Milé kolegyně, milí kolegové, v rámci připravovaného Týdne vědy a techniky AV ČR si Vás dovolujeme upozornit na několik akcí, které jsou pořádány ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny:
V pátek 14. listopadu 2014 od 9:00 do 19:00 se uskuteční ,,Konference k 25. výročí rozpadu východního bloku" ve velkém a malém sálu budovy Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1). Rezervace probíhá online přes registrační formulář na webu Týdne vědy a techniky AV ČR: velký sál (zde), malý sál (zde).
První blok: Význam roku 1989 ve středoevropském kontextu (proměna vzpomínek, exilová vs. disidentská interpretace, ,,východní“ vs. ,,západní“ pojetí roku 1989), vystoupí: O. Tůma, T. Vilímek, Ch. Brennerová, M. Blaive, M. Kopeček (moderuje J. Cuhra).
Druhý blok: Vývoj a proměna institucionální badatelské základny (akademické vs. soukromé projekty, zahraniční zkušenosti, regionální výzkumy k roku 1989), vystoupí: P. Urbášek, B. Jiroušek, F. Mayerová, P. Šimíček, M. Franc (moderuje A. Gjuričová).
Třetí blok: Proměna tematického zaměření a metod historiografického výzkumu po roce 1989 (nové koncepty v oblasti soudobých dějin, využití moderních technologií, popularizace historické vědy), vystoupí: M. Pullmann, M. Vaněk, P. Bugge, J. Cuhra, J. Suk (moderuje M. Černá).
Závěrečné slovo: J. Pauer
Dále si Vás dovolujeme pozvat na veřejnou popolarizační přednášku s názvem ,,Rok zázraků v historické perspektivě. Domácí a mezinárodní souvislosti roku 1989" k 25. výročí 17. listopadu 1989, kterou pořádá ÚSD ve spolupráci se Společností pro vědu a umění. Přednáška se uskuteční již v pondělí 13. listopadu 2014 v 17:00 ve velkém sálu budovy Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1) v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR. Přednášející: PhDr. Oldřich Tůma, Ph.D., a prof. PaedDr. Miroslav Vaněk, Ph.D., Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i. Populární přednášky formou debaty. Nejprve zazní úvodní vystoupení přednášejících (každý 20 minut). Poté se uskuteční moderovaná diskuse (cca 30 minut). Na přednášku se můžete registrovat zde.
A také na přednášku kolegy Dr. Mückeho ve čtvrtek 13. listopadu 2014 od 11:00 na téma ,,Lidé na křižovatce: revoluce 1989 očima orální historie", která proběhne v malém sálu budovy AV ČR (Národní 3, Praha 1). Registrační formulář je k dispozici zde.
Na závěr bychom Vás ještě rádi informovali, že ve středu 12. listopadu 2014 od 10:00 do 16:00 se uskuteční den otevřených dvěří ÚSD. Podrobnější informace naleznete zde.
Praha, Karolinum 2014. (ISBN 978-80-246-2563-8). 282 s.
Dějiny druhé světové války patří k nejvíce zpracovávaným a stále velmi aktuálním tématům soudobé historiografie. Kniha Pavla Mückeho se snaží přiblížit problematiku tzv. „míst paměti“ (hmotných i symbolických památek, na nichž je zakládána identita národního společenství), každodenního života a vnitřního světa vojáků (a pozdějších veteránů) československých jednotek působících na všech frontách nejkrvavějšího konfliktu dosavadních dějin. Charakterizuje nejvýznačnější „místa paměti“ zkoumáním jejich postojů k velkým událostem (Mnichov 1938, březen 1939), vnímání významů vlasti a domova a vnitřních vztahů v rámci bojových kolektivů i postojů k dalším klíčovým aktérům mimo vlastní bojové jednotky.
Praha, ÚSD AV ČR 2013. (ISBN 978-80-7285-173-7). 226 s.
Předmětem této metodologicky laděné práce je rámcové nastínění cest analýzy a interpretace jednoho ze segmentů paměti druhé světové války v českých zemích (potažmo v někdejším Československu), vzpomínkových prací vojáků druhého zahraničního odboje, jakožto specifické formy zachycení a ztvárnění životních příběhů. Jejich společným jmenovatelem je fakt, že (spolu)autory těchto forem zachycení životních příběhů byly v drtivé většině osoby, které v období druhé světové války alespoň na nějaký čas (jako dobrovolníci či odvedenci) sloužili v čs. armádě v exilu (na území Polska, Francie, Velké Británie či Sovětského svazu). Pod pojmem vzpomínkové práce jsou zahrnuty a v jednotlivých kapitolách následně z historiografického pohledu podrobeny analýze především deníky, psané vzpomínky a memoáry ve vydané či rukopisné podobě, ale také díla krásné literatury (poezie i prózy), výstupy v médiích, vzpomínání pamětníků a také orálně historické rozhovory.
Call for Papers for the conference Collective vs Collected Memories. 1989-1991 from an Oral History Perspective, which is going to be held in Warsaw, Poland, November this year. The conference is the fourth event in the project “Genealogies of Memory” initiated in 2011 by European Network Remembrance and Solidarity. More information you can find here.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátele,
dovolujeme si Vás pozvat na XIII. ročník tradičního interdisciplinárního workshopu na hradě Sovinec, který se uskuteční v termínu 5.-7. 6. 2014.
Letošní ročník sovineckého setkání bude zaměřen především na prezentaci právě probíhajících studentských projektů realizovaných metodou orální historie, nebráníme se však ani metodologickým či tematickým příspěvkům z řad odborných i laických badatelů. Účast na workshopu je podmíněna aktivním vystoupením.
Podrobnější informace naleznete na webu www.oralhistory.cz.
Milé kolegyně, milí kolegové, dovolujeme si Vás pozvat na jubilejní XX. ročník Letní školy výchovy k občanství, demokracii a evropanství pro učitele občanské výchovy, občanské nauky a základů společenských věd na téma ,,Společenskovědní aspekty fenoménu vyrovnání s minulostí" v kontextu výchovy k občanství, kterou pořádá Katedra společenských věd PdF UP v Olomouci ve dnech 18. - 21. srpna 2013. Program konference naleznete na zde.
As a follow up to the 2013 special issue, “Confronting Mass Atrocities,” Oral History Forum d’Histoire Orale will continue the theme of oral history and human rights in 2014. Beyond documentation and commemoration, this new collection will explore the uses of oral history, narrative practice, and listening for healing, reconcilation, and justice in the aftermath of atrocity and abuse. Contributions of any length, discipline, methodology, or format are solicited from academics, narrative practitioners, artists, journalists, survivors (and perpetrators), etc. to explore the overlapping themes of atrocity trauma, memory, narrative, and history. More information find here.
Milé kolegyně, milí kolegové, dovolujeme si Vás informovat, že termín pro zaslání přihlášky na letošní XII. setkání historiků a příznivců orální historie na hradě Sovinec byl prodloužen do pondělí 20. 5. 2013. Podrobnější informace naleznete v přiložené pozvánce a přihlášce na webu www.oralhistory.cz. Program bude zveřejněn v posledním květnovém týdnu.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátele, dovolujeme si Vás pozvat na XII. ročník tradičního interdisciplinárního workshopu na hradě Sovinec, který se uskuteční v termínu 6.-8. 6. 2013. Vzhledem k nedávné konferenci COHA bude letošní ročník sovineckého setkání zaměřen především na prezentaci právě probíhajících studentských projektů realizovaných metodou orální historie.
Účast na workshopu je podmíněna aktivním vystoupením. Délka vystoupení by neměla přesáhnout 20 minut (v případě studentů 1. ročníku OH-SD, FHS UK je postačujícím příspěvkem cca 10 min. prezentace připravované diplomové práce). Ubytování a strava (mimo snídaně) zajištěny. Konferenční poplatek 150 Kč. Podrobnější informace naleznete v přiložené pozvánce a přihlášce.
Česká asociace orální historie, o. s. vyhlašuje III. ročník soutěže o nejlepší studentskou práci realizovanou metodou orální historie. Soutěž se nově vypisuje ve třech kategoriích – základní školy, střední školy a vysoké školy. K hodnocení budou přijaty práce ze školního a akademického roku 2011/2012 a 2012/2013. Podrobnější informace naleznete na www.oralhistory.cz.
Příští mezinárodní konference IOHA s podtitulem ,,Power and Democracy: the many voices of Oral History" se uskuteční 9. - 12. 7. 2014 v Barceloně. Podrobnější informace naleznete na konferenčním webu.
The next European Social Science and History Conference (ESSHC) is taking place in April 23.-26. 2014 at Vienna University, Austria. The aim of the ESSHC is to bring together scholars who explain historical phenomena using the methods of the social sciences. Call for papers for the Oral History and Life Stories Network of the ESSHC find here. We cordially invite proposals for the Vienna ESSHC-conference dealing with the 2014 theme “crises and ruptures in memory and narrative” (individual papers and full sessions). For further details on the Network and how to submit a proposal, please refer our website. The deadline for sending paper and session proposals is May 15, 2013.