KKS FLÚ AV ČR

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Zpráva
  • Nejdříve se musíte přihlásit

PhDr. Jiří Matl
Pracovní zařazení: vědecký pracovník
Pracovní oddělení:
Dokumentace a výzkum kulturního dědictví

Bibliografie
Pedagogická činnost



Studium:

1968 - 1972 - Gymnasium Radotín 1972 - 1977 - Filosofická fakulta UK - obor latina - čeština, stará řečtina Diplomová práce na thema: "Vývoj vztahů Bohuslava z Lobkovic a Viktorina ze Všehrd ve světle pramenů" (sledování vztahů příslušníků skupiny vzdělanců a autorů, soustředěné kolem osobnosti Bohuslava z Lobkovic zejména v 80. a 90. letech 15 stol. na základě vzájemné korespondence a dalších historických svědectví) vedoucí práce: prof. Eva Kamínková, konsultant: PhDr. Jan Martínek ,obhájena 1977 a doporučena beze změny k rigorosnímu řízení, to absolvováno r. 1978 - titul PhDr.


Zaměstnání:
1977 - 1990 - Kabinet pro studia řecká, římská a latinská ČSAV - Mediae Latinitatis lexicon Bohemorum - Slovník středověké latiny v Českých zemích 1990 - 1996 - Ústav pro klasická studia AVČR - Mediae Latinitatis lexicon Bohemorum - Slovník středověké latiny v Českých zemích Od r. 1996 - Ústav pro klasická studia (dnes Kabinet pro klasická studia) AVČR - Oddělení dokumentace a výzkumu kulturního dědictví


Zahraniční stáže:
1989 a 1993 - Bayerische Akademie der Wissenschaften - Thesaurus linguae Latinae / Kommission für die Herausgabe eines mittellateinischen Wörterbuches, München
2001 - Bayerische Staatsbibliothek, München, (studium pramenů k edici Vogtova Conclave)
2002 - Vídeň, Universitätsbibliothek, Nationalbibliothek, Gesellschaft der Musikfreunde (Musikverein) – Archiv – (studium pramenů k edici Vogtova Conclave)


(Spolu)řešení grantových projektů a výzkumných center:
Spoluřešitel mezioborového grantového projektu "Ave, musica I (Soubor pramenů k dějinám hudební kultury v zemích Koruny české do r. 1800)" - 1995 - 1998 a "Ave, musica II (Faksimilia a kritické edice pramenů k dějinám hudební kultury v zemích Koruny české do r. 1800)" - 1998 - 1999.
Řešitel grantu "Thomas Balthasar Janovka, Clavis ad thesaurum magnae artis musicae - Tomáš Baltazar Janovka, Klíč k pokladu velikého umění hudebního", kritická edice latinského textu, český překlad, testimonia, komentáře, komentované přepisy notových příkladů, studie v češtině a angličtině. Vyšlo r. 2006.
Řešitel grantu "Mauritius Vogt, Conclave thesauri magnae artis musicae. Kritická edice latinského textu s českým překladem a komentářem." (2001 – 2003) Spolupráce na grantových projektech a výzkumných centrech:
Spolupracoval jsem na grantovém úkolu: "Památky chrámové hudby pražských skladatelů první poloviny 18. století - pramenný výzkum a příprava kritických edic" - hl. řešitel: Tomáš Slavický, PhD., Etnologický ústav AV ČR, odd. hudební historie (edice, komentář a překlad neliturgických notovaných latinských textů a latinských předmluv k hudebním tiskům.

Dlouhodobě spolupracuje na projektu "Album scripturae medii aevi posterioris / Album pozdně středověkého písma", který zpracovává doc. Hana Pátková (v současné době sv. IV., V., VI., VII. ).
Dlouhodobá je rovněž spolupráce s editory jednotlivých svazků díla T. G. Masaryka (svazky parlamentních projevů, svazky o rukopisném boji etc., vydává Masarykův ústav AVČR).

V současné době spolupracuji na edici nejstarší pražské městské knihy
Liber vetustissimus Antiquae civitatis Pragensis 1310-1518. Edd. Hana Pátková, Aleš Pořízka, Věra Smolová. Praha (Scriptorium).

Spolupracuji na grantu GAČR P406/10/1454 - Jesličky, staré a nové písničky (Fridrich Bridelius, 1658) – mezioborově koncipovaná kritická edice [„Jesličky, staré a nové písničky“ (Fridrich Bridelius, 1658) – a Critical Edition within an Interdisciplinary Framework]. Projekt GAČR. Řešitel: Pavel Kosek (Filozofická fakulta Masarykovy univerzity). Spoluřešitel za Kabinet hudební historie EÚ AV ČR: Tomáš Slavický, PhD. Trvání: 2010–2012.

V rámci ústavního úkolu pracuji na editaci článků z Cerroniho Scriptores regni Bohemiae pro připravovanou edici.


Přednášky na domácích konferencích:
1995: Thomas Balthasar Janovka, Clavis ad thesaurm magnae artis musicae. Co ukazují první zkušenosti z práce na kritické edici? Přednáška na mezinárodní konferenci, věnované životu a dílu J. D. Zelenky (Praha 1995).

1998: Hudební praxe ve slovníku T. B. Janovky Clavis ad thesaurum magnae artis musicae (přednáška a seminář na FF UK v rámci v souvislosti s presentací badatelských výsledků grantu Ave, musica formou pravidelného cyklu přednášek a seminářů o vydávání pramenů cenných pro hudební kulturu v zemích Koruny české.

2000 - Thomas Balthasar Janowka, Organist der Teyn-Kirche und Autor des Wörterbuchs ”Clavis ad thesaurum magnae artis musicae”. Přednáška pro mezinárodní konferenci "Dies internationales Pragenses organi Teynensis", uspořádané v září 2000 u příležitosti ukončení rekonstrukce týnských varhan Institutem pro německou hudební kulturu ve východní Evropě (IME) v Bonnu, Společností pro duchovní hudbu v Praze, Karlovou universitou.

2000:  Tzv. Chebské officium sv. Jeronýma z roku 1404 - jeho digitalizace a zpřístupnění. Spolu s Mgr. J. Žůrkem, předneseno na konferenci o digitalizaci pramenů, uspořádané v září 2000 UP Olomouc.

2002: Hudební lexikografie baroka, T. B. Janovka a jeho Clavis …, jednorázová přednáška pro ÚHV FF UK v rámci dlouhodobého cyklu o vydávání hudebních pramenů

2002 - Zpracování a zpřístupňování hudebních pramenů středověku, renesance a baroka (přednáška s presentací výsledků pro Collegium pro arte antiqua Brno, Broumov, pro cyklus přednášek v rámci "Týdne pro broumovské kostely").

2004: Nové edice pramenů dějinám hudby a jejich využití pro studium dobové provozovací praxe – se zaměřením na cenu v těchto pramenech obsažených zpráv o strunných nástrojích a dobových způsobech hry na ně (loutna, galizona, mandora, housle, violone, viola di gamba - přednáška, přednesená v rámci semináře, věnovaného u příležitosti návštěvy amerického historika umění a organologa prof. Douglase A. Smithe (Lute Society of America) otázkám studia dějin a vývoje nástrojů (únor 2004).

2005 - P. Mauritius Vogt a jeho Conclave thesauri magnae artis musicae v kontextu dobové hudebně teoretické produkce. Přednáška na semináři "Plaský klášter a jeho minulý i současný přínos pro kulturní dějiny (k výročí 860 let od založení)", konané v květnu 2005 v Plasích a v Mariánské Týnici OPublikováno ve sborníku).

2006 - Paulus Paulerinus, Liber viginti arcium - De musica. Bemerkungen eines klassischen Philologen zu einer Edition. Přednáška na mezinárodní konferenci Musical Culture of the Czech Lands and Central Europe before 1620, pořádané v Praze 23. - 26. 8. 2006.

Nepravidelně přednášky a semináře na Letní škole klasických studií venující se tématice vydávání pramenů (např. 2006 - Mauritius Vogt a jeho Conclave thesauri magnae artis musicae, přednáška se čtením a interpretací partií o stavbě a součástech varhan)

2010 - Saltatorii modi certe non sunt tollerandi ...

P. Mauritius Vogt O. Cist jako typ řeholníka - tvůrce a jeho Conclave thesauri magnae artis musicae jako štít proti porušování pravidel

Přednáška na konferenci Locus pietatis et vitae II, konané ve dnech 20. – 22. 9., jejímž tématem byla specifika řeholního života v raném novověku. Pořádal ji Historický ústav AV ČR v Duchovním centru sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna. Přednáška byla přednesena v sekci nazvané Životní cesta jedince v řeholní společnosti – Mezi typem a individualitou 22. 9. 2010. Z přednášky zpracována rozšířená verse pro připravovaný sborník.

Pro Klub (nejen) hudebních historiků při Ústavu hudební vědy FF UK jsem přednesl 2 přednášky.

Error maximus est evertere regulas I. ...

P. Mauritius Vogt O.Cist. a jeho Conclave thesauri magnae artis musicae. Osobnost, kontexty, prameny, edice, překlad.

Error maximus est evertere regulas II. aneb „aby s tancem nevtrhla do chrámu Páně krčma ....“ P. Mauritius Vogt O.Cist. a jeho Conclave thesauri magnae artis musicae co hráz proti světskému novotaření?

Na Letní škole klasických studií 2010 na Slezské universitě v Opavě přednesena přednáška s textovými ukázkami na téma:

Dva osudy v jednom?

Osud největší encyklopedie českého středověku Liber viginti arcium a příběh jejího autora Pavla Žídka (Paulus Paulerinus, Paulus de Praga) aneb když si to s někým rozházet, tak s každým ...


Pracovní témata a rozpracované úkoly:

Středolatinská lexikografie v rámci práce na Slovníku středověké latiny v Českých zemích.

Výzkum a edice latinských pramenů z období raného novověku a baroka, zejména pak pramenů cenných pro výzkum hudební kultury a hudební teorie, např.:

T. B. Janowka, Clavis ad thesaurum magnae artis musicae - kritická edice, překlad, komentář (spolu s prof. Jiřím Sehnalem a Michaelem Pospíšilem, vydáno r. 2006).

P. Mauritius Vogt, Conclave thesauri magnae artis musicae - kritická edice, překlad, komentář (spolu s prof. Jiřím Sehnalem a Michaelem Pospíšilem a Tomášem, Slavickým, PhD., před dokončením).

Pauli Paulerini de Praga, Liber viginti arcium - De musica - kritická edice, překlad, komentář (spolu s PhDr. Martinem Horynou, rozpracováno).

Anicii Manlii Severini Boëthii De institutione musica libri quinque - komentovaný český překlad (spolu s PhDr. Martinem Horynou a doc. M. K. Černým, před dokončením).

T. B. Janovka, Fortis pro christo mors sanctorum Cosmae et Damiani - edice slavnostní řeči, přednesené při výročním shromáždění lékařské fakulty pražské university v Týnském chrámu r. 1704 (rozpracováno).

Knihopis digital - věcný popis starých tisků v rámci digitalizace Knihopisu českých a slovenských tisků v rámci ústavního úkolu

Spolupráce na přípravě edice Cerroniho díla Scriptores regni Bohemiae v rámci ústavního úkolu.


 

  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)