Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < srpen > 
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Současná blízkovýchodní protestní hnutí

Mezinárodní konference v AV ČR
 
Mezinárodní konferenci s názvem „The Protest Movements in the Contemporary Middle East“ (Současná blízkovýchodní protestní hnutí) uspořádal ve dnech 29.–30. května 2014 v sídle Akademie věd ČR v Praze Orientální ústav AV ČR. Spoluorganizátorem akce bylo Centre français de recherche en sciences sociales (CEFRES) v Praze s podporou Groupe de Recherches et d'Etudes sur la Méditerranée et le Moyen-Orient (GREMMO, Lyon) a Cercle des Chercheurs sur le Moyen-Orient (CCMO). Konferenci zahájil profesor Henry Laurens z College de France.

 
Po roce 2009 se oblastí Blízkého východu a severní Afriky jako bouře šířila různá protestní hnutí. Při bližším pohledu je jasné, že tyto protesty nebyly ani zdaleka jednotné, jak co se týče původu, tak i cílů. Některé byly vyvolány volebním podvodem, jiné narůstající společenskou nespokojeností. Davy lidí vyrazily protestovat do ulic míst tak kulturně a historicky odlišných jako Írán (2009), arabské státy (2011), Izrael (2011) a Turecko (2013). Vedle sdílené geografické polohy neměla ale protestní centra – Káhira, Istanbul, Teherán – mnoho společného etnicky, sociálně, ani politicky.
 
Některé věci přesto společné byly, jako například volání po obnově vztahu mezi státem a občany, problémy vzniklé hektickou urbanizací v předchozích desetiletích, prolínání náboženských a sekulárních světů, strukturální výzvy uvnitř těchto společností a především důsledky ekonomické krize z roku 2008 a následná obnova ústředního postavení sociálních konfliktů. Tyto sdílené problémy mají ovšem vlivem rozmanitých kontextů na blízkovýchodní společnosti nejrůznější dopady.
 
S ohledem na tuto různorodost se konference snažila spojit politology, historiky, sociology, antropology a další akademiky, kteří se dlouhodobě věnují studiu daných zemí/společností. Místo snahy přemostit nepřemostitelné za pomoci abstraktních teoretických konstruktů konference usilovala o multiúrovňovou komparaci založenou na vnímání svéráznosti jednotlivých případů.
 
Program konference v angličtině a francouzštině:
 
Seznam účastníků s profily:
 
Připravil: Orientální ústav AV ČR

2.6.2014