2.6.2014
Mezinárodní konference v AV ČR
Mezinárodní konferenci s názvem „The Protest Movements in the Contemporary Middle East“ (Současná blízkovýchodní protestní hnutí) uspořádal ve dnech 29.–30. května 2014 v sídle Akademie věd ČR v Praze Orientální ústav AV ČR. Spoluorganizátorem akce bylo Centre français de recherche en sciences sociales (CEFRES) v Praze s podporou Groupe de Recherches et d'Etudes sur la Méditerranée et le Moyen-Orient (GREMMO, Lyon) a Cercle des Chercheurs sur le Moyen-Orient (CCMO). Konferenci zahájil profesor Henry Laurens z College de France.
2.6.2014
Jeden z nejvýznamnějších vědců současnosti profesor Avram Noam Chomsky z Massachusetts Institute of Technology vystoupil v pondělí 2. června 2014 v sídle Akademie věd ČR s přednáškou „What Can We Understand?“. Při této příležitosti převezal z rukou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše čestnou medaili „De scientia et humanitate optime meritis“. V dalších dnech se prof. Chomsky zúčastní jazykovědné konference pořádané Filosofickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci a veřejné debaty o aktuálních společenských trendech v olomouckém kině Metropol.
22.5.2014
Švýcarský institut IMD zveřejnil ve čtvrtek 22. 5. 2014 již 26. žebříček, ve kterém porovnává konkurenceschopnost šedesáti ekonomik světa. Česká republika obsadila 33. místo a stala se tak nejkonkurenceschopnější zemí z visegrádské čtyřky, v porovnání s předchozím rokem si mírně polepšila. Přispěly k tomu zejména pozitivní výsledky v oblasti zahraničního obchodu, cenové stability a nepřímo i počínající oživení a optimistický výhled pro ekonomický růst. Spolupracujícím odborným partnerem IMD za Českou republiku je think-tank IDEA při CERGE-EI. Podrobné informace naleznete v
tiskové zprávě.
5.5.2014
Rozsáhlé vědecké atlasové dílo, které formou přehledných map i dílčích sond zachycuje české a československé dějiny, představuje novinka z produkce Nakladatelství Academia –
Akademický atlas českých dějin (Eva Semotanová – Jiří Cajthaml a kol.). Publikace tohoto typu vychází po téměř půl století jako součást výzkumného programu Historického ústavu Akademie věd ČR. V atlasu se prolínají tři hlavní témata –
člověk, prostor a čas. Dílo navázalo na studium historické geografie, začleněné do struktury ústavu již v polovině 20. století v návaznosti na stejný výzkum před druhou světovou válkou.
1.4.2014
EEAG Report poprvé prezentován v ČR
Mezinárodně uznávaná zpráva o směřování evropské ekonomiky „EEAG Report“ byla poprvé představena v České republice. Německá instituce CESifo, která tuto analýzu a predikci vývoje světové, a zejména evropské ekonomiky každoročně vydává, si totiž pro rok 2014 vybrala jako partnera k představení své zprávy CERGE-EI, společné pracoviště Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Materiál poskytuje zamyšlení nad možnostmi nalézt funkční a efektivní model jak pro hlubší spolupráci mezi členskými zeměmi EU, tak pro lepší funkčnost eurozóny.
28.3.2014
Za mezinárodní přínos při archeologickém výzkumu keltských a germánských populací byla v pátek 21. 3. 2014 udělena doc. PhDr. Vladimíru Salačovi, CSc., z pražského Archeologického ústavu AV ČR Cena Reimara Lüsta (Reimar Lüst-Preis für internationale Wissenschafts- und Kulturvermittlung). Cenu udělují společně nadace Alexandra von Humboldta a nadace Fritze Thyssena, a to každoročně až dvěma badatelům z celého světa ze společenských a sociálních věd za mimořádné vědecké výsledky a zásluhy o vědeckou spolupráci mezi SRN a danou zemí.
20.3.2014
Knihou roku v soutěži Ceny Nakladatelství Academia 2013 se stala publikace „Hmyzí rodiny a státy“ od Jana Žďárka. Prestižní ocenění předal autorovi při slavnostním vyhlášení ve čtvrtek 20. března 2014 v sídle Akademie věd ČR v Praze předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Kniha zároveň zvítězila v kategorii „původní vědecká nebo populárně naučná práce“. Již druhým rokem byli současně s Cenami Nakladatelství Academia vybíráni též nejlepší autoři Studentské soutěže Nakladatelství Academia. Kompletní výsledky obou soutěží ve všech kategoriích naleznete v tiskové zprávě.
18.3.2014
Konference v Senátu Parlamentu ČR
Odborná konference „Okupací nezlomeni. K 75. výročí 15. března 1939“ se konala v úterý 18. 3. 2014 v prostorách Senátu PČR. Ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR a Masarykovou dělnickou akademií ji uspořádal předseda Senátu PČR Milan Štěch. Jak při zahájení uvedl, připomínat si dějiny pomáhá budovat národní identitu. V úvodu vystoupil i předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš a mimo jiné zdůraznil: „Při vzpomínce na dramatické události před 75 lety a při pohledu na současnou napjatou situaci v některých evropských regionech není nadsazené tvrdit, že události z roku 1938–1939 získávají nečekaně aktuální přesah.“
17.3.2014
Jak vyřešit „zlatou nemoc“?
Konference Astroplate 2014 se uskuteční od 18. do 21. března 2014 v pražské Lannově vile. Sejdou se zde odborníci z mnoha oborů (astronomie, fyzika, chemie, archivnictví, fotografie…) a mnoha zemí, aby společně řešili „zlatou nemoc“ a další druhy poškození fotografických desek a negativů, na kterých jsou uchovány cenné záznamy z minulosti. Bez záchrany těchto nosičů dat už nikdy nevyužijeme vědeckou hodnotu na nich uloženou, ale ani jejich kulturní a historické dědictví. Podrobné informace naleznete v
tiskové zprávě.
12.3.2014
Ojedinělá publikace F. Slaniny z FZÚ AV ČR
Význam fyziky a metod vyvinutých při zkoumání fyzikálních problémů již delší dobu není omezen pouze na procesy neživé přírody. Metody kvantové teorie a statistické mechaniky makroskopických soustav stále více nacházejí uplatnění v biologii, ekonomii, informatice nebo sociologii. Fyzika se tak stává jednou z hlavních komponent řady dnes intenzivně rozvíjených interdisciplinárních oborů. Ekonofyzika, využívající hlavně metody statistické fyziky a teorie kritických jevů v modelování a pochopení ekonomických dějů, je jedním z nich. Nyní vyšla skvělá publikace o této dynamicky se rozvíjející problematice.
29.1.2014
V rámci ediční řady Literatura ke stažení přináší Ústav pro českou literaturu (ÚČL) Akademie věd ČR nové materiály – výstavu Václav Hájek z Libočan. Život a dílo. Koncem loňského roku, tedy 460 let od smrti proslulého českého kronikáře Václava Hájka z Libočan, vyšla v nakladatelství Academia první moderní edice jeho Kroniky české. Editorem kroniky byl pracovník ÚČL AV ČR Jan Linka. Při této příležitosti vznikla i zmíněná výstava, tvořená 15 panely představujícími především autorův život a osudy jeho nejznámějšího díla Kroniky české. Podrobné informace naleznete v
tiskové zprávě.
16.1.2014
Významný světový ekonom a dlouholetý podporovatel CERGE-EI, společného pracoviště Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR, prof. Orley Ashenfelter byl ve středu 15. ledna 2014 oceněn ve Velké aule Karolina vědeckou hodností doktor honoris causa filozofických věd Univerzity Karlovy. Slavnostní ceremonie se vedle mnoha dalších významných hostů zúčastnil i předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Profesor Ashenfelter byl mimo jiné v roce 2007 vyznamenán v AV ČR čestnou oborovou medailí Karla Engliše za zásluhy v sociálních a ekonomických vědách.
14.11.2013
Prestižní ocenění z rukou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše obdrželi ve čtvrtek 14. listopadu 2013 v prostorách pražského kláštera sv. Anežky České dva významní vědečtí pracovníci Slovanského ústavu (SLÚ) Akademie věd ČR. Čestnou oborovou medaili Josefa Dobrovského za zásluhy ve filologických a filosofických vědách získala PhDr. Emilie Bláhová, CSc., pamětní medaili Jana Patočky pak převzal prom. fil. Václav Konzal. Vyznamenání obou badatelů je odměnou za jejich celoživotní přínos vědeckému poznání staroslověnského jazyka a zpřístupňování cyrilometodějského písemného odkazu.