Search

All intranet Current section



Volba členů předsednictva Rady pro výzkum, vývoj a inovace

(vyzkum.cz) Rada pro výzkum, vývoj a inovace si na svém 297. zasedání dne 26. září 2014 v tajných volbách zvolila novou 1. místopředsedkyní Rady prof. MUDr. Evu Sykovou, DrSc., FCMA, dalším místopředsedou Rady byl zvolen Mgr. Arnošt Marks, Ph.D.

29 Sep 2014

more

Premiér Bohuslav Sobotka navštívil dopravní zátěží těžce zkoušený Spořilov

(novinky.cz) Zástupci občanských sdružení informovali premiéra Bohuslava Sobotku při jeho páteční návštěvě pražského Spořilova o extrémní dopravní zátěži a z toho vyplývajících zdravotních rizicích.

12 Sep 2014

more

Rada pro výzkum je kompletní, vláda schválila devět nových členů

(parlamentnilisty.cz) Vláda ve středu pozdě večer schválila jmenování devíti nových členů do Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Rada je tak kompletní, sedmnáctičlenná. Její první zasedání je naplánováno na 16. září. V tiskové zprávě o tom informoval Úřad vlády.

11 Sep 2014

more

Pro nás neurology je to nejtěžší kapitola

(Lidové noviny) V Česku trpí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) přibližně tři stovky lidí, 21 pacientů podstupuje v pražském Motole experimentální léčbu kmenovými buňkami. „My stoprocentně nevíme, zda bude úspěšná. Ale když to nezkusíme, tak to nezjistíme,“ říká Radim Mazanec, motolský neurolog.

29 Aug 2014

more

Levná léčba zánětů? Čeští vědci jsou jí na stopě.

(Brněnský deník) Praha – Artritida, chronický zánět střev, různé druhy alergií či Alzheimerova nemoc. Na to vše by mohla pomoci původem přírodní látka, kterou vyvíjejí čeští vědci. Právě nyní se připravují na první klinické studie. Pokud vše půjde hladce, mohla by být během deseti let na trhu levná tabletka, která by léčila záněty i autoimunitní onemocnění. Pomoci by mohla i po transplantacích a možná dokáže potlačit i nádorové bujení.

29 Aug 2014

more

Kmenové buňky zřejmě mohou pomoci lidem s ALS, na niž není lék

(Radio Praha) Kmenové buňky kostní dřeně mohou mít příznivý účinek na průběh amyotrofické laterální sklerózy (ALS), neurodegenerativního onemocnění, které vede během dvou až pěti let ke smrti pacienta a na něž není lék. K tomuto závěru, který byl nyní zveřejněn v prestižním mezinárodním lékařském časopise Stem Cells, dospěl tým vědců Ústavu experimentální medicíny Akademie věd (AV) vedený profesorkou Evou Sykovou, která to sdělila ČTK. "Výsledkem aplikace buněk je zpomalení průběhu choroby, konkrétně o 37 procent delší přežití zvířat od vypuknutí choroby," uvedla vědkyně. Peníze na léčbu tohoto závažného onemocnění sbírá nyní veřejnost na celém světě v kampani na sociálních sítích. Lidé buď mají zveřejnit video, jak si nechávají hlavu polít vědrem studené vody, a vyzvat další lidi, aby je do 24 hodin následovali nebo věnovali na konto boje s ALS sto dolarů.

28 Aug 2014

more