Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Klíčící semenáček nejčastější pokusné rostliny dneška - huseníčku rolního. Foto M. Fendrych.

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce nebo Ing. Kláru Hoyerovou, Ph.D.: hoyerovaatueb [dot] cas [dot] cz.

Na této stránce přinášíme odkazy na deset nejnovějších příspěvků z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Můžete nás sledovat a diskutovat s námi také na Facebooku nebo Twitteru.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

23.06.2014 - 14:37

Banánovník (rod Musa) hraje v tropických oblastech důležitou úlohu, protože jeho plody (banány) jsou důležitou součástí lidské stravy. Původně pochází z indomalajské oblasti a Austrálie, přičemž poprvé byl pěstován na Papui-Nové Guiney, odkud se jeho kultivace rozšířila do celého světa. Samotné slovo „banán“ pravděpodobně pochází ze slova banaana, které pochází z wolofštiny, jazyka západoafrické etnické skupiny žijící v Senegalu, Gambii a Mauritánii. Do evropských jazyků toto slovo proniklo přes španělštinu a portugalštinu. Banánovník je zajímavý i z botanického hlediska, na něž se zaměříme v této Rostlině s příběhem.

18.04.2014 - 15:35

Rostliny se všemožnými způsoby brání samosprášení – tedy opylení pestíků pylem z téže rostliny. Při samosprášení vzniká geneticky stejnorodé potomstvo, zatímco při sprášení cizím pylem dojde ke vzniku geneticky různorodého potomstva. Pro přežití druhu bývá z dlouhodobého hlediska výhodné udržet si genetickou různorodost.

16.06.2014 - 12:42

14. června 2014 od 19 hodin do půlnoci probíhal XI. ročník Pražské muzejní noci. Expozice Ústavu experimentální botaniky byla k vidění v prostorách Národní technické knihovny v Praze 6.

21.03.2014 - 12:23

Rostlinou s příběhem na další měsíc bude bledule jarní (Leucojum vernum). Tuto drobnou, bíle kvetoucí jednoděložnou rostlinu z čeledi amarylkovitých si většina lidí spojuje se začátkem jara. Spolu se sněženkou patří k nejhojněji pěstovaným jarním cibulovinám. 

16.05.2014 - 11:21

Šroubatky (Spirogyra) jsou sladkovodní zelené řasy ze třídy spájivek. Naposledy jste o nich nejspíš slyšeli v nudných hodinách středoškolské biologie. Ze dvou skupin zelených řas patří do té „pokročilejší“ (zv. Streptophyta), z níž před necelou půl miliardou let vzešly na souš první rostliny. Streptofytní řasy jsou tudíž předchůdci vyšších rostlin, a tedy zajímavým modelem pro studium rostlinné evoluce. Snažíme se v nich najít počátky důležitých fyziologických pochodů, díky kterým rostliny nejen na souši přežily, ale též ji s nebývalým úspěchem prakticky celou osídlily.

21.02.2014 - 13:49

Brefeldin A (BFA) je syntetizován mnoha houbovitými organizmy. Původně byl izolován a charakterizován jako antibiotikum, antivirotikum a jako fungicid. Záhy však bylo objeveno, že umí blokovat sekreci bílkovin. BFA zabraňuje exportu bílkovin z buněk, především působením na Golgiho aparát a způsobuje přerozdělení bílkovin z Golgiho aparátu do endoplazmatického retikula. V Laboratoři hormonálních regulací se BFA používá při studiu transportu bílkovin a váčků v buňkách.

14.05.2014 - 15:42

V sobotu 14. června 2014 od 19 do 00 hodin v prostorách Národní technické knihovny v Praze 6 se bude v rámci 11. ročníku Pražské muzejní noci konat prezentace našeho ústavu. 

04.02.2014 - 10:42

V průběhu měsíce února bude mít ÚEB prezentaci ve výloze knihkupectví Academia ve Vodičkově ulici v Praze. K vidění zde jsou rostliny pěstované na živném médiu ve skle - smrk, huseníček a tabák. Opomenuty nejsou ani ústavní časopisy a krémy s omlazujícími účinky.

07.05.2014 - 13:28

V úterý 6. května 2014 před polednem byla v blízkosti budovy Přírodovědecké fakulty ve Viničné 5 odhalena busta Julia Sachse. V odpoledních hodinách pak proběhlo v Novoměstské radnici kolokvium přednášek týkajících se života tohoto rostlinného fyziologa. V budově AV ČR na Národní třídě 3 bude od 7. do 28. května každý všední den v čase 9-19 otevřena výstava „Julius Sachs a počátky rostlinné fyziologie“.

24.01.2014 - 15:14

Do začátku tohoto týdne styl počasí připomínal spíše jaro. Nyní se zima vzchopila a mnohde napadl teprve první sníh. V Českém středohoří se dá nalézt místo, kde i přes tuhou zimu s krajinou pokrytou sněhem nalezneme „zelenou oázu“. Jedná se o vrch Boreč, který se nachází poblíž Režného Újezdu (asi 5 kilometrů od Lovosic).

Syndicate content