O našem ústavu

Základní informace o Ústavu

Ústav experimentální botaniky Akademie věd České republiky (ÚEB) byl založen v roce 1962. Má 15 laboratoří, které se nacházejí v Praze a Olomouci. Ústav provádí především základní výzkum v rostlinné biologii, konkrétně v rostlinné genetice, fyziologii a biotechnologiích. Je však aktivní také v aplikovaném výzkumu.

Nepřehlédněte

Nové biotechnologické produkty ÚEB AVČR

 

Projekt „ Nové biotechnologické produkty ÚEB AVČR“na podporu pre-seed aktivit získal dotaci z programu OP VaVpI.

Informace z GAČR

Předseda grantové agentury GAČR rezignoval, viz.

2. Oborová konference v rámci projektu "Mezioborová problematika"

2. Oborová konference v rámci projektu "Mezioborová problematika"

Botanický ústav AV ČR, v.v.i. spolu s partnery projektu uspořádal 2. Oborovou konferenci na téma: "Invaze a paraziti".
Konference proběhla dne 9.6.2014, 9:00-16:00 na pracovišti Ústavu biologie obratlovců AV CŘ, v.v.i. ve Studenci. Více informací u organizátorky akce Dr. Jamie Winternitz (jamie [dot] winternitzatibot [dot] cas [dot] cz).

Vybíráme ze sekce Pro veřejnost...

Genetický plán pšenice odhalen

Genetický plán pšenice odhalen

Pšenice tvoří hlavní složku výživy lidstva v mnoha oblastech světa. Tato plodina je pěstována na více než 215 milionech hektarů, z nichž se ročně sklidí téměř 700 milionů tun zrn. S takovouto roční sklizní se pšenice řadí na třetí místo mezi obilovinami, hned za kukuřici a rýži. Na rozdíl od těchto dvou obilovin má však vyšší obsah bílkovin, tudíž je pro lidstvo nejdůležitějším zdrojem bílkovin rostlinného původu. Zrno pšenice lze snadno skladovat a pšeničná mouka je neodmyslitelně spjata s přípravou velké škály kvalitních potravin.

ÚEB na XI. ročníku Pražské muzejní noci

14. června 2014 od 19 hodin do půlnoci probíhal XI. ročník Pražské muzejní noci. Expozice Ústavu experimentální botaniky byla k vidění v prostorách Národní technické knihovny v Praze 6.

Rostlina s příběhem

Přírodní továrna na hnojiva

Jednou ze základních rostlinných živin je dusík. Na množství dostupného dusíku je závislý i výnos většiny rostlin; jinými slovy, není-li dost dusíku, rostlina strádá a hladoví a roste buď velmi pomalu, nebo dokonce neroste vůbec. Toho si všimli již prehistoričtí zemědělci, když pro zvýšení výnosů začali používat hnůj, který je na dusíkaté látky velmi bohatý. Přestože dusík tvoří asi čtyři pětiny zemské atmosféry, v půdě se ho většinou mnoho nenachází. Alespoň ne v takové formě, kterou by dokázaly rostliny využít. 

Kontakt

Ústav experimentální botaniky, v.v.i., Rozvojová 263, 165 02 Praha 6 - Lysolaje, Česká republika
IČ: 61389030, DIČ: CZ61389030, Tel.: 225 106 453, Fax: 225 106 456, E-mail: uebatueb [dot] cas [dot] cz, seznam zaměstnanců