V rámci projektu Otevřená věda nabízí Ústav fotoniky a elektroniky témata pro středoškolské odborné činnosti.
Témata studentských prací:
V případě zájmu prosím kontaktujte Adélu Michkovou na email: michkova@ufe.cz, telefon: +420 266 773 429.
Průmyslově - akademické spolupráce
Teplotu lze měřit řadou metod, z nichž vláknově-optický přístup může mít řadu předností a nezřídka je i jedinou nezastupitelnou metodou. Navrhované uspořádání teplotního senzoru je založeno na charakterizaci teplotní závislosti florescence anorganického luminoforu fixovaného různým způsobem na/do optického vlákna.
Hlavním cílem práce je dosažení dobré opakovatelnosti výroby sond a reprodukovatelnosti měření. Obsahem práce je charakterizace vláknových sond a jejich fluorescenčních vlastností a výzkum optimálního způsobu fixace luminoforu. Výchozím uspořádáním je lepení terčíků luminoforu na konec vlákna.
Podstatná část práce bude prováděna ve firmě Safibra (www.safibra.cz), Říčany u Prahy. Znalost základů práce s optickými vlákny se předpokládá; vhodné pro skupinu Bc +.
Školitel Ing. Jan Mrázek, Ph.D. , student Ing. Jakub Cajzl (VŠCHT)
V současné době je výzkum v oblasti přípravy aktivních optických vláken zaměřen na přípravu nanokrystalických (sklo-keramických) materiálů přítomných v jádře optického vlákna. Nanokrystalická struktura jádra má zlepšit optické vlastnoti optických vláken. Při přípravě aktivních křemenných optických vláken přesahuje teplota zpracování 2000°C. V jejím důsledku dochází při zpracování ke změně původní krystalické struktury jádra.Vzhledem k relativně nízké koncentraci dopantů v preformách selhávají konvenční analytické metody jako je XRD, XPS, Ramanova spektroskopie a pod. Proto lze informace strukturním uspořádání dopantů v preformách a vláknech získat ve vláknech a pouze spektroskopickými metodami v UV-VIS a NIR oblasti spektra.
Cílem práce je porovnání vlivu metodiky přípravy optických vláken na jejich spektroskopické vlastnosti. Vedlejším cílem práce je vypracování metodiky měření útlumu optických vláken v UV-VIS oblasti na spektrofotometru Fluorolog a porovnání s konvenčními absorpčními spektrometry.
V rámci práce budou analyzovány vzorky čtyř optických vláken dopovaných ionty erbia a hliníku připravených různými technologickými postupy. Jednotlivé postupy se liší metodikou dopace Al a Er.
Školitel: Ing. Jan Mrázek, Ph.D.
Cílem práce je nalezení optimálních parametrů pro přípravu transparentních vrstev ITO s nízkou rezistivitou pro aplikaci v optice a fotovoltaice.
Práce bude sestávat z přípravy vrstev ITO z koloidních roztoků na skelné planární a vláknové substráty metodou dip-coatingu. Na připravených vzorcích budou studovány jejich mechanické a elektrické vlastnosti v závislosti na podmínkách depozice a tepelně-chemickém zpracování v teplotním intervalu 100-600°C. Výsledky budou porovnány s vrstvami připravenými vakuovým naprašováním a komerčně dostupnými vzorky.
Školitel: Ing. Ondřej Podrazký, Ph.D.
Cílem práce je nalezení závislosti mezi rozměry a procesními parametry (teplota, rychlost tažení, tlak) přípravy dutých vláken.
Práce bude zahrnovat seznámení se s procesem tažení optických vláken, obsluhou lámacího zařízení a optického mikroskopu s digitální kamerou a následnou podrobnou charakterizací rozměrů kapilárního, popř. mikrostrukturního vlákna a nalezením vztahu mezi parametry tažení a geometrií kapilárního vlákna.
vedení Ing. Ondřej Podrazký, Ph.D., Soňa Vytykáčová (VŠCHT, Laboratoř RNDr. Špirkové a Dr. Nekvindové)
Během praxe se studentka seznámí s: