Čteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení a jiná média) a nakonec hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.
V sekci Videoarchiv tohoto webu je nově umístněn záznam diskuse "Současná literární kritika" a konference "Literární kritika šedesátých let 20. století mezi teorií a politikou".
Česká literatura 3/2014 přináší studii T. Hlobila o teorii dramatu Antona Müllera, stať I. Chytilové o vztahu prostoru a postav v díle Arnošta Lustiga a také studii Z. Malé „Milada Součková a časopis The Booster/Delta“.
Ve dnech 24. 7. - 20. 8. proběhnou stavební práce v prostorách dvora ÚČL. Pro vstup do knihovny použijte vchod v blízkosti vrátnice, omluvte, prosím, zhoršené studijní podmínky a sledujte aktuální informace na webu.
Věnujte prosím pozornost změnám v otvírací době knihovny a studovny Ústavu pro českou literaturu AV ČR v měsících červenci a srpnu 2014.
Nakladatelství Fraus vydalo učebnici Teorie literatury pro střední školy, kterou napsal Robert Ibrahim. Učebnice je vhodná během celého středoškolského studia literatury a pro přípravu k maturitní zkoušce.
Alice Jedličková k vydání připravila kolektivní publikaci O popisu / On Description, která v mezioborové perspektivě přináší soubor studií k problematice deskripce. Kniha vychází v české a anglické jazykové verzi.