Hormony zblízka

Mikroskopické snímky kořene huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana). Buňky s vysokým obsahem důležitého rostlinného hormonu auxinu jsou obarveny zeleně (vlevo) nebo modře (vpravo).Rostlina pro leden 2012

Dokázali by vědci pozorovat rostlinné hormony přímo uvnitř buněk? Dlouho to byla naprostá sci-fi. Chytrý nápad ale všechno změnil.

Také rostliny mají své hormony, podobně jako my. Tyto látky řídí růst rostlin, reakce na podněty z okolí, vznik a vývoj kořenů, stonků či listů i další biologické pochody.

Moderní analytická chemie umožňuje měřit množství hormonů v rostlinných orgánech nebo v jejich částech. Nestačí však pro výzkum na úrovni buněk. Ten přitom může přinést zásadní objevy.

Biologové si naštěstí dovedli poradit. Vzali přírodní součástky, některé ještě vylepšili a sestavili z nich „genové detektory“. Metoda slouží i našim vědcům z týmu docentky Zažímalové – konkrétně při studiu důležitého hormonu auxinu.

Příklady z práce týmu ukazuje obrázek. Na snímcích z mikroskopu vidíte kořeny huseníčku. Buňky s vysokým obsahem auxinu jsou obarvené zeleně (vlevo) nebo modře (vpravo).

Metoda, vyvinutá v roce 1997 v USA, vychází z poznatků o genech. Každý gen má dvě hlavní části. Kódující sekvence určuje, jaká bílkovina se bude vyrábět. Promotor pak rozhoduje, kdy a kde výroba poběží. Podstatné je, že promotory některých genů se „zapínají“, když je v buňce auxin.

Biologové proto vytvořili speciální gen: spojili promotor citlivý na auxin s kódující sekvencí pro bílkovinu, kterou lze snadno zviditelnit. Takových bílkovin se používá několik. Jedna například zeleně světélkuje, jiná mění zvláštní bezbarvou látku na sytě modrou. Když se tento gen vnese do pokusných rostlin, prozradí se tedy auxin nápadným zbarvením buněk.
 

Text Jan Kolář a Jan Petrášek

Foto Ondřej Smetana a Martina Laňková

Vaše hodnocení: Není Průměr: 5 (10 hlasů)