V prostoru parcely býv. č.p. 527 na Jánském náměstí, ležícím nedaleko říčky Vrchlice, vyrostou do konce roku 2003 zdi nového rodinného domu. Tato skutečnost znamenala nutnost realizovat na tomto místě archeologický výzkum. Archeologický výzkum, který však nemusel být destruktivní v celé ploše plánované zástavby, neboť stavebník se rozhodl respektovat a zachovat pod novostavbou dva gotické sklepy a s nimi i archeologické terény. Také s přihlédnutím ke skutečnosti, že tento prostor byl sondován ARÚ v roce 1996 (Jan Frolík – M. Tomášek), jsou na základě obou výzkumů vývoj i podoba domu poměrně dobře archeologicky dokumentovány, ač část terénů nebyla kopána a je zachována pro budoucnost.
Dům byl ve své podzemní části podsklepen (Obr. 3), a to dvěma sklepy, které ústily do středové přístupové chodby (Obr. 1). Obdélný půdorys domu (cca 21 x 8 m) je patrný i na starších vedutách města, kde je v patře zaznamenán trojlístek okének, naznačující vložený srub. Rohy stavby zdobily věžičky. Většina výzkumem odhalených konstrukcí patřila právě do této pozdně gotické fáze, když klenební zásypy přinesly keramický materiál z přelomu 15. a 16. století (Obr. 2). V souvrství dlažeb v exteriéru domu však byly v roce 1996 evidovány i takové, které vznikly již ve 14. století. Také evidence architektonických článků, druhotně použitých v této fázi stavby svědčí pro přítomnost kamenné architektury na místě již před přelomem 15/16. věku (Obr. 4). Dům sám zanikl v 70tých letech 20tého století, a to bez dokumentace…
Výzkum byl realizován mezi 4.-17. 8. pro NPÚ, územní pracoviště pro střední Čechy. Terénního výzkumu i zpracování se zúčastnili studenti archeologie varšavské univerzity z Polska a studenti i doktorandi z FF UK v Praze a ZČU v Plzni.
*
*
Obr. 1: celkový pohled na klenbu menšího ze sklepů a destrukci vstupní chodby
Obr. 2: odhalené obvodové zdivo domu na severní straně
Obr. 3: portál většího ze sklepů
Obr. 4: druhotně použitý gotický architektonický článek