Previous Next
Poezie jako promluva par excellence EVA VOLDŘICHOVÁ BERÁNKOVÁ Francouzská literární teorie a kritika sice v českém akademickém prostředí není zcela...
„Nerozluštitelné, ale přítomné“: Tajemství Ivana Diviše ZORNITZA KAZALARSKÁ Monografie Jiřího Zizlera Ivan Diviš. Vystup na horu poezie vznikla z naléhavé potřeby zaplnit...
Milan Jelínek (1923–2014) JIŘÍ TRÁVNÍČEK Jeho život v sobě nese typické znaky dané generace, jakož i místa, kde se odehrál. Utvářelo ho ještě...

Videoarchiv

Diskuse "Současná literární kritika" (10. 6. 2014)

Načítá se přehrávač ...

10. června v přednáškovém sále ÚČL AV ČR proběhla diskuse „Současná literární kritika“. U kulatého stolu zasedli Jiří Peňás, Eva Klíčová, Pavel Mandys, Tomáš Kaplan Fojtík, Petra Hůlová. Moderovala Jana Šrámková. Anotace: Předmětem diskuse bude aktuálním stavu české literární kritiky v kulturních periodikách, denících, společenských časopisech a na internetu. Pozvaní hosté i přítomné publikum se zamyslí mimo jiné nad těmito otázkami: Jak vnímá literární veřejnost současnou literární kritiku? Reaguje kritika na změny mediálního prostředí, plní svoji funkci? A pro koho je relevantní? Nakolik souvisí stav české kritiky se stavem české literatury?

Konference Literární kritika šedesátých let 20. století mezi teorií a politikou (29. 5. 2014)

Načítá se přehrávač ...

Načítá se přehrávač ...

29. května 2014 proběhla v přednáškovém sále ÚČL AV ČR konference Literární kritika šedesátých let 20. století mezi teorií a politikou. Cílem konference bylo zachytit dynamiku i pluralitu literární kritiky šedesátých let nejen ve vztahu k dobovým politickým či ideologickým motivacím a schématům, nýbrž také v širších souvislostech soudobého kritického myšlení a zhodnotit, představují-li tehdejší přístupy aktuální výzvu pro současnou kritickou praxi.

Diskuse " Česká literatura z pohledu zahraničních bohemistů a překladatelů " (14. 5. 2014)

Načítá se přehrávač ...

U kulatého stolu zasedli Olga Akbulatova (Rusko), Eero Balk (Finsko), Jan Stachowski (Polsko), Mirko Kraetsch (Německo), Margarita Kyurkchieva (Bulharsko). Diskusi moderoval Pavel Janoušek.

Diskuse "Současná česká tvorba v divadlech" (15. 4. 2014)

Načítá se přehrávač ...

15. dubna 2014 se v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v.v.i. uskutečnila debata s předními českými divadelníky Ivou Klestilovou (Národní divadlo), Davidem Drábkem (Klicperovo divadlo) a Petrem Kolečkem (A Studio Rubín). Hovor se soustředil nejen na dramatickou tvorbu pozvaných autorů, ale také se vztahoval k aktuálnímu zájmu o uvádění původních her, k dramaturgickým trendům, ke stávajícím podmínkám divadelní práce, k současným divadelním oceněním ad. Diskusi moderovala Lenka Jungmannová.

Diskuse „Stát a literatura. Podpora literatury z veřejných zdrojů“ (11. 3. 2014)

Načítá se přehrávač ...

U kulatého stolu zasedli Blanka Skučková (Ministerstvo kultury ČR), Vladimír Pistorius (nakladatelství Pistorius & Olšanská), Jovanka Šotolová (iLiteratura.cz) a Jan Vávra (Za Česko kulturní). Moderoval Pavel Janáček (ÚČL AV ČR). Tématem diskuse byla podpora literatury a literárního života z veřejných prostředků státu (Ministerstvo kultury ČR) a případně i regionů či měst, a to jak z pohledu těch, kdo tuto část kulturní politiky státu či municipalit tvoří, administrují nebo se na něm účastní v pozici členů grantových komisí, tak těch, kdo jsou jejími příjemci.

Diskuse „Co a jak obíhalo? Česká literatura po roce 2000 optikou knižního trhu, veřejných knihoven a knižních veletrhů“ (11. 2. 2014)

Načítá se přehrávač ...

Co „zabralo“ doma a co v zahraničí? Čekáme na opravdový literární bestseller, nebo ho tu už máme? Vysoké versus nízké – lze s tímto dělením ještě vystačit? Kam se posunuly knihovny? Půjčujeme se více, nebo méně knih než před Listopadem? Co se stalo s knižním trhem – kolabuje, nebo je již stabilní? Kolik titulů unese? Jakou prestiž si vydobyly knižní veletrhy? Baví nás vůbec číst současnou českou produkci? U kulatého stolu se nad těmito otázkami zamýšleli Vít Richter (Národní knihovna), Jaroslav Císař (časopis Biblio, příloha Literárních novin) a Dana Kalinová (Svět knihy). Moderoval Jiří Trávníček.

Diskuse „Přežili rok 2000. Nakladatelské řemeslo za posledních 13 let“ (14. 1. 2014)

Načítá se přehrávač ...

Jaké změny nastaly na knižním trhu po roce 2000 a co všechno se změnilo? Debata o distribuci, e-knihách, o financování, grantech, prodejích i o změnách DPH a skladech. Ale též o mezích podbízivosti, konkurenci i o denním chlebu a starostech nakladatelování. I když je vydávání knih obchod, je nutné řídit se jen trhem, anebo vědět i o „vyšších“ hodnotách, i když si danou knížku koupí v prvních týdnech jen minimum lidí?

Přednáška Karla Pioreckého Mezi rozpínavostí a marginalitou. Česká literární kultura 2001–2010 (10. 12. 2013)

Načítá se přehrávač ...

Česká literatura prvního desetiletí nového milénia není ohraničena revoluční událostí, tak jako literatura předchozí dekády. Můžeme však v jejím rámci sledovat několik vývojových procesů, které ji výrazně poznamenaly a restrukturovaly. V prvé řadě jde o velmi strmý nárůst počtu literární textů ve veřejném oběhu. Toto rozpínání české literatury do šíře bylo způsobeno jednak situací na knižním trhu, jenž z ekonomických důvodů zaznamenával rok od roku kvantitativní růst, jednak mediální změnou, která přišla s rozšířením internetu jakožto snadného a velmi dostupného způsobu distribuce textů. Česká literatura se v nultých letech nového tisíciletí ovšem nejen rozpínala do šíře, ale také – oproti předchozí dekádě – se více otevírala světu a se světovým literárním děním se také začala poměřovat. Tato srovnání však přinášela spíše neuspokojivé výsledky. Ty vedly až k úvahám o krizi české literatury způsobené kvalitativní nedostatečností české literární produkce a především neschopností českých autorů navázat intenzivnější kontakt se čtenáři. Hledaly se cesty jak překonat společenskou mariginalitu literatury – většinou však neúspěšně. Jako nadějná byla prezentována snaha o obrat k aktuálním společenským tématům a sociální a politické kritičnosti v próze i poezii. Všeobecný konsensus však nebyl dosažen. Přesto lze nultá léta nového milénia charakterizovat také jako etapu překonávání programní apolitičnosti, k níž se česká literatura uchýlila v devadesátých letech, a jako období pozvolného návratu politických témat a postojů do literární komunikace.

Přednáška Aleny Fialové Ve znamení návratů. Česká próza v letech 2001–2010 (12. 11. 2013)

Načítá se přehrávač ...

Přednáška představila generační i tematické rozvrstvení širokého spektra současné prozaické tvorby, nové trendy a tendence s důrazem na nejvýraznější z nich, návrat k traumatickým bodům nedávných českých dějin.

Přednáška Rajendry Chitnise „Touha po větší otevřenosti: Návrat venkova v současné české próze“ (15. 10. 2013)

Načítá se přehrávač ...

V přednáškovém sále Ústavu pro česku literaturu AV ČR Rajendra Chitnis (University of Bristol) přednášku „Touha po větší otevřenosti: Návrat venkova v současné české próze“. Přinášíme Vám její videozáznam včetně následné diskuse.

Přednáška Petra Hrušky „Obrys poezie v první dekádě nového tisíciletí“ (8. 10. 2013)

Načítá se přehrávač ...

V přednáškovém sále ÚČL proslovil Petr Hruška přednášku „Obrys poezie v první dekádě nového tisíciletí“, která je součástí cyklu V souřadnicích mnohosti. Česká literatura v letech 2001-2010. Přinášíme vám kompletní videozáznam přednášky včetně následné diskuse.

Přednáška Lenky Jungmannové „Nová vlna v českém dramatu“ (24. 9. 2013)

Načítá se přehrávač ...