Search



banner-cs.jpg PUBLIC COLLECTION OF IMG AS CR, V. V. I. On August 6th, 2014, the Institute of Molecular Genetics of the AS CR, v. v. i., (IMG) opened a public collection aimed to help 14-year-old Katareeya Epp, who is suffering from a severe form of cancer. Her parents are employed in the IMG (project BIOCEV).

Because Katareeya originates from a “third country”, namely, Australia, according to the Czech legislation she is not entitled to healthcare support from the public healthcare insurance.
More information...

Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

XLIV. zasedání Akademického sněmu AV ČR

XLIV. zasedání Akademického sněmu AV ČR se uskutečnilo ve čtvrtek 24. dubna 2014 v pražském Národním domě na Vinohradech. Sněm mj. projednal novou Strategii dalšího rozvoje AV ČR, návrh výroční zprávy o činnosti AV ČR za rok 2013, zprávu o činnosti Akademické rady za období od XLIII. zasedání Akademického sněmu, zprávu o hospodaření AV ČR v roce 2013 a její závěrečný účet. Delegáti též zvolili část členů Akademického sněmu AV ČR pro funkční období 2014–2018 z řad významných domácích i zahraničních vědců, zástupců průmyslu, obchodních kruhů a bank (seznam nově zvolených členů Akademického sněmu AV ČR).

 
Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš v úvodu svého vystoupení okomentoval činnost Akademické rady AV ČR od předchozího sněmovního jednání, dále pak i významné výsledky výzkumné práce některých pracovišť AV ČR. Poté delegáty seznámil s postupem prací na nové Strategii AV ČR. Uvedl, že vedení AV ČR se již pokusilo zformulovat konkrétní výzkumné programy – tři z nich posléze podrobněji představili jejich koordinátoři z řad ředitelů zapojených pracovišť nebo pověřených vědeckých pracovníků.
 
Prof. Jiří Drahoš ve svém projevu též ocenil skutečnost, že se vláda ČR ve svém programovém prohlášení přihlásila k nutnosti řešit dlouhodobý pokles institucionálního financování české vědy tím, že „sníží závislost základního výzkumu na účelovém financování“. Tato část programového prohlášení vlády se podle předsedy AV ČR plně shoduje se závěry zprávy projektu „Mezinárodní audit výzkumu a vývoje v České republice“, kterou zveřejnilo v říjnu 2011 konsorcium pěti renomovaných zahraničních institucí koordinované britskou společností Technopolis. Prof. Jiří Drahoš připomněl, že zpráva mj. upozorňuje na nízkou úroveň institucionální podpory české vědy v porovnání s mezinárodním standardem nebo na extrémně nízký podíl průmyslové sféry na financování výzkumu a vývoje (VaV) vysokých škol a veřejných výzkumných institucí v ČR. „Pro srovnání uvádím, že německá Společnost Maxe Plancka, která se věnuje základnímu výzkumu, získává formou institucionální podpory asi 80 % svého rozpočtu a Helmholtzovo společenství, které má obdobný podíl aplikovaného výzkumu jako Akademie věd, získává přímou institucionální podporou zhruba 65 % svého rozpočtu,“ poznamenal prof. Jiří Drahoš.
 
V závěru svého projevu se předseda AV ČR zaměřil na problematiku formování nové Strategie AV ČR. V této souvislosti zdůraznil, že Akademie věd ČR by se měla do budoucna výrazněji profilovat jako instituce, jejímž posláním je špičkový výzkum zaměřený na problémy a výzvy, kterým čelí současná společnost. „Rád konstatuji, že všechna pracoviště Akademie věd se ztotožňují s takto formulovaným posláním Akademie věd i s jejím novým mottem špičkový výzkum ve veřejném zájmua s tím souvisejícím nárokem na nejvyšší kvalitu a relevanci výzkumu v Akademii věd,“ uvedl Jiří Drahoš. Zdůraznil pak, že výzkumné programy Akademie věd ČR budou od počátku otevřeny partnerům z vysokých škol, podnikatelské sféry a institucím státní a regionální správy, stejně jako zahraničním výzkumným skupinám a organizacím. „ Jsem přesvědčen, že schopnost Akademie věd realizovat svou novou Strategii se stane jedním z rozhodujících faktorů rozvoje české společnosti a ekonomiky na počátku 21. století,“ uzavřel své vystoupení předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.
 
Akademického sněmu AV ČR se jako obvykle zúčastnila řada významných osobností české politiky, vědy a českého vysokého školství. Se svými projevy letos například vystoupili místopředsedkyně senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a zároveň ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR prof. Eva Syková a rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima.
 
 
Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)
Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

 

24 Apr 2014