Search

All intranet Current section


Institute of Experimental Medicine AS CR, v. v. i.  › Institute  › EU Structural Funds Projects  › files  › human-resources-for-neurosciences-in-the-hradec-kralove-and-usti-regions-development-of-research-teams  › aktualne

31.1.2014

V listopadu 2013 proběhla schůzka projektového týmu, na které zástupci odborné části projektu hodnotili dosavadní spolupráci a diskutovali možnosti rozvoje vědecké spolupráce v dalším období projektu. Vedoucí obou výzkumných týmů a garant projektu byli seznámeni s aktuálním stavem projektu po finanční a věcné stránce.

 

Ve dnech 9. - 11. září 2013 proběhlo první kolo letní školy praktických dovedností, které se zúčastnilo osm studentů z LF UK.


Odborné semináře pro členy týmů v Ústí nad Labem a Hradci Králové byly v roce 2013 úspěšně zakončeny přednáškami prof. MUDr. Alexandry Jirkovské, CSc. a dvou lékařů z Centra diabetologie IKEM. Přednášky byly zaměřeny na možnosti léčby Ischemické choroby dolních končetin buněčnou terapií. Ve spolupráci s vedoucími obou výzkumných týmů je nyní tvořen seznam přednášek, které budou realizovány na jaře 2014.


Pro magisterské studenty Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové probíhala v období říjen 2013 – leden 2014 výuka dvou nepovinných předmětů. Atraktivní témata z oboru Neuroonkologie a Neurobiologie se zaměřením na využití kmenových buněk přilákala velký počet studentů a naplnila kapacitu obou kurzů. Materiály z přednášek jsou pravidelně vkládány do interní e-learningové aplikace Moodle, kde jsou k disposici studentům ke studijním účelům.


V průběhu prvního pololetí roku 2014 se členové výzkumných týmů zúčastní vzdělávacího programu Řízení projektů biomedicínského výzkumu a uplatnění jejich výsledků v praxi.


Obsah kurzu bude zaměřen na následující témata, která byla upřesněna ve spolupráci s vedoucími obou výzkumných týmů:
1) Tkáňová zařízení
2) Legislativní rámec a změny ovlivňující oblast tkáňových zařízení a souvisejících klinických studií
3) Tkáňová zařízení, poskytování zdravotní péče – buněčná terapie a zdravotní pojišťovny
4) Výzkum lidských tkání

 

Dayanithi1.jpg   Dayanithi2.jpg
Odborný seminář pro členy výzkumného týmu  NEUROREGENERACE na Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem : prof. MUDr. Alexandra Jirkovská, CSc. - "Význam ischemie dolních končetin u diabetiků a možnosti její buněčné léčby."

 

Přednáška - Ing. Josef Fulka, DrSc. "Enukleolace oocytů a jednobuněčných embryí savců." v rámci odborného semináře na LF UK v Hradci Králové


 

1.10.2014

Letní škola v rámci projektu Lidské zdroje pro neurovědní výzkum v Královéhradeckém a Ústeckém kraji
V rámci výše uvedeného projektu uspořádal ústav letní školu praktických cvičení pro studenty z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Letní škola byla zaměřena do tří tématických částí :a) Stem cells and biomaterials in regenerative medicine b) Auditory neurosciencec) Electrophysiological and imaging methods to study the properties of neurons and glia 

 

Datum a místo konání : Praha 9. - 11. září 2013
Trvání kurzu : 3 dny
Počet účastníků : 8, z toho zahraniční 4
Počet vyučujících : 3

 

První běh Letní školy praktických dovedností v biomedicínském výzkumu se uskutečnil v termínu 9. - 11.9.2013. Vzdělávací akce byla určená pro studenty Lékařské fakulty UK v Hradci Králové se zájmem o nabízenou tématiku. Jako taková byla rozdělena do tří samostatných tmatických oblastí - Kmenové buňky a biomateriály (garant prof. Syková) , Elektrofyziologické a zobrazovací metody pro studium vlastností neuronů a glií (garant Ing. Anděrová) a Neurofyziologie sluchu (garant prof. Syka). Na akci se odborně podíleli další vědečtí pracovníci ústavu. Letní školy se zúčastnilo celkem 8 VŠ studentů z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Studenti měli zajištěn celodenní odborný vzdělávací program praktického charakteru, obdrželi před zahájením akce výukové materiály a byli požádáni o zprcování vlastního projektu či hodnocení akce tak, abychom se pro další plánovaný běh letní školy mohli ještě lépe přizpůsobit jejich očekávání. Je možné zhodnotit průběh akce jako úspěšný, studenti byli s tématikou velmi spokojeni a inspirováni pro jejich další zaměření studia a výzkumných projektů. 

 

Dayanithi1.jpg Dayanithi3.jpg  

  


 

21. 6. 2013
V průběhu března - května byly u partnerů na LF UK v Hradci Králové a v Ústí nad Labem uskutečněny přednášky pro členy týmů v Ústí nad Labem a Hradci Králové (Neuroregenerace a Neuroonkologie).
 

Zahraniční vědec, prof. Govindan Dayanithi, Ph.D. přednášel o Fyziologii vápníkové signalizace lidských kmenových buněk a doc. RNDr. V. Holáň, DrSc. na téma Kmenové buňky a jejich využití pro léčbu poškozeného povrchu oka. Po dohodě s partnery se aktuálně připravují přednášky na témata využití kmenových buněk pro léčbu syndromu tzv. diabetické nohy a využití kmenových buněk v ortopedii, které proběhnou na podzim 2013.


Hradecký tým Neuroonkologie ve spolupráci s ÚEM AV ČR v.v.i. vytvořil seznam odborných témat pro dva nepovinné předměty určené pro magisterské studenty Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové (LF UK HK). Výuka bude zahájena v průběhu zimního semestru 2013 - 2014. Přednášky budou zajišťovat jak odborníci z LF UK v Hradci Králové, tak z Ústavu experimentální medicíny AV ČR a ze spolupracujících pracovišť (IKEM, 2.LF UK, FN Motol). K využití je technicky připravená e-learningová aplikace, na níž budou všechny výukové materiály k dispozici.
Společně připravujeme také Letní školu pro studenty a členy výzkumných týmů, která se uskuteční v září 2013. Letní škola bude koncipována jako laboratorní praxe ve třech tématických oblastech :

1. Elektrofyziologické a zobrazovací metody pro studium vlastností neuronů a gliových buněk

2. Kmenové buňky a biomaterály v regenerativní medicíně 

3. Neurofyziologie sluchu

(Electrophysiological and imaging methods to study the properties of neurons and glia, Stem cells and biomaterials in regenerative medicine and Auditory neuroscience). Každý účastník si zvolí jedno z nabízených témat. Postgraduální studenti jsou zapojeni do vědeckých projektů dle jejich specializace.


MUDr. Pavel Svítil je členem týmu, který se zabývá využitím nanočástic pro značení transplantovaných kmenových buněk v živém organismu a diferenciací lidských neurálních kmenových buněk v přítomnosti těchto nanočástic. Rovněž pracuje na projektu zaměřeném na studium patologických změn během amyotrofické laterální sklerózy zejména pak molekul extracelulární matrix v oblasti perineurálních sítí.
MUDr. Kristýna Kárová pracuje na tématice míry exprese prozánětlivého a proapoptotického transkripčního faktoru NFκB po míšním poranění a po použití různých protizánětlivých substancí (kurkumin, extrakt ze zeleného čaje) samotných nebo v kombinaci s kmenovými buňkami. Dále pracuje na testování hydrogelů s inkorporovanými neurotransmitery a jejich vlivu na růst a diferenciaci buněk linie SPC-01-GFP.
MUDr. Tukmachev pracuje v ústavu  a rovněž ve spolupráci s Neurochirurgickou klinikou MNUL v Ústí nad Labem na tématech cíleného dodávání kmenových buněk pod vysokogradientním magnetickým polem a metodách léčby poškození nervového systému jako jsou míšní léze a věnuje se i neuroregeneraci za pomoci biokompatibilních materiálů .

Všichni studenti se účastní odborných seminářů a přednášek pořádaných v rámci projektu. Svoji výzkumnou činnost průběžně konzultují na seminářích se zahraničním vědcem, prof. Govindanem Dayanithi.

 

 


doc_holan-s.jpgPřednáška doc. RNDr. Vladimíra Holáně, DrSc. v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem pro členy výzkumného týmu Neuroregenerace a další lékaře na téma Výzkum a využití kmenových buněk pro léčbu poranění oční rohovky, přednáška se uskutečnila 26.března 2013.

 

 


 

U partnerů proběhla úvodní přednáška prof. MUDr. Evy Sykové, DrSc. týkající se výzkumu klinických aplikací v oboru buněčné terapie a odborná přednáška prof. Govindana Dayanithiho, Ph.D. - tyto přednášky byly určeny primárně pro členy obou výzkumných týmů - Neuroregenerace a Neuroonkologie. Rovněž jsme dokončili osnovy volitelných předmětů na LF UK v Hradci Králové, jejichž prostřednictvím budou v projektu zapojeni a školeni VŠ studenti.

 

Dayanithi1.jpg Dayanithi3.jpg Dayanithi2.jpg
Přednáška prof. MUDr. Evy Sykové, DrSc. Přednáška prof. Govindana Dayanithiho, Ph.D.

 


 

prof_dayanithi-s.jpgV úvodní tříměsíční realizační fázi projektu byla zahájena komunikace mezi ÚEM AV ČR a partnery - LF UK a Krajskou zdravotní, byla dohodnuta organizační pravidla a pravidla publicity projektu, způsob a frekvence zajištění odborných seminářů v projektu a zapojení zahraničního experta prof. Govindana Dayanithiho, Ph.D.

 

 


 

Realizace projektu byla zahájena 1. listopadu 2012 po přidělení dodatečných finančních prostředků ze strany poskytovatele. Ve spolupráci s partnerskými organizacemi: Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové a Krajskou zdravotní, a.s. – Masarykovou nemocnicí v Ústí nad Labem, se podařilo sestavit manažerský tým projektu i plánované regionální výzkumné týmy v oborech neuroonkologie a neuroregenerace. Šesti až osmi členné týmy si budou pod vedením vědce ze zahraničí a zároveň i lektorů - vědců z našeho ústavu zvyšovat odbornou kompetenci, připravovat konkrétní výzkumné projekty v základním a aplikovaném výzkumu a usilovat o přípravu a zapojení do zahraničních projektů.