Detail novinky
EUFORDIA 2009: Jak kvalitně hodnotit výsledky investic do výzkumu a vývoje
Ve dnech 24. - 25. února 2009 se v Praze uskutečnila konference EUFORDIA 2009 (EUropean Forum On Research and Development Impact Assessment). Konference byla uspořádána v rámci českého předsednictví v Radě EU ve spolupráci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Technologického centra Akademie věd ČR.
EUFORDIA se zabývala otázkami hodnocení přínosu 6. rámcového programu (zkráceně 6. RP) pro celou EU. Během dvou dnů konference představilo na 20 přednášejících různé přístupy hodnocení výzkumu a vývoje, byly prezentovány národní dopadové studie či postupy hodnocení některých DG Evropské komise. Na závěrečném panelu konference vystoupil Václav Pačes (Akademie věd ČR), Theodoros Karapiperis, (zástupce Evropského parlamentu), Erik Arnold (zástupce Technopolisu), Peter Fisch (Evropská komise, DG RTD), Julia Lane (NSF, USA). Diskuzi řídil náměstek ministra pro výzkum a vysoké školství Vlastimil Růžička a Philippe Laredo, zástupce Université de Paris-Est a University of Manchester.
„Hodnocení výsledků výzkumu je klíčové pro jeho financování. Jako u každého velkého rozpočtu, i v případě vědy a výzkumu je třeba znát efektivitu toho, za co utrácíme," uvedl Vlastimil Růžička k výsledkům konference.
Na konferenci EUFORDIA byla také předložena zpráva o hodnocení 6. RP, kterou vypracovala expertní skupina jmenovaná Evropskou komisí. Tato zpráva je k dispozici zde. V jejím závěru se konstatuje, že je potřeba změnit celou kulturu hodnocení programů výzkumu a vývoje. Účastníci konference závěry zprávy podpořili a dlouze diskutovali problematiku evropského výzkumu, který má vysoké ambice vytvořit v Evropě prostředí, která i jednotlivým státům umožní dosáhnout světové konkurenceschopnosti. Zkušenosti z Koreje a USA ukazují, že vlády musejí mnohem více dbát závěrů dosažených hodnocením programu. Pro hodnocení je potřebné mít dostupná data o výsledcích projektů a programů a v tom je možné využít jak národní iniciativy, tak i posílit tyto tendence na úrovni evropských programů.
„Byl jsem velmi potěšen, že tato konference přilákala takovou pozornost odborné veřejnosti. Běžnou praxí je, že se podobných setkání účastní na sto odborníků. Tři stovky je opravdu dobrý výsledek," řekl na tiskové konferenci Peter Fisch, zástupce Evropské komise.
České předsednictví si klade za cíl postoupit alespoň o krok v tom, aby iniciativy ustavit patřičné inteligentní systémy registrace výsledků vědeckého bádání došly naplnění na národní i evropské úrovni.
Více informací o konferenci je k dispozici na http://www.eufordia2009.eu/. Zde budou také zveřejněny prezentace řečníků a závěry konference.