Archiv zpráv
- 2014 (10)
- Srpen (1)
- Červenec (1)
- Červen (2)
- Květen (3)
- Březen (3)
- 2013 (17)
- Prosinec (3)
- Listopad (2)
- Říjen (2)
- Září (1)
- Červen (1)
- Květen (3)
- Duben (2)
- Březen (1)
- Únor (1)
- Leden (1)
- 2012 (12)
- Prosinec (1)
- Listopad (1)
- Říjen (1)
- Září (2)
- Srpen (1)
- Červen (1)
- Květen (1)
- Duben (1)
- Březen (1)
- Únor (2)
- 2011 (9)
- Prosinec (1)
- Říjen (1)
- Srpen (1)
- Červenec (2)
- Květen (2)
- Duben (1)
- Únor (1)
Zprávy
Zvýší záporný hlas kvalitu kandidátů?
22.4.2013: Nová studie IDEA shrnuje podrobnou analýzu návrhu Karla Janečka na radikální reformu volebního systému do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky prostřednictvím systému hlasování tzv. 2+1 a ukazuje, za jakých podmínek může dojít ke zvýšení kvality zvolených politiků a za jakých podmínek je logika návrhu konzistentní s racionálním chováním voličů.
Autor studie, Martin Gregor, upozorňuje, že návrh Karla Janečka patří do třídy většinových systémů s velmi malými obvody a individuálním hlasováním, kdy volič disponuje poměrně rozsáhlými možnostmi, jak umístit své hlasy. Konkrétně se v každém z obvodů volí dva poslanci a každý volič disponuje třemi hlasy: dvěma kladnými a jedním záporným.
Centrální otázkou studie IDEA je, zda a za jakých podmínek tento volební systém může skutečně dosáhnout zamýšleného cíle, tedy vést voliče k hlasování pro kvalitnější kandidáty proti méně kvalitním. Odborné hledání odpovědi na tuto otázku má velmi komplexní charakter a má řadu omezení. Proto doporučujeme prostudovat samotnou studii.
Studie je zveřejněna ve zkrácené formě v českém jazyce a její plná akademická verze v jazyce anglickém bude zveřejněna zanedlouho v publikační řadě CERGE-EI Working Papers.