The Academy of Sciences of the Czech rebublic - II. Life and Chemical Sciences

Search



banner-cs.jpg PUBLIC COLLECTION OF IMG AS CR, V. V. I. On August 6th, 2014, the Institute of Molecular Genetics of the AS CR, v. v. i., (IMG) opened a public collection aimed to help 14-year-old Katareeya Epp, who is suffering from a severe form of cancer. Her parents are employed in the IMG (project BIOCEV).

Because Katareeya originates from a “third country”, namely, Australia, according to the Czech legislation she is not entitled to healthcare support from the public healthcare insurance.
More information...

Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

Co způsobuje onemocnění významných hospodářských plodin?

Studium výskytu fytopatogenů a jejich genetických variant
Viroidy, viry a fytoplazmy jsou častou příčinou onemocnění významných hospodářských plodin. Často způsobují choroby, jejichž etiologie je dosud neobjasněna, vyskytují se ve směsných infekcích, způsobují netypické příznaky nebo jsou přítomny v rostlinách bez viditelných příznaků onemocnění zejména v počátečních stádiích infekce. Viroidy, viry a fytoplazmy jsou vnitrobuněční parazité – kromě ozdravování rostlin mikropropagací popř. v kombinaci s termoterapií či chemoterapií neexistuje účinná metoda jejich eliminace. Přestože již bylo dosaženo významných úspěchů při jejich eliminaci zejména ze sadby a množitelského materiálu, zřejmě nikdy se člověku nepodaří odstranit všechny fytopatogeny: jejich životní cyklus je mnohem kratší než cyklus hostitele, a s častější replikací patogenů roste i možnost vzniku většího množství jejich variant, které za vhodných podmínek mohou znovu uniknout eliminačnímu tlaku člověka např. adaptací na nového hostitele. Na Ústavu molekulární biologie rostlin AV ČR v Českých Budějovicích jsou studovány molekulární varianty viroidů chmele, révy vinné, brambor, ovocných dřevin a okrasných rostlin, jejich potenciál k šíření a adaptaci na plevelné druhy rostlin, projevy patogeneze vyvolané molekulárními formami těchto viroidů a dynamiky jejich populací specifickými diagnostickými metodami. Dále je prováděn screening výskytu, identifikace a charakterizace dosud málo prostudovaných virů, fytoplazmových onemocnění a karanténní bakterie Erwinia ve šlechtitelském materiálu a genofondu jabloní a hrušní a v plevelných hostitelích kombinací molekulárních a klasických biologických metod. Znalost genetické variability patogenů má význam nejen pro molekulární diagnostiku založenou na detekci nukleových kyselin, ale v delším horizontu i pro odhad možnosti dalšího vývoje patogenů.
 
Kontakt:
Ing. Jana Fránová, Dr.
e-mail: Jana@umbr.cas.cz
RNDr. Karel Petrzik, CSc.
e-mail: petrzik@umbr.cas.cz
Ing. Ivan Mráz, CSc.
e-mail: mraz@umbr.cas.cz
RNDr. Jaroslav Matoušek, CSc.
e-mail: jmat@umbr.cas.cz
Ústav molekulární biologie rostlin, Biologické centrum AV  ČR, v. v. i.
www.umbr.cas.cz