Aktuality

Hlavní stránka » Úvodní stránka »

Konference k 25. výročí rozpadu východního bloku: "Co po 25 letech od listopadu 1989 víme a nevíme?"

ÚSD pořádá v pátek 14. listopadu 2014 od 9:00 do 19:00 konferenci k 25. výročí rozpadu východního bloku, která se uskuteční ve velkém a malém sálu budovy Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1). Rezervace probíhá online přes registrační formulář na webu Týdne vědy a techniky AV ČR: velký sál (zde), malý sál (zde).

První blok: Význam roku 1989 ve středoevropském kontextu (proměna vzpomínek, exilová vs. disidentská interpretace, ,,východní“ vs. ,,západní“ pojetí roku 1989), vystoupí: O. Tůma, T. Vilímek, Ch. Brennerová, M. Blaive, M. Kopeček (moderuje J. Cuhra).

Druhý blok: Vývoj a proměna institucionální badatelské základny (akademické vs. soukromé projekty, zahraniční zkušenosti, regionální výzkumy k roku 1989), vystoupí: P. Urbášek, B. Jiroušek, F. Mayerová, P. Šimíček, M. Franc (moderuje A. Gjuričová).

Třetí blok: Proměna tematického zaměření a metod historiografického výzkumu po roce 1989 (nové koncepty v oblasti soudobých dějin, využití moderních technologií, popularizace historické vědy), vystoupí: M. Pullmann, M. Vaněk, P. Bugge, J. Cuhra, J. Suk (moderuje M. Černá).

Závěrečné slovo: J. Pauer


Rok zázraků v historické perspektivě. Domácí a mezinárodní souvislosti roku 1989

Dovolujeme si Vás pozvat na veřejnou přednášku k 25. výročí 17. listopadu 1989, kterou pořádá ÚSD ve spolupráci se Společností pro vědu a umění. Přednáška se uskuteční v pondělí 13. listopadu 2014 v 17:00 ve velkém sálu budovy Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1) v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR.

Přednášející: PhDr. Oldřich Tůma, Ph.D., a prof. PaedDr. Miroslav Vaněk, Ph.D., Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i.

Populární přednášky formou debaty. Nejprve zazní úvodní vystoupení přednášejících (každý 20 minut). Poté se uskuteční moderovaná diskuse (cca 30 minut).

Registrovat se můžete zde.


Den otevřených dveří v ÚSD

ÚSD pořádá v rámci programu Týdne vědy a techniky AV ČR den otevřených dvěří. Podrobnější informace naleznete zde.

Czech-Jewish and Polish-Jewish Studies: Differences and Similarities

The Prague conference on 29–30 October aims to bring together scholars who specialize in the history of the Jews of Poland and/or the Bohemian Lands, in order to discuss shared topics, the current state of research, and the differences and similarities in their approaches and results. Conference Announcement and Call for Papers.


Czech Journal of Contemporary History

Ústav pro soudobé dějiny vydává první ročník nového anglicky psaného časopisu. Hlavním cílem Czech Journal of Contemporary History je nabízet v anglickém jazyce zajímavé a důležité studie, eseje, zprávy a recenze (zpravidla již dříve publikované v Soudobých dějinách) široké mezinárodní obci zájemců o soudobé české a středoevropské dějiny a přispívat tak k akademické diskusi na mezinárodní úrovni. První ročník časopisu si lze v plném znění stáhnout zde.


Publikace / právě vyšlo

  
Konstituční, nebo existenciální revoluce? Václav Havel a Federální shromáždění 1989/1990.
  
Marxismus jako projekt nové společnosti. Dvě studie ke společenským vědám (1945–1969)
  
Imposing, Maintaining, and Tearing Open the Iron Curtain. The Cold War and East-Central Europe, 1945-1989
  
Dějiny jaderných oborů v českých zemích (Československu).

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality




Věda a beletrie. Dva pohledy na minulost? (1. listopadu 2013, Dům umění města Brna) V rámci festivalu Týden vědy a techniky promluvili historik David Kovařík a spisovatelka Kateřina Tučková o spolupráci při přípravě dvou autorčiných historických románů, které vydalo brněnské nakladatelství Host.

více...