The Academy of Sciences of the Czech rebublic - I. Mathematics, Physics and Earth Sciences

Search



banner-cs.jpg PUBLIC COLLECTION OF IMG AS CR, V. V. I. On August 6th, 2014, the Institute of Molecular Genetics of the AS CR, v. v. i., (IMG) opened a public collection aimed to help 14-year-old Katareeya Epp, who is suffering from a severe form of cancer. Her parents are employed in the IMG (project BIOCEV).

Because Katareeya originates from a “third country”, namely, Australia, according to the Czech legislation she is not entitled to healthcare support from the public healthcare insurance.
More information...

Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

Efektivní úprava vody – proces vysokorychlostního čiření

Při provozu úpraven vody jsou optimalizovány provozní podmínky úpravy. Tento proces zahrnuje především optimalizaci chemických faktorů ovlivňujících úpravu vody (dávky činidel, reakční pH atd.). Fyzikálním podmínkám, při kterých úprava vody probíhá, však není věnována pozornost žádná nebo jen značně omezená. Výzkum pracovníků Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i. však prokázal, že právě fyzikální podmínky (intenzita a doba míchání tvořené suspenze) mají zásadní vliv na charakter a separační vlastnosti tvořených agregátů, a tím i na celkovou účinnost úpravy vody. Obvykle je suspenze v praxi tvořena při nízkých intenzitách míchání, důsledkem čehož se tvoří poměrně velké agregáty s nehomogenními vlastnostmi (strukturou a hustotou). Ty mají nepříznivé separační vlastnosti a účinnost jejich odstranění bývá nízká. Náš výzkum vedl k poznatku, že při agregaci za vysokých intenzit míchání vznikají kompaktní husté agregáty, které vykazují významně vyšší účinnost separace oproti agregátům připraveným při nízkých hodnotách míchání. Na základě těchto poznatků jsme navrhli dva základní technologické postupy, jež vedou k tvorbě agregátů vhodných vlastností. Jedná se o metodu průběžné tvorby agregátů vysoké hustoty, tzv. IHDS proces (Inline High Density Suspension) a metodu post-orthokinetické aglomerace (POA), která vede k tvorbě velkých a rychle sedimentujících agregátů. Pro oba procesy byly navrženy i dvě základní technologická zařízení. Jde o vysokorychlostní HR čiřič s dokonale vznášeným vločkovým mrakem, který je vhodný pro kontinuální vyrovnaný provoz úpraven, a vysokorychlostní P sedimentační čiřič, který je vhodný pro přerušovaný provoz.
Na základě navržených postupů a technologických zařízení se značně zefektivnila technologie úpravy vody, uspořily se chemikálie, energie a méně se zatížilo životní prostředí. Účinnost těchto postupů dosahuje hodnot až 98 %, množství vznikajících problematických kalů se podařilo snížit o cca 30 %.
 
Kontakt:
RNDr. Martin Pivokonský, Ph.D.
Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i.
Tel.: 233 109 068, e-mail: pivo@ih.cas.cz