Fascinující rostliny, díl 43.
Kát (botanickým jménem kata jedlá, latinsky Catha edulis) je strom či keř, pěstovaný ve východní Africe a na Arabském poloostrově. Čerstvé mladé listy se žvýkají. Obsahují totiž látky, které buď způsobují stimulaci, nebo naopak uklidňují.
Kát užívají především muži. V některých zemích, třeba v Jemenu a Somálsku, se scházejí odpoledne k dýchánkům, kde se až do večeře žvýká kát. Při tom se vede společenská konverzace, navazují kontakty, uzavírají obchody – podobně jako u nás v hospodách a barech.
Kát je kontroverzní rostlina. Někde je legální, v jiných státech patří naopak mezi zakázané drogy. Výzkumy ukazují, že může vyvolávat určitou závislost, není však výrazně návykový. Podle jedné studie má nižší míru zdravotní a společenské nebezpečnosti než tabák, alkohol či marihuana.
Vážný problém ovšem představuje dlouhodobé nadměrné užívání kátu. Je příčinou psychických problémů (například depresí) i dalších chorob: destrukce zubů, rakoviny žaludku nebo neurodegenerativních onemocnění. Podstatné jsou také sociální a ekonomické dopady.
Masově rozšířené je žvýkání kátu v Jemenu. Jemenci jím tráví tolik času, že to snižuje jejich pracovní produktivitu. Tamní domácnosti navíc utrácejí za kát poměrně velkou část rodinného rozpočtu.
Arabské potíže s touto rostlinou tedy v lecčems připomínají evropské problémy s alkoholem. Obojí vypadá v malém množství celkem nevinně, ale běda těm, kdo neznají správnou míru.
Horní foto: Mladé větve kátu, které se sklízejí, postříkají vodou, zabalí do fólie a dopoledne se prodávají na kátových trzích.
Dolní foto: Terasy s keři kátu v pohoří Haraz v západním Jemenu.
Oba snímky Lukáš Synek
Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.
Čt, 06.12.2012 - 21:06 — Jan Kolář