvami připravenými vakuovým naprašováním a komerčně dostupnými vzorky.

 

Charakterizace a optimalizace parametrů tažení dutých vláken

Školitel: Ing. Ondřej Podrazký, Ph.D.  

Cílem práce je nalezení závislosti mezi rozměry a procesními parametry (teplota, rychlost tažení, tlak) přípravy dutých vláken.

Práce bude zahrnovat seznámení se s procesem tažení optických vláken, obsluhou lámacího zařízení a optického mikroskopu s digitální kamerou a následnou podrobnou charakterizací rozměrů kapilárního, popř. mikrostrukturního vlákna  a nalezením vztahu mezi parametry tažení a geometrií kapilárního vlákna.

 


Odborná praxe v Ústavu fotoniky a elektroniky AVČR v laboratoři optických vláken

vedení Ing. Ondřej Podrazký, Ph.D., Soňa Vytykáčová (VŠCHT, Laboratoř RNDr. Špirkové a Dr. Nekvindové)

Během praxe se studentka seznámí s:

  • bezpečností práce, zejména s ohledem na práci s  HF a točivými stroji
  • invited lecture a diskuze s M. M. Bubnov a E. M. Dianov – Fiber Optic Research Centre (Russian Academy of Science)
  • exkurze společně po pracovištích UFE-Kobylisy, zejména Laboratoře výkonových laserů a nelineární optiky, SPR optical sensors, nanolitografie.
  • ukázka přípravy tenkých vrstev metodou MCVD- preformy pro tažení optických vláken
  • základy práce s optickými vlákny : decladding, cleaving, connectoring, splicing
  • účast na 1-2 taženích optických vláken, resp. hollow-core fibers
  • charakterizace optických kapilár = stanovení rozměrů dutých vlnovodů optickou mikroskopií a analýza vlivu vnitřního tlaku při tažení na rozměry kapilár. Výsledkem této části bude závěrečná zpráva navazující na práci kol. R. Krajcara. Výsledky budou technologickým základem pro tažení Braggovských vláken (projekt 2163).

Kontaktujte nás

Datová schránka: m54nucy

IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882

Sledujte nás

LinkedInFacebook