Svět knihy Praha 2014

 

Ta cifra zní téměř neuvěřitelně, ovšem zároveň neomylně signalizuje nejen rychlý běh času, ale stejně tak i trvalý zájem široké veřejnosti o knihy. Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha oslavil v tomto roce 20. výročí své existence.

Veletrh se konal ve dnech 15.–18. května 2014 již tradičně v pražském Průmyslovém paláci. Jeho požárem zničené levé křídlo bohužel stále nahrazuje mobilní hala, ale ani tato smutná realita nebrání pořadatelům udržet vysokou úroveň a pozoruhodný rozsah akce. Nechme promluvit čísla – veletrhu se letos účastnilo 409 vystavovatelů z 26 zemí a v 516 pořadech se představilo téměř 700 účinkujících. A to vše přilákalo na 38 000 návštěvníků…

Slavnostní zahájení veletrhu okrášlila už podvacáté dáma s neutuchajícím elánem – jeho ředitelka Dana Kalinová. Její doprovod zajistili předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka a maďarský ministr lidských zdrojů Zoltán Balog. České ministry příslušných resortů jsme tu nezahlédli, možná se zalekli trvajícího problému, který se nad knihami a nad naší vyspělou čtenářskou společností všudypřítomně vznáší: vysoká DPH na knihy má neblahý vliv na knižní trh a nakladatele a o jejím nutném snížení dosud žádné z kompetentních ministerstev nerozhodlo.

Čestným hostem veletrhu bylo Maďarsko s „pestrým literárním jarmarkem“, na němž byla prezentována současná bohatá maďarská knižní produkce, vystoupili renomovaní autoři Péter Esterházy a György Spiró a maďarští bohemisté a slavisté, představena byla Antologie maďarské katolické literatury. Maďarští partneři neopomněli zdůraznit kvalitní kulturní styky mezi našimi zeměmi a oblibu českých spisovatelů, jako jsou Bohumil Hrabal nebo Miloš Urban, u maďarských čtenářů.

Přitažlivou součástí veletrhu zůstávají autogramiády, knižní křty, přednášky, besedy. Mezi četnými zahraničními hosty zářili mj. protagonisté severské detektivky Anders de la Motte ze Švédska a Martin Jensen z Dánska, úspěšná vlámská autorka Annelies Verbeke, vysoce ceněný izraelský spisovatel Edgar Keret, hvězda laplatské fantastické povídky Samanta Schweblin z Argentiny. A schůzky s domácími autory připravili pořadatelé na každém kroku – nechyběli Milan Uhde, Jiří Žáček, Martin Hilský, Pavel Kosatík, Marie Poledňáková, Eda Kriseová, Barbara Nesvadbová, Radka Denemarková, Miloš Urban, Jáchym Topol, Michal Viewegh, Ondřej Neff a mnoho dalších.

S Bohumilem Hrabalem jsme se už osobně setkat nemohli, ale Svět knihy na jeho 100. výročí narození v tomto roce nezapomněl a náležitě je oslavil. Vzpomínky na tuto mimořádnou osobnost zazněly každý den v besedách s hosty nejpovolanějšími – Hrabalovým přítelem, literárním historikem Radko Pytlíkem, režisérem Jiřím Menzelem, vydavatelem a editorem sebraných spisů B. Hrabala Václavem Kadlecem a v neposlední řadě s maďarskými překladateli. Radko Pytlík představil také svůj nový titul Hrabalova Sorbonna.

Tématem, jež knižní aktivity korunuje, je udílení cen. Pro ilustraci uvádíme výběr z mnoha:

  • Prestižní Cenu Jiřího Theinera za propagaci české literatury v zahraničí převzal germanista Peter Demetz, „poslední Pražan“, teoretik německo-židovsko-české kultury.
  • Hlavní cenu Slovník roku získal Průvodce protektorátní Prahou, jehož autorem je historik a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět.
  • Sošku Olbrama Zoubka Český bestseller 2013 si již potřetí odnesl scénárista Zdeněk Svěrák za knihu Po strništi bos.
  • Cenu Jiřího Ortena, udělovanou mladým autorům do 30 let, obdržel Ondřej Hanus za sbírku sonetů Výjevy.
  • Nakladatelství Vyšehrad v roce svých 80. narozenin udělilo výroční ceny mj. Vladimíru Vavřínkovi za původní práci Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem a Jaroslavu Šerých za výtvarné zpracování knihy Píseň písní, oběma zároveň za dlouhodobou spolupráci s nakladatelstvím.
  • Anticeně Skřipec se nevyhnula překladatelka Martina Černá za nešvary v překladech her argentinských autorů, které sice mohou vyvolat úsměv, ale přesto by neměly spatřit světlo světa.
  • Udílení cen mělo i svou novicku. Uskutečnil se první ročník Audiokniha roku, v němž – kromě dalších kategorií – za nejlepší jednohlasou audioknihu byly vyhlášeny Osudy dobrého vojáka Švejka v podání Oldřicha Kaisera, za nejlepší vícehlasou pak Nemesis (obojí Radioservis).

Zmíním se ještě o třech důležitých tématech veletrhu, která nesmějí být opomenuta. Nebývalý prostor byl poskytnut žánru fantasy, dříve popelce, v současné době královně fantastických žánrů, která má svůj reprezentativní měsíčník Pevnost a špičkové tuzemské autory, mezi nimiž dominují Petra Neomillnerová a Juraj Červenák. Velký význam má rovněž péče pořadatelů o literaturu pro děti a mládež, která vždy zahrnuje bohatý program se spisovateli a herci dětských seriálů, čtení, zpívání, soutěže, to vše za účelem podpory četby a s příhodným názvem Rosteme s knihou. A jaké téma nemohlo chybět? Pořady věnované elektronickým knihám a jejich výpůjčkám, e-shopu, webovým portálům, problematice eBooks on Demand, projektu iLiteratura.cz, tedy všem podobám elektronické knižní kultury využívajícím nejmodernější technologie.

Svět knihy znovu potvrdil možnost zdravé konstruktivní symbiózy knih tištěných a elektronických i svou schopnost udržet si stálý zájem čtenářské veřejnosti a zahraničních partnerů. Přeji mu šťastné vykročení a zdar do příštího dvacetiletí.

 

 

Břicháčková, Eva. Svět knihy Praha 2014. Informace [online]. , č. [cit. 2014-10-04]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: http://www.lib.cas.cz/casopis-informace/svet-knihy-praha-2014/

Tisknout

ŠpatnéUcházejícíPrůměrnéNadprůměrnéVýborné! (3× hodnoceno, průměrné hodnocení je 5,00)
Loading ... Loading ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − 5 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>