The Academy of Sciences of the Czech rebublic - I. Mathematics, Physics and Earth Sciences

Search



banner-cs.jpg PUBLIC COLLECTION OF IMG AS CR, V. V. I. On August 6th, 2014, the Institute of Molecular Genetics of the AS CR, v. v. i., (IMG) opened a public collection aimed to help 14-year-old Katareeya Epp, who is suffering from a severe form of cancer. Her parents are employed in the IMG (project BIOCEV).

Because Katareeya originates from a “third country”, namely, Australia, according to the Czech legislation she is not entitled to healthcare support from the public healthcare insurance.
More information...

Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

Bezolovnaté pájky – přínos ekologii i zdraví člověka

V minulém roce byl v rámci mezinárodního programu COST (www.cost.esf.org) pod vedením RNDr. Aleše Kroupy, CSc., z Ústavu fyziky materiálů AV ČR, v. v. i., v Brně zahájen důležitý projekt, jehož cílem je vyhledat a navrhnout perspektivní slitiny, by se mohl používat v elektrotechnickém průmyslu pro pájení za vyšších teplot (tj. pájky s teplotou pájení mezi 250–320 °C) a které nebudou, na rozdíl od dosud používaných pájek na bázi olova, ohrožovat lidské zdraví a představovat ekologickou hrozbu pro přírodu i člověka.

Projektu, jenž svým záběrem přesahuje hranice Evropské unie, se účastní významné univerzity a vědecké ústavy z více než 20 zemí. Spolupráce umožní rozsáhlé studie fyzikálních, chemických a mechanických vlastností perspektivních materiálů pro pájení za využití nejmodernějších experimentálních metod a teoretických postupů. Umožní tak shromáždit maximum informací o jejich vlastnostech, kritických teplotách (např. teplotě tání a tuhnutí) nebo o struktuře.

„Vysokoteplotní“ pájky se velmi často používají pro pájení integrovaných obvodů s vícevrstvou strukturou či elektroniky v automobilovém průmyslu. V současné době se vyžívají materiály na bázi olova a cínu (s obsahem olova až 85 %), jež představují značnou hrozbu pro zdraví člověka. Akumulace olova v lidském těle vede k narušení nervového systému, ohrožení reprodukčních schopností a zpoždění fyzického i neurologického vývoje u dětí. Bohužel zatím neexistuje srovnatelná náhrada těchto pro elektrotechniku nezbytných materiálů. To je důvodem, proč jim byla, přes jejich potencionální nebezpečnost, udělena výjimka v rámci současné legislativy, která jinak používání olova v elektronickém a elektrotechnickém průmyslu zakazuje.

Úspěch v řešení tohoto projektu tak přispěje ke snížení ekologické zátěže ze strany elektrotechnického průmyslu a bude mít pozitivní vliv na zdraví člověka.

Další informace jsou dostupné na: http://cost602.ipm.cz

Kontakt:
RNDr. Aleš Kroupa, CSc., Ústav fyziky materiálů AV ČR, v. v. i.
tel.: 532 290 467, e-mail: kroupa@ipm.cz