Ostatní
Vydáno: 14. 8. 2014

Konec vědeckých cen a podpor jen pro muže?

Fieldsovu medaili v matematice získala poprvé žena. Cena tak opustila seznam prestižních vědeckých cen a podpor, jež byly historicky uděleny jen mužům. V ČR takové máme hned tři...

NKC logo

Praha, 14. 8. 2014:  Národní kontaktní centrum – ženy a věda velice vítá, že Fieldsova medaile byla udělena profesorce Marjam Mirzakchani. Fieldsova cena tak opustila seznam prestižních vědeckých cen a podpor, jež byly historicky uděleny jen mužům. V České republice takové zůstávají hned tři: tzv. „česká nobelovka“ - Národní cena Česká hlava, Akademická prémie a Purkyněho stipendium.

 

Včera obletěla zahraniční i české média zpráva o první ženě matematičce, jíž byla udělena vysoce prestižní Fieldsova medaile. Stala se jí Íránka působící jako profesorka Standfordovy univerzity v USA Marjam Mírzáchání, která se zaměřuje na geometrické struktury.

Nejen ve světové vědě dodnes existují prestižní vědecká ocenění a podpory, jejichž nositelkou se dosud nikdy nestala žádná významná badatelka. Příčin je nepochybně více. Žen je ve vědě obecně méně, především v některých oborech. Na úrovni vysokoškolského studia se ovšem s takovou zásadní disproporcí u většiny oborů nesetkáme. Například ve výše zmíněné matematice tvoří ženy v ČR víc než polovinu všech studujících i absolventů oboru matematika na vysokých školách. Výzkumy ukazují, že ženy se ve vědě potýkají s různými typy překážek. Nejde jen o obtíže s kombinováním náročné profese a rodičovství. Systémy hodnocení vědecké práce často nezohledňují profesní přestávky z důvodu rodičovství, neměří tzv. akademický čas, ale čas biologický. Existují ale i překážky kulturní či symbolické. Vědecká práce žen a mužů je hodnocena jinak. Výkon žen je systematicky hodnocen hůře, a to muži i ženami. S tím souvisí pak to, že ženy mají tendenci své výkony podceňovat a často mají nižší sebevědomí. Mají pak často nižší aspirace než jejich kolegové nebo otálejí s tím ucházet se o pozice.

NKC – ženy a věda je přesvědčeno, že – i přes obecně nižší zastoupení žen ve vědě – neexistuje racionální důvod k tomu, aby i významná česká ocenění a podpory excelence neměla být udílena ženám vůbec. Zásadní nepoměr v případě Národní ceny České hlavy, kterou získalo 12 mužů a 0 žen, Akademické prémie, kterou získalo 14 vědců a 0 vědkyň, a Purkyněho stipendia, jehož nositeli se dosud stalo 43 mužů a 0 žen, neodráží kvalitu a přínosy českých vědkyň pro rozvoj poznání. NKC – ženy a věda věří, že i v případě českých cen a podpor vědecké excelence dojde rychle k posunu a práce vynikajících českých badatelek také získá taková prestižní uznání.  

 

Národní kontaktní centrum - ženy a věda
Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.
tel.: +420 222 222 322
email: nkc@soc.cas.cz
http://www.zenyaveda.cz
http://www.nkc.cz

http://www.facebook.com/NKCzenyaveda
http://twitter.com/NKC_CZ

V rámci projektu: