Geologický ústav AV ČR, v. v. i.
Badatelské centrum střední velikosti, jehož hlavním cílem je získávat, interpretovat a integrovat znalost zemského systému.
Interpretace vývoje teplické kaldery pomocí studia zonality krystalů křemene metodou LA-ICP-MS
Altenberg-teplická kaldera je největší variský vulkanoplutonický komplex v Českém masívu za zachovanou strukturou kaldery vyplněnou ryolitem, lemovanou žilami žulových porfyrů a následně proráženou komagmatickými rudonosnými granity. Horniny všech vývojových stádií kaldery obsahují krystaly křemene, které byly předmětem výzkumu. Pomocí katodové luminiscence byla zdokumentována vnitřní stavba křemenných krystalů, zejména jejich zonálnost. V jednotlivých přírůstkových zónách krystalů křemene byl následně stanoven obsah stopových prvků metodou LA-ICP-MS. Byly zjištěny odlišnosti v zonálnosti křemene z ryolitů, dacitů, a plutonických granitů v rámci kaldery. Ze stanovovaných prvků mají pro genetickou interpretaci význam zejména Ti, Al, Li a Ge, rozdíly se ale nejlépe odrážejí v rozdílných obsazích Al a Ti. Krystaly křemene v teplickém ryolitu se vyznačují poklesem koncentrace Al a zároveň růstem koncentrace Ti směrem k okraji. Obsahy Ti v křemeni jsou výrazně závislé na tlaku a teplotě, takže na jejich základě bylo možné odhadnout teploty magmatické krystalizace. Námi dokumentovaný vzrůst obsahu Ti během růstu krystalů křemene z cca 25 ppm v jádře na cca 100 ppm při okraji odpovídá krystalizaci během výstupu magmatu z oblasti tlaku kolem 10 kbar a teploty 750 °C do oblasti s teplotou 700 °C tlakem kolem 2 kbar. Naše studie je v mezinárodním měřítku prvním pokusem o interpretaci magmatického vývoje kaldery na základě chemického složení křemene. Tato metodika je odolná proti chemickým změnám, které během postmagmatických alterací postihují většinu ostatních přítomných minerálů.
Citace výstupu: Breiter, K. - Svojtka, M. - Ackerman, L. - Švecová, K.: Trace element composition of quartz from the Variscan Altenberg-Teplice caldera (Krušné hory/Erzgebirge Mts, Czech Republic/Germany): Insights into the volcano-plutonic complex evolution. Chemical Geology. Roč. 327, č. 9 (2012), s. 36–50.
Kontaktní osoba (jméno, telefon, e-mail): RNDr. Karel Breiter, PhD., +420 233087210, breitergli [dot] cas [dot] cz