Tiskové zprávy
Při příležitosti stého výročí narození básníka a světoznámého výtvarníka Jiřího Koláře bude v Kladně odhalena pamětní deska a uskuteční se přednáška o kladenské etapě Kolářova života a tvorby. Obě akce provází výstavu „Hráno na harfu komínů“. Jiří Kolář a Kladno (1925–1945), která je při příležitosti letošního velkého kolářovského jubilea instalována v Malé galerii Středočeské vědecké knihovny v Kladně.
Přednáška prof. Lotmana a doc. Lotmanové
23. 9. 2014 od 13 hod se v přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR (Na Florenci 3, Praha 1) uskuteční mimořádná přednáška prof. Mihhaila Lotmana Současné trendy v literární sémiotice a doc. Marie-Kristiiny Lotmanové O překládání české poezie do estonštiny.
Výstava Václav Hájek z Libočan. Život a dílo v edici Literatura ke stažení
V rámci edice Literatura ke stažení byla zveřejněna výstava "Václav Hájek z Libočan. Život a dílo", která obsahuje 15 panelů k 460. výročí úmrtí Václava Hájaka z Libočan. Výstava byla zveřejněná u příležitosti konference Na okraj Kroniky české a také v souvislosti s vydáním první moderní edice Hájkovy Kroniky.
Vyšla první moderní edice románu Karla Sabiny Král Ferdinand V. Dobrotivý a jeho doba
První moderní edici dosud neznámého románu Karla Sabiny Král Ferdinand V. Dobrotivý a jeho doba, napsaného krátce před autorovou smrtí, vydali Michal Charypar a Lenka Kusáková, pracovníci Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. Na devíti stovkách stran románu Sabina živě vylíčil poměry v Rakousku předbřeznové doby, vrcholící revolucí roku 1848. Podstatné místo v románu zaujímá téma kolaborace s rakouskou policií, které lze číst mj. jako Sabinovu anonymní výpověď po jeho odhalení a odsouzení „národním soudem“. K 200. výročí Sabinova narození (1813–1877) vydalo knihu nakladatelství Academia.
Čtenáři a čtení v České republice (2013)
Národní knihovna ČR a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. uskutečnily v roce 2013 již třetí reprezentativní statistický průzkum čtenářů a čtení mezi obyvateli ČR staršími 15 let. Jeho první výsledky přinášíme formou tiskové zprávy a prezentace. Podrobnější výsledky letošního průzkumu a jejich interpretace budou postupně publikovány na webu, v časopisech a v podobě knižní monografie. Výsledky předchozích průzkumů jsou k dispozici v sekci Čtenáři a čtení v České republice tohoto webu.
11. 12. proběhne v ÚČL u příležitosti dokončení digitalizace Retrospektivní biblografie české literatury 1775–1945 představení tohoto mezinárodně unikátního projektu pro veřejnost. Součástí programu je také odborný seminář k jeho dalšímu rozvoji a využití. Cílem akce je představit výsledek projektu, online přístupnou aplikaci RETROBI (http://retrobi.ucl.cas.cz/), a možnosti, které v mezinárodním srovnání poskytuje odborníkům i studentům v oblasti literární historie, univerzitní výuky a příbuzných oborových bibliografií. Součástí celodenního programu bude tisková konference a panelová diskuse, na níž promluví přední osobnosti jednotlivých oborů z ÚČL AV ČR, vysokých škol a dalších vědeckých pracovišť.
16. 9. 2011
Vyšla kniha Jiřího Trávníčka Čtenáři a internauti. Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke čtení (2010)
Kniha přináší výsledky druhého reprezentativního výzkumu čtenářů a čtení v České republice. Specifickým tématem druhého výzkumu je čtení beletrie a čtení v digitálním prostředí. Součástí knihy jsou i rámcující kapitoly o tom, kdy, kde a z jakého důvodu se zrodila beletrie, jakož i jak se mění či nemění čtení pod tlakem nových technologií. Nechybí ani srovnání se čtenářskou kulturou v jiných zemích.
Ústav pro českou literaturu AV ČR zahajuje cyklus přednášek, které spojuje intermediální přístupu k literatuře a dalším uměním, který rozkrývá jejich vzájemné působení a vztahy, a dovoluje tak ve výsledku i hlubší porozumění dílům vzniklým v jednotlivých – uměleckých a mediálních – kontextech. Tyto přístupy, ale i odpovědi na otázky jako například Co mají společného mýtus a moderní komiks? Co může přinést analýza deskriptivních postupů v různých uměních, když literární popisy (skoro) všichni čtenáři přeskakují? Jak se změnila poezie v době digitálních médií? A proč bychom vůbec měli literaturu označovat jako médium? chce odborníkům i širší veřejnosti nabídnout celoroční přednáškový cyklus. Do debaty se v něm zapojí přednašeči, kteří kromě poznatků literárněvědného bádání přinesou i vhled do kognitivních věd, dějin a teorie umění, výzkumů populární kultury, vizuálních a mediálních studií.
Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, v. v. i., se novou ediční řadou Literatura ke stažení obrací ke školám, knihovnám a muzeím, ale i všem dalším zájemcům o literaturu. Řada nabízí volně ke stažení ve formátu PDF, vytištění a instalaci především literární výstavy, prakticky pojaté antologie primárních textů, didaktické materiály, testy a kvízy, korespondující s rámcovými vzdělávacími programy jednotlivých typů škol.
Mezinárodní konference o Karlu Jaromíru Erbenovi
ÚČL je spolupořadatelem konference Karel Jaromír Erben a úloha paměťových institucí v historických proměnách, která se uskuteční 15. – 16. dubna 2011 na Malé Skále u Turnova. Konference se zaměří na literární, ediční a historiografické dílo tohoto autora, v souvislosti s jeho mnohostranným působením v soudobém vlasteneckém životě a institucích ovšem také na otázky historického vývoje muzeí a archivů a jejich knihoven.
Další podrobnosti naleznete na stránkách Pekařovské společnosti.
Přednáškový cyklus Vícejazyčnost v české literatuře
Cílem přednáškového cyklu je představit odborné i širší veřejnosti na historicky i typologicky volených příkladech z doby od 17. století po současnost podoby vícejazyčnosti v literatuře Českých zemí. Přitom budou prezentovány také rozdílné badatelské přístupy českých i zahraničních vědců k příslušné problematice, jejíž význam znovu ožívá v dnešním komunikačně se propojujícím světě.
Čtenáři a čtení v České republice (2010)
Národní knihovna ČR a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., uskutečnily v roce 2010 reprezentativní průzkum mezi obyvateli ČR staršími 15 let. Celkově šlo již o druhé šetření – předchozí proběhlo v r. 2007 a bylo vůbec prvním reprezentativním šetřením zaměřeným na čtení, které se u nás kdy konalo.
TISKOVÁ ZPRÁVA PREZENTACE VÝSLEDKŮ
Pomocí technologie AWStat se podařilo získat statisku návštěvnosti našich internetových služeb: měsíčně je vyhledá více než 30 tisíc zájemců, počet dotazů se blíží 60 tisícům. Nejžádanějším informačním zdrojem je Slovník české literatury (www.slovnikceskeliteratury.cz), s nímž v měsíci květnu pracovalo téměř 16 tisíc uživatelů. Podrobnější údaje obsahuje TISKOVÁ ZPRÁVA.
29. července
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. s lítostí oznamuje, že ve středu 28. července 2010 zemřel ve věku 89 let jeho dlouholetý vědecký pracovník, literární historik Vladimír Forst. Poslední rozloučení s Vladimírem Forstem se uskuteční v úterý 3. 8. 2010 od 11.30 v hlavní síni Olšanských hřbitovů v Praze. TISKOVÁ ZPRÁVA
21. května 2010
Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, v.v.i. pořádá kulatý stůl Středoevropská literatura jako metodologický problém. Debata se uskuteční v pátek 2. 7. 2010 od 14:00 v pražském Café NONA a měla by poskytnout příležitost k úvaze nad pojmem „středoevropská literatura“ i nad jeho aplikovatelností do literárněhistorického kontextu. TISKOVÁ ZPRÁVA
Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, v.v.i., Ústav české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Památník národního písemnictví v Praze pořádají ve dnech 28. června – 2. července 2010 pod názvem Jiná česká literatura (?) v Praze IV. kongres světové literárněvědné bohemistiky. TISKOVÁ ZPRÁVA
V nakladatelství Host vyšla v kniha "V kleštích dějin. Střední Evropa jako pojem a problém.Editorem knihy je vědecký pracovník Ústavu pro českou literaturu Jiří Trávníček. Kniha je antologií 17 textů o střední Evropě z let 1946–2002. Tisková zpráva
V nakladatelství Academia vyšla v minulých týdnech (ještě s vročením 2009) publikace Text v pohybu, sestávající ze tří titulů vydaných v samostatných svazcích. Svazky Dílo v pohybu (Milan Jankovič), Text v pohybu četby (Marie Kubínová) a Psaní vně logocentrismu (Jan Matonoha) tvoří implicitní dialog nad různým chápáním pojmu text, k němuž se každý z autorů přibližuje z poněkud jiných východisek. Tisková zpráva
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., vydal knihu „O slušnou odměnu bude pečováno...“ Ekonomické souvislosti spisovatelské profese v české kultuře 19. a 20. století (Tomáš Breň, Pavel Janáček edd.). Tématem knihy je vztah spisovatelů k penězům, vznik a parametry literárního trhu v českých zemích, ustavování a proměny honorářové praxe, podoby patronátu, mecenátu a státní kulturní politiky v českých zemích. Tisková zpráva