Standardy bydlení jsou v souladu s výzkumnou praxí v zemích Evropské unie (EU) zpravidla analyzovány v kontextu celkové životní úrovně domácností (life conditions, conditions de vie) a v širší perspektivě zahrnují analýzy vývoje spotřebních vzorců domácností, finanční dostupnosti bydlení, efektivity a efektivnosti bytové politiky státu včetně zhodnocení zapojení nejrůznějších soukromých i veřejných finančních a investičních zdrojů do udržení, rozšíření či modernizace bytového fondu. Součástí podobných projektů v zahraničí je rovněž vytváření široce užívaných zpráv popisujících a hodnotících současný stav a navrhujících praktické kroky k jeho zlepšení ("Conditons de vie" v Données Sociales vydávaných od roku 1973 každé tři roky Francouzským statistickým úřadem INSEE, Housing Finance Review vydávaný každé dva roky Joseph Rowntree Foundation ve spolupráci s Chartered Institute of Housing ve Velké Británii). Praktický dopad podobných analytických materiálů a zejména jejich doporučení na změnu stávající bytové politiky státu bývá v mnoha případech jednoznačný, jelikož zprávy jsou koncipovány tak, aby umožnily uchopení dané problematiky všemi reprezentanty jednotlivých zájmových skupin či rozhodujících odpovědných orgánů.
Účelem projektu Standardy bydlení českých domácností a potenciály k jejich růstu s přihlédnutím ke zkušenostem vyspělých zemí Evropské unie je tudíž v omezené formě navázat na úspěšnou výzkumnou praxi uplatňovanou v zemích EU spočívající zejména v komplexní analýze finanční dostupnosti bydlení, výdajů na bydlení v souvislosti s obecnými proměnami spotřebního chování v českém prostředí, sociální efektivnosti a ekonomické efektivity stávajících i potenciálních nástrojů bytové politiky směřujících ke zvýšení finanční dostupnosti bydlení (sociální bydlení, příspěvek na bydlení) a sociálních a ekonomických dopadů existujících či potenciálních dílčích státních intervencí vedoucích rovněž ke zvýšení standardů bydlení českých domácností (regenerace obytného prostředí, občanská participace na správě bydlení i změně kvality bydlení, modernizace bytového fondu). Součástí projektu je rovněž prostřednictvím tří výzkumných zpráv s názvem Standardy bydlení vydávaných každoročně v průběhu tříletého trvání projektu na jedné straně z odborného hlediska s využitím inovačních metodologických přístupů co možná nejpřesněji popsat aktuální standardy bydlení (vždy s přihlédnutím k prioritám stanoveným pro daný rok řešení projektu), na straně druhé pomocí komplexních simulačních modelů vytvořených ke zjištění efektivnosti a efektivity stávajících nástrojů bytové politiky a se znalostí zkušeností v zemích EU upozornit na stávající nedostatky i potenciály k růstu standardů bydlení českých domácností.
První dvě z řady publikací Standardy bydlení (první s podtitulem Finanční dostupnost a postoje občanů, druhá s podtitulem Bytová politika v ČR: efektivněji a cíleněji), které jsou hlavními výstupy prvních dvou let řešení projektu, jsou volně ke stažení na stránkách týmu Socioekonomie bydlení (http://seb.soc.cas.cz).
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 12, zobrazeno 1 - 10)
První část příspěvku představuje činnost týmu Socioekonomie bydlení, a druhá část prezentuje příklad výsledků jeho práce, které byly publikovány v publikaci „Standardy bydlení 2002/2003. Finanční dostupnost a postoje občanů“. Třetí část obsahuje analýzu vertikální efektivnosti vybraných programů podpory bydlení v ČR, a tedy zejména distribuce podpory mezi různě definovanými příjmovými skupinami domácností.
V roce 2005 vyšla třetí, poslední (vzhledem ke končícímu projektu stejného názvu) z řady publikací Standardy bydlení. Studie se prioritně věnuje oblasti tržního financování vlastnického bydlení a měření efektivity systémů financování ve vyspělých i tranzitivních zemích, včetně České republiky.
Publikace je zaměřena na hledání optimálních nástrojů bytové politiky v českém prostředí. Autoři se soustředili na otázku bytového nedostatku v ČR, porovnání systémů regulace nájemného první a druhé generace, sociálního bydlení a příspěvku na bydlení. Navrhována je nejvhodnější podoba regulace nájemného druhé generace v ČR, systému sociálního bydlení a příspěvku na nájemné.
Publikace Standardy bydlení 2002/03: Finanční dostupnost a postoje občanů autorů Ing. Mgr. Martina Luxe, Ing. Petra Sunegy, RNDr. Tomáše Kosteleckého, CSc. a Mgr. Daniela Čermáka vznikla v rámci projektu Standardy bydlení českých domácností a potenciály k jejich růstu s přihlédnutím ke zkušenostem vyspělých zemí Evropské unie podpořeného Grantovou agenturou ČR. Jedná se o první z řady tří studií, které budou v průběhu let 2003 - 2005 (tj.
Text je věnován problematice příspěvku na bydlení jakožto významného nástroje sociální a bytové politiky, který je používán ve většině vyspělých zemí EU. Zmíněny jsou některé nedostatky současné podoby příspěvku na bydlení v ČR, zejména pak skutečnost, že při jeho výpočtu není zohledněna skutečná výše výdajů na bydlení placená domácností, což může mít negativní dopady na sociální spravedlnost takto definované dávky.
Kapitola popisuje hlavní faktory při utváření poptávky a nabídky tržního financování vlastnického bydlení v tranzitivních zemích mezi roky 1990 a 2001. Kapitola rovněž uvádí hlavní bariéry pro další rozvoj systémů tržního financování vlastnického bydlení v regionu.
Autor, s využitím dat z reprezentativního výzkumu Postoje k bydlení 2001, analyzuje názory české populace k situaci na trhu sbydlením a obecné postoje k bytové politice a tématům s bydlením spojeným. Zaměřuje se na studium souvislostí mezi postoji respondentů a jejich vlastní pozicí na trhu bydlení. Na základě výsledků analýz diskutuje užitečnost a praktickou použitelnost teoretické koncepce „tříd bydlení“ v českém prostředí.
Cílem článku bylo za využití mnohorozměrných statistických metod a strukturního modelu popsat proces utváření spokojenosti s bydlením v České republice a zachytit hlavní faktory v pozadí variability spokojenosti s bydlením. Článek využívá zejména dat z výzkumu Postoje k bydlení 2001.
Facebook
Twitter