Previous Next
Za Jiřím Pistoriem  JIŘÍ PELÁN 15. března 2014 zemřel několik dní před svými dvaadevadesátými narozeninami ve Spojených státech ve...
První Cenová bilance. Diskuzní seminář nad literárními díly oceněnými v roce 2013  LUDMILA BARTOŠOVÁ První ročník olomouckého setkání nad knihami odměněnými literárními cenami za rok 2013,...
Antologie Skupiny Ra JIŘÍ POLÁČEK Literatura z meziválečného období a doby nacistické okupace je v posledních letech předmětem značného...

Trvnek_temeČteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení  a jiná média) a nakonec  hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu  konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.

Nové číslo České literatury (4/2014) obsahuje studii Romana Kandy věnovananou estetickému myšlení Roberta Kalivody či stať Soni Šinclové o obrazu Salome v české literatuře 19. století.

6. října 2014 od 18:00 v Rakouském kulturní fóru (Jungmannovo náměstí 18, Praha 1) proběhne prezentace prvního svazku Díla Jiřího Gruši Prózy I. Povídky a novely (ed. Dalibor Dobiáš).

7. října 2014 od 17:00 v přednáškovém sále ÚČL AV ČR prosloví Zuzana Bušíková přednášku „Motiv vody v moravských lidových písních“.

8. - 9. října 2014 se v Ústavu pro českou literaturu AV ČR uskuteční kolokvium Literatura, technologie, média, jehož hlavním cílem je iniciovat diskusi nad metodologickými přístupy při zkoumání literatury šířené digitálními médii.

V úterý 7. října bude od 14.30 do 16.00 z provozních důvodů uzavřena knihovna Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Děkujeme za pochopení.

V rámci edice Literatura ke stažení nyní nabízíme výstavu „Hráno na harfu komínů“ Jiří Kolář a Kladno (1925–1945). Výstava obsahuje 8 panelů k 100. výročí narození básníka a světoznámého výtvarníka Jiřího Koláře.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference kongres-bohemistiky bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2