Seznam publikací
Hledat publikace podle kritérií
Anebo publikace prohledejte fulltextově
Nestandardní opatření vůči ústeckému divadlu uprostřed sezóny nepřišla ze dne na den. Jsou výsledkem delšího vývoje, v němž se od sebe vzdalovaly postoje a představy politiků a divadelníků. Výsledný stav není dobrý pro nikoho.
Povinná školní docházka a vzdělávání stojí v samém centru uchovávání, předávání a utváření kultury a celkově společenské integrace. Do základního školního vzdělávání musí být podle aktuálního školského zákona (č. 561/2004 Sb. ve znění pozdějších předpisů) zapojeny všechny osoby splňující podmínku věku, bez ohledu na jejich původ, rodinu, schopnosti či handicapy.
Text přináší shrnutí odborné stati od P. Hamma (Harvard University), L. P. Kinga a D. Stucklera (University of Cambridge) publikované v American Sociological Review (2012). Práce se zabývá privatizací v postkomunistickém kontextu a zmiňuje Českou republiku jako výjimečný příklad, kde masová privatizace nevedla v devadesátých letech ke špatným ekonomickým výsledkům a dokázala přilákat vysoký objem zahraničních investic.
This article focuses on the link between marital status and health and presents an overview of the theories and empirical studies that are devoted to this issue. The article examines the issues of selection and causality, the importance of the quality of a union, gender differences, marital and partnership histories, and social context.
Autoři se v knize zaměřili na dva provázané cíle. Prvním bylo vysvětlení toho, proč jsou čtyři politické strany (ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a ODS) opakovaně a dlouhodobě volebně úspěšné, což jim garantuje kontinuální zastoupení v českém parlamentu; tato organizační stabilita stranického systému je v postkomunistickém prostoru unikátní. Proto autoři upřeli svou pozornost na dlouhodobé faktory, které ovlivňují hlasování českých voličů pro konkrétní politické strany.
Kniha v širokých historických, sociálních a politických souvislostech analyzuje hlavní charakteristiky, vnitřní vývoj a pozici Komunistické strany Čech a Moravy v českém politickém systému po roce 1989. Zabývá se otázkou antisystémové identity strany, její povahy a dynamiky v čase.
Fungování každého společenského systému je podmíněno interpersonální a institucionální důvěrou, která upravuje vztahy mezi lidmi a přispívá k demokratickému uspořádání v zemi. Důvěra v orgány činné v trestním řízení, tedy konkrétně v policii a soudy, představuje v současnosti jedno z hlavních výzkumných témat. Článek si klade za cíl zhodnotit vývoj důvěry v tyto instituce v mezinárodní perspektivě, a představit důvěru jako vícedimenzionální koncept.
The chapter provides a brief description of the standardisation background and practice in the Czech survey research giving also two examples, application of international standard classifications of education and definitions of the household, used in survey research.
Facebook
Twitter