Upcoming events

  • 09.10.
    2014
    10.00
    Seminář

    Psychologie demokracie – Evropské politické mentality

    Martina Klicperová-Baker
    PhDr. Martina Klicperová-Baker, CSc., Psychologický ústav Akademie věd ČR
    CTS, Husova 4, Praha 1

    Čtvrteční seminář CTS

  • 09.10.
    2014
    15.00
    Přednáška

    Darwin a teleologie

    Karel Thein
    doc. PhDr. Karel Thein, PhD.
    AKC, Husova 4a, Praha 1

    Cyklus Trattenbach-Jilská

  • 13.10.
    2014
    14.00
    Přednáška

    Against Existential Presuppositions

    Matias Bulnes
    Matias Bulnes, PhD., John Jay College, CUNY
    FLÚ AV ČR, zasedací sál, Jilská 1, Praha 1

    Pořádá Oddělení analytické filosofie

News

  • Doc. Karel Novotný obdržel Cenu Akademie věd

    2014-10-02 12:10:46

    Cenu Akademie věd ČR za dosažené vynikající výsledky velkého vědeckého významu převzal 1. října 2014 z rukou předsedy AV ČR Jiřího Drahoše doc. Karel Novotný. Doc. Novotný, který je členem Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR a působí též na Fakultě humanitních studií UK, je mezinárodně respektovaným odborníkem v oblasti německé a francouzské fenomenologické filosofie a předním světovým znalcem a interpretem myšlení Jana Patočky. Cenu Akademie věd obdržel za významné monografie vydané u prestižních zahraničních nakladatelů. Více informací ZDE.

  • Prof. Noam Chomsky, What Can We Understand?

    2014-09-12 14:08:31

    Přednáška prof. Chomského při příležitosti udělení čestné medaile De scientia et humanitate optime meritis 2. června 2014 v sídle Akademie věd ČR, Národní 3, Praha. Editovaný videozáznam včetně laudatia a diskuse.

  • Výroční zpráva FLÚ AV ČR za rok 2013

    2014-06-26 12:30:57

    Výroční zpráva o činnosti a hospodaření Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. za rok 2013 je ke stažení ZDE.

  • Prof. Chomsky’s lecture in Prague - registration is required

    2014-05-28 14:43:20

    The Academy of Sciences of the Czech Republic and the Institute of Philosophy of the Academy of Sciences would like to announce that professor Avram Noam Chomsky (Massachusetts Institute of Technology) will be lecturing on the theme "What Can We Understand?" on Monday, June 2, 2014 at 2:00 PM in the main building of the Academy of Sciences, Národní 3, Praha 1. On this occasion we will be awarding prof. Chomsky an honorary medal of the Academy of Sciences of the Czech Republic De scientia et humanitate optime meritis. A poster for the even can be accessed HERE.
    IMPORTANT NOTIFICATION: In consideration of the high interest in prof. Chomsky's talk, registration is required for attendees. Please send a completed registration form by noon on Thursday, May 29 at the latest to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . This email address has SPAM protection. In order to read it, Javascript must be permitted on your web browser. Your attendance will be confirmed at the latest by May 30. If you do not receive a confirmation message, that means that the lecture area has reached its maximum capacity and your registration could not be accepted. The registration formula can be found HERE.
    CURRENT STATE OF REGISTRATION (as of May 28): only a few free spots remain in the foyer around the lecture hall, where prof. Chomsky's lecture will be broadcast for those who are not seated within the hall itself.

  • Pozvání na veletrh Svět knihy 2014

    2014-05-12 11:38:10

    Nakladatelství Filosofia Filosofického ústavu AV ČR Vás srdečně zve k návštěvě knižního veletrhu Svět knihy 2014, který se koná na pražském Výstavišti od čtvrtka 15. do neděle 18. května 2014, jakož i svého stánku P 605 v pravém křídle Průmyslového paláce.

Just out

    • slavnosti-ceremonie-a-ritualy-pozdniho-stredoveku1

      Slavnosti, ceremonie a rituály pozdního středověku

      Martin Nodl, František Šmahel (eds.)

      Obsáhlá a obrazově bohatá monografie mapuje slavnosti, ceremonie a rituály, jež našly uplatnění v prostředí Českého království v období pozdního středověku. Autorský kolektiv předních českých medievistů v ní na základě širokého spektra dochovaných pramenů, písemné i obrazové povahy, kreslí mnohovrstevnatý obraz slavností, ceremonií a festivit, jež došly uplatnění v různých sociálních prostředích 14. a 15. století. Hlavní důraz je přitom v knize kladen na panovnické dvory, v nichž se rituály, jež povětšinou nabývaly sakrální podoby, uplatňovaly v největší míře. Kapitoly z pera Františka Šmahela o královských pohřbech, Václava Žůrka, jenž z nového úhlu pojednává o královských korunovacích, či Martina Nodla, jenž se věnuje opomíjené problematice zásnub a sňatků, ukazují, že v prostředí panovnického dvora rituální jednání nabývalo slavnostní, ceremoniální podoby. Na lucemburském dvoře vznikaly normy a předpisy, jež měly ovlivňovat zvyklosti ceremoniální povahy pro bezprostřední potomky a příští generace. České prameny sice autorům neumožnily odpovědět na všechny otázky, jež nastolilo dynamicky se rozvíjející západoevropské bádání, soustavný důraz na komparaci s prostředím německým, francouzským, anglickým, polským a uherským však v této monografi i vede k závěru, že především díky dvorskému prostředí císaře Karla IV. došlo v českých zemích k rozvinutí pestré škály dvorských slavností a ceremoniálů, jež ve starším období nacházely jen chabý ohlas.
      Důraz na komparaci se západoevropským prostředím se v knize projevuje i v kapitolách věnovaných rituálům, slavnostem a ceremoniím v prostředí slezských knížat (Martin Čapský), české aristokracie (Robert Šimůnek), domácích prelátů i papežských nunciů (Antonín Kalous), a v prostředí českých a moravských měst, v nichž se slavnosti a ceremonie uplatnily především ve styku s panovníkem (Tomáš Borovský) a v nichž hrají prim rituály a ceremonie holdování, vazalských slibů, přísah, slavnostních panovnických vjezdů a samozřejmě i rodinných slavností, jež ale v pozdním středověku ještě nijak výrazně nenapodobovaly dvorské, královské prostředí.

      Argo
    • memoria-et-damnatio-memoriae-ve-stredoveku

      Memoria et damnatio memoriae ve středověku

      Martin Nodl, Piotr Węcowski (eds.)

      Příspěvky jednotlivých autorů analyzují podoby utváření kolektivní paměti a identity středověkých státních, národních a profesně či sociálně vymezených komunit v českém a polském prostředí 12.-15. století.

      V češtině, polštině a slovenštině

      Filosofia
    • manzelstvi-v-pozdnim-stredoveku-ritualy-a-obyceje

      Manželství v pozdním středověku. Rituály a obyčeje

      Paweł Kras, Martin Nodl (eds.)

      Studie českých, polských a slovenských badatelů jsou věnovány právním aspektům uzavírání manželství, manželství jako politiku a sociokulturním aspektům manželského života a sexuality ve 14. a 15. století.

      V češtině, polštině a němčině

      Filosofia
    • filosoficky-casopis-4-2014

      Filosofický časopis

      4/2014
      Filosofický ústav AV ČR
    • evropa-fragmenty-ceskeho-premysleni-o-evrope-1918-1989

      Evropa!!? Fragmenty českého přemýšlení o Evropě 1918-1989

      Petr Hlaváček

      Před dvěma sty lety se Češi začali vědomě proměňovat v moderní politický národ. Během evoluce roku 1848 znělo také v Praze ono heslo "Celá Evropa na nás hledí!", dosvědčující, že se vznikající české politické elity považovaly za autonomního aktéra celoevropského dění. Tento proces později vyústil v plné obnovení české státnosti ve formě republikánského Československa. Následné dynamické třicetiletí 1918-1948 pak představovalo klíčovou epochu sebereflexe českých politických, intelektuálních a kulturních elit ve vztahu k Evropě i oné geopolitické dichotomii Západ-Východ. Kniha Evropa!!? Fragmenty českého přemýšlení o Evropě 1918-1989, vycházející u příležitosti 10. výročí členství České republiky v Evropské unii, poukazuje prostřednictvím myšlenek známých i opomíjených osobností na skutečnost, že reflexe evropanství představovala vždy nedílnou součást mnohovrstevnaté české existence.

      Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
    • realismus-a-relativismus

      Realismus a relativismus

      Tomáš Marvan

      Posláním filozofů je dle Davida Lewise zpochybňovat banality, i když se nakonec ukáže, že byly víceméně správné. Filozofové nás však přinutí o nich přemýšlet. Autor knihy sleduje napětí mezi realismem a konstruktivismem u Willarda Quinea, Hilaryho Putnama, Donalda Davidsona, Nelsona Goodmana a Richarda Rortyho. Ačkoliv sám zastává pozici realismu, provokují ho argumenty zmíněných autorů k zamyšlení. Závisí existence žiraf na lidech? Stvořil Goodman „nejhorší argument na světě"? Lze svět pozorovat z perspektivy božího oka? Můžeme se vysvléci ze svých pojmů a slov? Je člověk schopen naprosto přesně zmapovat svět, jenž ho obklopuje?

      Academia

AKC