Publications
Filter publications
Or use fulltext search
Článek shrnuje vývoj moderní epistemologie humanitních a sociálních věd a vztahuje jej k sociologii. Má dva cíle: 1) sledovat, jakým způsobem se formování naturalistického a hermeneutického proudu epistemologie promítlo do dělení sociologie na kvantitativní a kvalitativní; 2) ukázat důsledky novější epistemologické diskuze pro toto dělení sociologie.
Článek analyzuje funkci, kterou v díle raného M. Heideggera plní myšlenka destrukce, a zkoumá na tomto základě, jak je obecně možné charakterizovat vztah mezi hermeneutikou a destrukcí, resp. vzhledem k pozdějšímu vývoji filozofie, mezi hermeneutikou a dekonstrukcí. Při analýze pojmu destrukce je položen důraz na to, jak je postup destrukce použit na tradici aristotelské substancialistické ontologie a na Kantovu teorii poznání, což jsou dvě klíčová témata raného Heideggera.
Byla Praha vždy baštou pravice a Morava vždy levicová?
Proč jsou prostorové vzorce volební podpory křesťanskodemokratických stran v čase tak stabilní, zatímco volební vzorce klasické levice nebo klasické pravice v čase mnohem proměnlivější?
Odráží se v prostorových vzorcích volebních výsledků především skutečnost, že se lidé chovají jako homo economicus, sledující svoje ekonomické zájmy, nebo to někdy neplatí?
The article deals with explicit cultural policy and its outcomes in the post-communist Czech Republic. In the first part, the authors look at the organisational and conceptual impact on culture of the transition from a centrally managed economy to a pluralist parliamentary democracy following the collapse of the Eastern Bloc.
This paper describes changes in the housing market after the collapse of communism in Central Europe and analyses the current functions and perceptions of the private rental housing in the Czech Republic. It aims to understand why private rental housing is perceived as a sub-optimal housing solution for young adults, whether this affects their family plans, and which policy design could change that.
Nestandardní opatření vůči ústeckému divadlu uprostřed sezóny nepřišla ze dne na den. Jsou výsledkem delšího vývoje, v němž se od sebe vzdalovaly postoje a představy politiků a divadelníků. Výsledný stav není dobrý pro nikoho.
Fungování každého společenského systému je podmíněno interpersonální a institucionální důvěrou, která upravuje vztahy mezi lidmi a přispívá k demokratickému uspořádání v zemi. Důvěra v orgány činné v trestním řízení, tedy konkrétně v policii a soudy, představuje v současnosti jedno z hlavních výzkumných témat. Článek si klade za cíl zhodnotit vývoj důvěry v tyto instituce v mezinárodní perspektivě, a představit důvěru jako vícedimenzionální koncept.
Instituted in 2004, the Czech Republic research assessment has since changed on an annual basis. In this paper I examine how researchers in the Czech Republic negotiate research assessment. Using the concept of epistemic living spaces (Felt & Fochler, 2010; Felt, 2009), I first set in context the Czech research assessment system and second explore the micro-politics of resistance in which researchers engage in their daily conduct.
This article contributes to the debate about the impact of the transition to subjective well-being. After reviewing the relevant literature the authors draw on the surveys of the European Values Study between 1991 and 2008 to describe the trends in life satisfaction in 13 ‘Western’ and 11 ‘Eastern’ countries. The analysis finds that life satisfaction levels in transition countries have come to approach those in the West: the ‘rather unhappy’ 1990s were followed by the ‘rather happy’ 2000s.
První komplexní zpracování vývoje české sociologie od jejích počátků do současnosti. Publikace ukazuje proměny teoretických, metodologických a ideových paradigmat v jejich oborovém i celospolečenském kontextu. Zajímá vás, proč nedosahuje česká sociologie lepších výsledků? Odpověď poskytnou autoři, kteří se kriticky vyrovnávají s postavením sociologie v české společnosti. Kniha je vybavena obrazovým doprovodem.
Autorský kolektiv:
This paper is a case study of the genesis, operation and, in particular, the educational
effects of a participatory website established and run by students of one of the largest
universities in the Czech Republic, the purpose of which is to enable students to share
study materials, essays and evaluations of staff and courses. We study the rise of the
website as a bottom-up reaction to deficiencies in the educational process perceived by
Facebook
Twitter