Previous Next
Nad rukopisy období raného novověku KATEŘINA SMYČKOVÁ – JAN PIŠNA Soudobá popularita mediálních studií dobývá stále širší oblast vědeckého zkoumání. Jejich...
Olomoucká poezie a próza po roce 1989 STANISLAVA SCHUPPLEROVÁ Polistopadové období, především 90. léta minulého století, charakterizují v literatuře...
Profesijné vyznanie metodologického staromilca IVANA TARANENKOVÁ Kniha Pavla Janouška Černá kočka, ako i jej podtitul napovedá, sa venuje výsostne špecifickej téme aj...

Trvnek_temeČteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení  a jiná média) a nakonec  hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu  konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.

Tým pro studium paměti a traumatu v literatuře ÚČL zve na workshop „Paměť a trauma v literatuře a ve filmu”, který se uskuteční 11.–12. června 2014 v přednáškové sále ÚČL AV ČR.

Věnujte prosím pozornost změnám v otvírací době knihovny a studovny Ústavu pro českou literaturu  AV ČR v měsících  červenci a srpnu 2014. 

10. června od 17 hodin v přednáškovém sále ÚČL AV ČR proběhne diskuse „Současná literární kritika“. U kulatého stolu zasednou Jiří Peňás, Eva Klíčová, Pavel Mandys, Tomáš Kaplan Fojtík, Petra Hůlová. Moderuje Jana Šrámková.

Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. vyhlašuje výběrové řízení na pozici doktoranda nebo výzkumného pracovníka se specializací medievista - bohemista do oddělení pro výzkum starší literatury.

Monografie Libora Vodičky Vyjádřit hrou pojednávající kompletní dramatickou tvorbu Václava Havla (a nejen ji) vznikla v rámci projektu Osobnosti české literatury šedesátých let XX. století. Knihu vydává nakladatelství Brkola.

3. června od 17:00 v přednáškovém sále ÚČL AV ČR prosloví Markéta Klosová přednášku „Šebestián Macer z Letošic, divadlo v Lešně a J. A. Komenský“.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference kongres-bohemistiky bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym gun fre euf dcm hra