Místo konání: ÚOCHB AV ČR, v.v.i., Flemingovo nám. 2, Praha 6 - vchod z ulice Stavitelská

Datum a doba otevření:
13. - 14. listopadu 2014, 9:00 - 16:00 (registrované skupiny)
15. listopadu 2014, 9:00 - 16:00 (pro veřejnost)

Kontakt: Ing. Irena Krumlová, telefon: 220 183 205, email: krumlova@uochb.cas.cz




ELEKTRONICKÁ REGISTRACE TERMINŮ VAŠÍ NAVŠTĚVY





  • Inzulín a poruchy v jeho působení

Cukrovka nebo-li diabetes mellitus je závažné metabolické onemocnění, při kterém klesá schopnost organismu zpracovávat glukózu přijímanou s potravou. Cukrovka je považována za epidemii 21. století a je způsobena poruchami působení hormonu insulinu. Naše skupina v ÚOCHB se zabývá výzkumem strutury a funkce tohoto nesmírně důležitého hormonu. V naší přednášce Vás seznámíme s problematikou insulinu a cukrovky.

  • Ramanova spektroskopie a výzkum vlastností molekul

Od svého objevu v roce 1926 Ramanův rozptyl na molekulách slouží k pochopení jejich struktury a třeba i biologického působení. Nabízíme ukázku přístroje na měření Ramanovy optické aktivity, vhodného např. pro proteiny a nukleové kyseliny. Vysvětlíme si rozptyl laserového paprsku na koloidních systémech, a jejich použití pro zesílení signálu a detekci látek v nízkých koncentracích, a roli výpočtů v současné chemii.

  • Proteinové krystaly

Většina lidí má krystaly za věc z neživé přírody. Ale my umíme připravit krystaly i z lidských bílkovin (proteinů). Přijďte se podívat proč to děláme a k čemu je to dobré.

  • Návštěva v nanošperkařství

V laboratoři syntetické nanochemie se setkáte s miniaturními krystaly diamantu, nanoúlomky zlata nebo bílkovinnými obaly virů. Konstruujeme z nich nové typy nanočástic, jakési nanošperky, které by mohly v blízké budoucnosti zdobit rakovinné buňky a pomoci tak při diagnostice a léčbě rakoviny. Náš výzkum se volně pohybuje na rozhraní organické a anorganické chemie, fyziky, biochemie a biologie

  • Analýza organických sloučenin pomocí hmotnostní spektrometrie

Návštěvníkům budou vysvětleny základní principy hmotnostní spektrometrie a její využití pro identifikaci organických látek. Při prohlídce laboratoří uvidí několik spektrometrů, které jsou využívány pro analýzy různých typů sloučenin (těkavé látky, léčiva, lipidy, peptidy a proteiny, oligonukleotidy a další). Bude předvedeno a diskutováno dávkování vzorků do přístrojů, měření a vyhodnocování dat.

  • Molekuly značené radioizotopy - nezbytný nástroj věd o živé přírodě

Návštěvníci uvidí laboratoře vybavené pro práci s radioizotopy, dozvědí se základní informace o radioanalytických metodách a o specifických metodách používaných při práci s radioizotopy. Dozvědí se mimo jiné i to, kolik radioaktivity si každý člověk nosí v sobě ve formě radioaktivních izotopů uhlíku a vodíku neustále vznikajících v životním prostředí působením kosmického záření.

  • Označkovaná DNA

Ukážeme syntézu modifikovaných nukleotidů a DNA molekul nesoucích různé užitečné molekuly připojené na nukleobáze. Redoxní a fluorescenční značky slouží k detekci DNA a využití v diagnostice. Různé molekulární "věšáčky" a "pastičky" využíváme buď k připojení dalších biomolekul nebo k vychytávání proteinů, které rozpoznávají danou sekvenci DNA (gen). Další modifikace slouží k regulaci vazby a rozpoznávání DNA sekvence proteiny a směřují k aplikacím v epigenetice. Nabízíme exkurzi do laboratoří, kde ukážeme přípravu nukleotidů (stavebních kamenů) i enzymatickou syntézu DNA a ukázku fluorescenčních látek.

  • Hledání nových antimalarik

Vědecká skupina "Cílené analogy složek nukleových kyselin" svým zaměřením částečně navazuje na výzkum profesora Antonína Holého. Projekty skupiny jsou orientovány především na design, vývoj a syntézu biologicky aktivních analogů nukleosidů a nukleotidů. Ve spolupráci s australskými vědci se např. snažíme najít způsob, jak účinně zablokovat jeden enzym, klíčový pro přežítí parazitů rodu Plasmodium, a vyvinout tak vhodného kandidáta pro léčení malárie.

  • Biochemická farmakologie antimetabolitů

V naší laboratoři se zabýváme prvotním testováním potenciálních léčiv cílených zejména proti rakovině a zánětlivým onemocněním. Můžete se tak u nás dozvědět, jak probíhá proces testování nového léčiva od navržení jeho struktury, až po testy na buněčných modelech. Pod mikroskopem uvidíte, jak vypadají buněčné linie solidních a krevních nádorů, a ukážeme vám, jak se tyto buňky pěstují. Dále se seznámíte s nejmodernějšími přístroji, jako je například průtokový cytometr, který umožňuje sledovat vlastnosti jednotlivých buněk. Dozvíte se, že umíme otestovat nejen to jak látka působí na buňku, ale i to, jak sama buňka může pozměnit testované léčivo.

  • Analýza léčiv a jiných biomolekul pomocí elektromigračních metod

Předvedeme unikátní přístroje vlastní konstrukce pro vysokoúčinné kapilární a průtokové elektromigrační metody. Vysvětlíme principy jednotlivých metod (elektroforézy, izotachoforézy, elektrochromatografie, aj.) a ukážeme jejich využití pro ultramikroanalýzu a fyzikálně-chemickou a biochemickou charakterizaci léčiv a jiných biomolekul: např. aminokyselin, peptidů, bílkovin, nukleotidů a nukleosidů působících jako hormony, enzymy, antigeny, protilátky, antibiotika a antivirotika. Představíme využití kontinuálních průtokových elektromigračních metod pro přípravu biologicky aktivních látek ve vysokém stupni čistoty.

  • Chytré nanočástice k cílené léčbě rakovinyv

Představíme vám částice z nanosvěta, které by jednou mohly sloužit například k léčbě rakoviny prostaty. Vysvětlíme si jejich mechanismus účinku a budeme sledovat jejich "práci" pod konfokálním mikroskopem.

  • Jak probíhá vývoj nového léčiva

V našich laboratořích se zabýváme jak syntézami zcela nových struktur s předpokládaným biologickým účinkem (nejčastěji cytostatickým nebo protivirovým), tak i hledáním způsobů jak zlepšit biodostupnost a následně terapeutický efekt u látek již známých, a to převedením na tzv. proléčiva. Proléčivo je tedy biodegradabilní sloučenina, která vznikne navázáním další pomocné látky na molekulu léčiva. Tím se ovlivní jeho fyzikální vlastnosti (např. rozpustnost) a současně zajistí transport přes gastrointestinální trakt do plasmy, případně do konkrétního cílového orgánu. Dále vysvětlíme pojmy jako epigenetika, principy aktivace a tlumení genů a jak lze tyto jevy využívat při léčbě nádorových onemocnění.

  • Peptidy v léčbě obezity

Peptidy, které se účastní regulace příjmu potravy, ovlivňují energetickou rovnováhu celého organizmu. Některé z nich snižují příjem potravy a proto by mohly být potenciálními léky pro obezitě. Na našem oddělení testujeme stabilní analogy těchto peptidů a snažíme se najít mechanismus jejich účinku na buňkách a v modelech obezity u myší a potkanů. Zkoumáme jejich účinky na tukovou tkáň i v centrálním nervovém systému.

  • Molekuly cílené proti parazitům sajícím krev

Zabýváme se enzymy, které potřebují parazité pro trávení lidské krve. Cílem naší práce je zjistit jak tyto enzymy fungují a připravit účinné molekuly, které blokují jejich funkci a mohou být využity jako antiparazitární léčiva. Studujeme jednak evropská klíšťata přenášející boreliózu a encefalitidu a jednak tropické krevničky způsobující bilharziózu u 200 mil. lidí.

  • Širokospektrá antivirotika proti RNA virům

V naší laboratoři se zabýváme vývojem nových látek působících proti RNA virům. Mezi tyto viry řadíme původce vůbec nejčastějších lidských onemocnění jako je rýma, ale také nemocí závažných typu hepatitidy C a SARS. V průběhu exkurze se pokusíme vysvětlit, jakým způsobem je možné vytvářet léčiva, která působí proti řadě těchto onemocnění najednou a mohou být považována za obdobu širokospektrých antibiotik.

  • Struktura bílkovin pod rentgenem

Bílkoviny mají v organismu různou funkci a ta je podmíněna jejich strukturou. Znalost struktury je důležitá pro pochopení funkce bílkovin, ale také může být využita například k návrhu léků (pokud se jedná o bílkovinu viru či patogenní bakterie, případně bílkovinu v rakovinné buňce). V laboratoří týmu Stukturní biologie se můžete dozvědět, jak se určuje struktura proteinů pomocí rentgenové difrakce.

  • Virologie - výzkum a testování HIV

Vědecko-servisní tým Virologie se zabývá hlavně výzkumem viru lidské imunodeficience (HIV), mimo jiné se věnujeme testování látek proti HIV, objasňování mechanismu jejich působení a provádění studií k zjištění resistence těchto látek. Dále se zabýváme výzkumem vlivu rychlosti replikace HIV na patogenezi a vývoj onemocnění AIDS. Představíme vám naši laboratoř s technickým zabezpečením 3, která byla jednou z prvních takových laboratoří v akademickém prostředí v České republice.

  • Hledání Achillovy paty v životě virů a patogenních bakterií

Viry i patogenní bakterie jsou poměrně jednoduché mikroorganismy, které potřebují pro své fungování hostitele. Využívají komplexní buněčný aparát hostitele ve svůj prospěch a při tom ho zákeřně ničí. Tím způsobují u lidí, zvířat, ale i u rostlin závažná onemocnění a různé choroby. Jejich léčba je často problematická, neboť téměř všechny preparáty zasahují i do fungování hostitelské buňky. V naší laboratoři se zabýváme studiem životního cyklu retrovirů, hepatitidy B a Mycobacteria tuberculosis. Hledáme, které buněčné proteiny pracují ve prospěch patogenů při infekci a snažíme se nalézt látky, které by fungování patogenů zablokovaly. Tyto poznatky by v budoucnu mohly přispět k návrhu nových postupů při léčbě virových onemocnění a tuberkulózy.

  • Jak si můry vyrábí svůj parfém

Tisíce druhů hmyzu a dalších bezobratlých využívají chemické látky, tzv. feromony pro svůj život. Feromon je těkavá látka nebo směs látek, které po uvolnění spouští specifické chování nebo fyziologickou reakci jedinců stejného biologického druhu, včetně hledání a výběru partnera. Složení feromonu musí být vysoce specifické, aby snadno nedocházelo ke křížení různých druhů hmyzu. Studium komunikace pomocí chemických látek se v současnosti rozvinulo do širokého oboru chemické ekologie, který spojuje přístupy napříč vědními obory - od ekologie, přes analytickou a organickou chemii po nejnovější metody biochemie a molekulární biologie. V naší skupině se zabýváme tím, jak si hmyz své feromony vyrábí, jaké proteiny jsou do biosyntézy jednotlivých složek feromonů zapojeny, jak je regulována specifita složení feromonu nebo proč různé druhy hmyzu "voní" různě.

  • Nukleové kyseliny - cíl pro unikátní léčiva

Přiblížíme zájemcům a návštěvníkům budoucí generaci léčiv - chemicky upravené krátké úseky nukleových kyselin - oligonukleotidy a vysvětlíme co jsou to za látky, jaké mají vlastnosti a proč je do těchto látek vkládáno tolik nadějí. Návštěvníkům předvedeme automatické syntetizátory DNA a RNA štěpů - oligonukleotidů. Také pohovoříme o zcela nové skupině protibakteriálních látek objevených v naší skupině a spoustě dalších zajímavostí. Těšíme se na vaše dotazy.

  • S počítačem do lékárny aneb výpočetní návrh léků

Zájemcům bude názorně předvedeno, jak moderní superpočítače a nové algoritmy zefektivňují současný návrh a vývoj léků a to jak v akademickém prostředí tak i ve farmaceutickém průmyslu. Bude předvedena i molekulová grafika s možností vlastního vyzkoušení.

  • Neuroprotektiva - steroidy ovlivňující činnost nervové soustavy

Návštěvníky oddělení Neuroprotektiva seznámíme se základními rysy syntézy neuroprotektivních steroidů. Dozví se, jak fungují v lidském těle. Dále vysvětlíme, jak steroidní sloučeniny fungují při stresu, učení, agresi, strachu nebo spánku a popíšeme, jakými metodami se tyto vlivy studují.

  • Nová antibiotika izolovaná z jedu včel

Rezistence bakterií na antibiotika je celosvětový problém. Proto je potřebné vymýšlet nová a nová antibiotika. Je důležité, aby nová antibiotika působila jiným mechanizmem a nedocházelo tak ke vzniku rezistencí. V naší laboratoři se zabýváme izolací nových antimikrobiálních peptidů z jedu včel, které by mohly být použité jako nová generace antibiotik.




Michal H. © 1.X.2014