Phenomenal Consciousness in the Physical World |
2.-4. 6. 2014 |
Konference | AKC |
Nejbližší akce
-
04.06.–06.06.
2014KonferenceKarel Kosík and Dialectics of the Concrete
Vila Lanna, V Sadech 1, Praha 6Pořádá Oddělení pro studium moderní české filosofie
-
06.06.
201411.00PřednáškaThe Temporality of Prudence in Thomas Aquinas
K. O'ReillyK. O'ReillyFLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, zasedací sálPořádá Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení
-
12.06.
201418.00PřednáškaCarl Schmitt and Leo Strauss: Re-enacting the Confrontation of Political Theology and Political Philosophy
Heinrich Meierprof. Dr. Heinrich Meier, Ludwig-Maximilians-Universität MünchenGoethe-Institut Praha, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1, 2. poschodíPořádají KPF FF UJEP, ÚFAR FF UK, FLÚ AV ČR a Goethe-Institut
Aktuality
-
Dr. Petr Kitzler a dr. Alice Koubová oceněni Prémií Otto Wichterleho
06.06.2014S potěšením oznamujeme, že dvěma pracovníkům FLÚ, PhDr. Petru Kitzlerovi, Ph.D. z Kabinetu pro klasická studia a Mgr. Alici Koubové, Ph.D. et Ph.D. z Oddělení současné kontinentální filosofie, byla 3. června 2014 v pražské vile Lanna udělena Prémie Otto Wichterleho za mimořádný vědecký výkon mladých badatelů do 35 let. Více informací ZDE.
-
On-line přenos přednášky prof. Chomského
22.05.2014Všem zájemcům o vystoupení prof. Noama Chomského si dovolujeme oznámit, že jeho přednáška na téma What Can We Understand? i slavnostní akt udělení medaile Akademie věd ČR De scientia et humanitate optime meritis budou dne 2. 6. 2014 od 14 hod. on-line přenášeny na stránce http://avcr.cz/online.
-
Přednáška prof. Noama Chomského je plně obsazena
22.05.2014Akademie věd České republiky a Filosofický ústav AV ČR si dovolují oznámit, že prof. Avram Noam Chomsky (Massachusetts Institute of Technology) vystoupí s přednáškou na téma What Can We Understand? v pondělí 2. 6. 2014 ve 14 hod. v budově Akademie věd, Národní 3, Praha 1. Při této příležitosti převezme profesor Chomsky čestnou medaili Akademie věd ČR De scientia et humanitate optime meritis. Plakát je ke stažení ZDE.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Přednáška prof. Chomského je již plně obsazena. Všem zaregistrovaným bude účast na přednášce potvrzena nejpozději do pátku 30. května. V jednání je možnost online přenosu přednášky; v případě kladného výsledku zde bude uveden link na stránku přenosu. -
Pozvání na veletrh Svět knihy 2014
12.05.2014Nakladatelství Filosofia Filosofického ústavu AV ČR Vás srdečně zve k návštěvě knižního veletrhu Svět knihy 2014, který se koná na pražském Výstavišti od čtvrtka 15. do neděle 18. května 2014, jakož i svého stánku P 605 v pravém křídle Průmyslového paláce.
Právě vychází
-
-
České vize Evropy?
Petr Hlaváček (ed.)Projekt evropské integrace Evropská unie prožívá svou krizi, která je zároveň novou šancí k promýšlení budoucnosti. Evropa opět hledá svou politickou a kulturní identitu, své místo ve světě. Editor oslovil takřka pět desítek autorů a autorek, kteří se pokusili o reflexi evropské problematiky z české perspektivy. U příležitosti 10. výročí našeho členství v EU tak čtenáři dostávají do rukou jakýsi manuál, který je nejen rekapitulací, ale též formulací českých vizí evropské budoucnosti, a to v kontextu historickém, filosofickém, religionistickém, kulturním, politickém a politologickém, sociologickém, právním i ekonomickém.
Academia -
Raný Husserl a filosofie jazyka
Petr UrbanPředkládaná kniha nabízí poněkud netradiční pohled na filosofii Edmunda Husserla. Jejím cílem je ukázat, jak se Husserlova fenomenologie rodí a rozvíjí v překvapivě úzké vazbě na tázání po povaze a podstatě znaku, jazykového výrazu a významu. Podává historicko-filosofický výklad Husserlova myšlení a jeho pojetí jazyka v období od Filosofie aritmetiky (1891) přes Logická zkoumání (1900/01), Přednášky o teorii významu (1908), Ideje I (1913) až po Rukopisy k fenomenologii výrazu (1913/14), které byly poprvé uveřejněny teprve nedávno. Kniha může čtenáři sloužit rovněž jako úvod do myšlenkového světa Husserlovy fenomenologie ve fázi jejího zrodu na přelomu 19. a 20. století.
Filosofia -
Od jazyka k logice
Vladimír Svoboda, Jaroslav PeregrinFilozofický úvod do moderní logiky
Nyní jako e-kniha
Kniha nabízí netradiční úvod do světa moderní logiky. Předkládá čtenáři řadu filozofických otázek, které se týkají východisek a cílů logických teorií a jejich formálních aparátů. Krok za krokem pak ukazuje, jak je logika geneticky spjata s přirozeným jazykem a jak se obrysy běžných i méně běžných logických systémů vynořují z reflexe toho, jak běžně odůvodňujeme svá tvrzení. Nabízí tak alternativu k rozšířené představě, podle níž je smyslem logiky zachycení nějakých velice abstraktních a velice fundamentálních zákonů, které vymezují pole působnosti rozumu. Čtenářsky přístupným, ale netriviálním způsobem otevírá cestu k pochopení klíčových pojmů i metod tzv. klasické logiky i nejvýznamnějších systémů neklasických logik. Může tak být užitečná jak pro čtenáře, kteří se chtějí s logikou seznámit, tak pro ty, kdo už mají toto seznámení za sebou, ale zajímají je otázky, jež učebnice logiky obvykle bez povšimnutí přecházejí.
Academia
-
-
-
Jak jsme zkonstruovali svou vlastní mysl
Jaroslav PeregrinMálokdo pochybuje, že člověk nemá jen tělo, ale také mysl. Co to však ta mysl je? Je to nějaký vnitřní prostor, kde se prohánějí myšlenky, pocity a přání, jak to intuitivně vnímáme? Nebo je to spíše jenom činnost mozku, jak nám říkají vědci? Kniha se snaží vyložit pojem mysli tak, aby na jedné straně nebyl ničím ezoterickým a pro vědu nestravitelným, ale aby zároveň ospravedlnil intuitivní představy, které o mysli běžně máme. Mysl, tak jak ji dnes vnímáme, je podle autora jistý společenský konstrukt, který se však v rámci historického vývoje propracoval do pozice skutečné reality.
Dokořán -
Vysvětlování a rozumění
Georg Henrik von WrightHlavním tématem knihy je problematika metodologie přírodních a společenských věd a otázka interpretace a smyslu lidského jednání. Wright nejprve rozlišuje dvě základní tradice v přístupu k této otázce – kauzální a teleologickou – a sleduje jejich dějinný vývoj až po soudobé pozice v rámci tzv. sporu mezi vysvětlováním a rozuměním. V systematicky zaměřených kapitolách podrobně zkoumá povahu kauzálního i teleologického (intencionálního) vysvětlování a ukazuje jejich vzájemnou neredukovatelnost, ale i podstatnou souvztažnost. Wright se v tomto díle odvrací od logického pozitivismu a empirismu svých raných prací a v návaznosti na myšlení pozdního Wittgensteina vypracovává pozici, která bývá někdy označována jako analytická hermeneutika.
Filosofia