HISTORIE NA ROZCESTÍ. Jak mohly dopadnout osudové chvíle Československa

Hlavní stránka » Publikace » Soupis vydaných titulů » HISTORIE NA ROZCESTÍ. Jak mohly dopadnout osudové chvíle Československa »

obalka-historie

Vít SMETANA – Dagmar HÁJKOVÁ – Jaroslav KUČERA – Jiří SUK – Pavel ŠRÁMEK – Oldřich TŮMA: Historie na rozcestí. Jak mohly dopadnout osudové chvíle Československa. Brno, Barrister & Principal 2013, 294 s., ISBN: 978-80-87474-92-1

Dramatické okamžiky Československa s ponurým výsledkem: 1938, 1948, 1968. Měly alternativu? Co a také kdy bylo třeba učinit, aby vývoj nabral odlišný kurs? T. G. Masaryk během svého pobytu v Rusku v roce 1917 několikrát stanul tváří v tvář smrti, odsun Němců mohl být v roce 1946 zastaven v půli, komunistické vedení zvažovalo v listopadu 1989 vyslání milicionářů i tanků proti demonstrantům… Jakými stezkami by se ubíral příští běh dějin? Země opakovaně stanula na důležitých křižovatkách, z nichž vedlo vícero možných cest. Autoři hodnotí možnosti alternativního vývoje, přičemž se opírají o širokou škálu pramenů, jež místy doplňují logickou úvahou či historickou analogií. Načrtávají tak kontury historických událostí, které se sice nestaly – ale bylo k nim velmi blízko.

Z recenzních posudků:

Historie prý nezná žádná kdyby – historici by je ale znát měli! Nové studie předních českých historiků nahlížejí klíčové (a zdánlivě tak dobře známé) události českých dějin právě tak, aby vynikla nesamozřejmost všech domněle nevyhnutelných událostí. Velmi inspirativní kniha!

Jiří Ellinger

Hlavní klad této knihy spatřuji v tom, že zvažování možných alternativ nás nutí přemýšlet nad událostmi samotnými a zpětně si uvědomovat význam jednotlivých aspektů, které jinak až příliš často zaniknou v „samozřejmosti“ časového sledu historických událostí.

Zdenko Maršálek


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Current events in picture




European Remembrance Symposium in Prague (9-11 April 2014): Europe between War and Peace 1914–2004

more...